אסטרטגיה להגשמת תרבות בת קיימא

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Nuvola apps edu languages.png זהו מאמר דעה מאת משתמש:סער_א. מאמר דעה אינו אובייקטיבי.


יורד ים אתה, מלח ותיק שספינתו טבעה ובשארית כוחותיו שחה אל עבר אי בודד, גדול וסבוך. אתה שואף בכל לבך לחזור אל ביתך אשר נמצא ביבשת הרחוקה שמעבר לים. אתה חולם על כך בלילות. ובוקר אחד, במהלך סיור על החוף אתה נתקל בספינת מפרש גדולה! ניצוץ של תקווה מתלקח בך. אך מייד אתה מגלה שהספינה ריקה, וברור הדבר שלא תוכל להשיט אותה בעצמך. אתה חוזר בייאוש אל המחסה שבנית. מה שאינך יודע הוא, שעל האי נמצאים שני תריסרי מלחים אבודים כמוך, אשר חולמים על אותה יבשת רחוקה. אף אחד מהם אינו יודע על דבר קיום האחרים, וכל אחד מהם צעד על אותו החוף שעליו צעדת אתה, התבונן באותה הספינה, וחווה את אותו הייאוש.

אנו בשלים למערכת כלכלית חדשה, שתבטא את אמונותינו הפנימיות. משום שלמרות שתודעה נפלאה עולה וגדלה בנו- תודעה השואפת לשלום, אהבה, קיימות, הרמוניה- למרות זאת, אנו ממשיכים לפעול במערכת כלכלית המבוססת על אמונות לא רלוונטיות עבורנו- פחד, היררכיה, שיעבוד- ובשל כך קיים הפער בין שאיפתנו להרמוניה לבין העובדה שאנו מגשימים הרס.

מדוע זה קורה? אם אנו רוצים ליצור חברה בת קיימא, מדוע זה לא מתרחש?

מה דרוש כדי לבנות תרבות חדשה? חלימה, שיתוף פעולה , עשייה. חלימה קיימת, עשייה לא. מחסור בשיתוף פעולה הוא שמעכב את הוצאת החלום אל הפועל.

אם מחר בבוקר ייאספו להם כל האנשים השואפים להגשמת חברה בת קיימא, ויצליחו לתקשר בצורה בונה, הם יגלו דבר מדהים: יש להם את כל הנחוץ על מנת להקים את תרבות זו. הם יגלו כי יש להם חלום משותף ונכונות להגשימו; הם יגלו כי יש להם את ההבנה ואת הידע הנחוצים לכך; הם יגלו כי יש להם את המשאבים הדרושים- כולל כסף, אדמה וכלי עבודה- על מנת להוציא את הדברים אל הפועל; והם יגלו כי יש להם אחד את השני.

לא מחסור בחלימה, ברצון, בידע או במשאבים הם שמגבילים אותנו- אלא העדר ההבנה העמוקה שיש לנו את כל שאנו צריכים, שאנו יכולים לעשות את זה כבר עכשיו.


מה נחוץ כדי ליצור תרבות חדשה? בני אדם, סיפור תודעתי, הבנה, טכנולוגיה, גישה למשאבים, מערכת יחסים חברתית.

מה נחוץ כדי ליצור תרבות בת קיימא?

בני אדם: זה אנחנו.

סיפור תודעתי: חיבור רוחני (לדוגמא: The New Cosmic Story)

הבנה: אקולוגיה עמוקה, קיימות, כלכלה אקולוגית (לדוגמא: לתמוך במערכת תמיכת החיים)

טכנולוגיה: פרמקלצ'ר, טכנולוגיה בת קיימא, ידע פתוח (לדוגמא: open source ecology)

גישה למשאבים: גישה לקרקע. (שחרור אדמות, קואופ השקעות-ביטוח, אופן סורס לנד)

מערכת יחסים חברתית: צורת ניהול (collaboration) , מערכת פיננסית (בנק ומטבע חלופיים)