הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: הותקנו בהצלחה גאדג'אטים על שרת האתר. ניתן לבחור מביניהם בדף ההעדפות האישיות. כמו כן, מהיום אפשר לכתוב משוב על הערך בתיבה שמתחתיו, לאחר הרשמה קצרה.

שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חם, שטוח וצפוף (ספר)

נוספו 579 בתים, 13:09, 21 ביולי 2014
אין תקציר עריכה
'''חם, שטוח וצפוף''' הוא ספר עיון מאת כתב הניו-יורק טיימס [[תומאס פרידמן]], בו הוא קורא להתערבות ממשלתית שתסייע לארה"ב ל[[ארצות הברית]] להשתחרר מהתלות ב[[אנרגיה מחצבית]], על רקע [[שיא תפוקת הנפט]], ה[[התחממות עולמית]] והשפעות הנפט ה[[נפט]] על הדיפלומטיה הבינלאומית, דמוקרטיה הדמוקרטיה והטרור.
==נקודות==
'''188. מדינה אינה יכולה להיעשות ירוקה, ירוקה באמת, בלי מחויבות לרעיון שיש משהו גדול יותר ממנה, מהקהילה שלה ומהגבולות שלה עצמה. שמצב העולם גם הוא חשוב באמת."'''
191. אנשי שימור מקימים [[שמורות טבע ]] להגנת מינים ואז שינויי האקלים מחריבים אותן. אמריקה פלשה לעיראק, במידה מסוימת, לקידום הדמוקרטיהה[[דמוקרטיה]], אך מתבססת על דלקים מלוכלכים המממנים את אויבי הדמוקרטיה החזקים ביותר.
196. בעד הטבות מס נדיבות לחדשנות אנרגיה ירוקה, תמריצים רגולטוריים, מימון ממשלתי למחקרים.
212. אנחנו לא במהפכה ירוקה אלא במסיבה ירוקה, זה ממש כיף, אבל באמריקה, לפחות, זו מסיבת תחפושות... [[גרינווש|חשוב להיראות ירוק]]... יוזמות כמו "[[הסביבתן העצלן]]" או "50 דרכים קלות להצלת כדור הארץ" הם לא מה שאנחנו צריכים.
222. ואל תשגו באשליות: כרגע אנחנו נכשלים. חרף כל הדיבורים על מהפכה ירוקה, אמר לואיס, "המצב אינו משתפר. למעשה, הוא ממש מחמיר. מ-1990 עד 1999 גדלו פליטות ה[[פחמן דו חמצני|פחמן הדו-חמצני]] לאטמוספירה בשיעור של 1.1 אחוזים בשנה. ואז כולם התחילו לדבר על [[פרוטוקול קיוטו|קיוטו]], ובתגובה הידקנו את החגורה, התחלנו להתייחס לעניין ברצינות והראינו להם מה אנחנו יכולים לעשות: בשנים 2000 עד 2006, שילשנו את קצב הגידול של פליטות הפחמן הדו-חמצני העולמיות, לעלייה ממוצעת לאותה תקופה של יותר מ-3 אחוזים בשנה! ..."
223. את האתגרים שמציבה תקופת האנרגיה-אקלים אי אפשר לפתור ברמת החשיבה הפוליטית העכשווית.
'''224. רוב ווטסון, יועץ סביבתי: "דומה שאנשים אינם מבינים, שזה לא מצב [[ספינת החלל כדור הארץ|כאילו אנחנו על הטיטאניק ]] ואנחנו צריכים לחמוק מהקרחון. כבר התנגשנו בקרחון. המים פורצים פנימה מתחת לסיפון. אבל אנשים מסוימים פשוט לא מוכנים לרדת מרחבת הריקודים, אחרים לא רוצים לוותר על המזנון. אבל אם לא נעשה את הבחירות הקשות, הטבע יבחר בשבילנו.'''
253. רק דבר אחד גדול יותר מאמא טבע, והוא אבא רווח, ואנחנו אפילו לא התחלנו לגייס אותו למאבק.
254. אם נשתמש במונח שטבע הכלכלן הבריטי פול קולייר, זו הייתה "הישרדות השמנים ביותר" – מכתיבי המדיניות הם אלו שיש להם [[לובי פוליטי|השדולות הגדולות ביותר והכיסים ]] ו[[יתרון לגודל|הכיסים העמוקים ביותר]]. ...ארה"ב שמה מכס מגן של 15 סנט לליטר על אתנול מקנה סוכר מברזיל הדמוקרטית, ורק 0.35 סט לליטר על [[נפט|נפט גולמי ]] מסעודיה, מולדת רוב חוטפי 11/9. שדולת התירס האמריקנית חזקה, למרות שאתנול הסוכר אנרגטי פי 7 מאתנול התירס. ארה"ב מסבסדת חקלאות, תעשייה של המאה ה-19.
262. אנו צריכים שהממשלה תתערב "בגינה" ותייצר לשוק תמריצים.
269. אויסטרן דאהל: "[[הסוציאליזם ]] התמוטט מפני שלא התיר לשוק לומר את האמת הכלכלית. הקפיטליזם ה[[קפיטליזם]] עלול לקרוס מפני שאינו מתיר לשוק ל[[שוק]] לומר את [[אקולוגיה|האמת האקולוגית]].
278. '''אם זה לא משעמם – זה לא ירוק.''' חשיבות התקנים, הבירוקרטיה האפורה והמהפכנית...
280-281. בזכות תקנה מחייבת של ה- EPA לג'נרל אלקטריק תחבורה מהעיר אירי בפנסילבניה יש מאזן מסחרי חיובי עם סין, מקסיקו וברזיל – היא מוכרת קטרי ענק חסכוניים ויעילים.
284. שיפור תקן [[היעילות האנרגטית ]] העונתית של מזגנים SEER מ- 20% ל- 30% חוסך 12 תחנות כוח של 400 מגאואט. ממחיש כיצד שינוי זעיר בתקנות יוצר שינוי אדיר כשמחילים אותו על משק שלם.
285. קטע נהדר ממחקר מ- 2006 שמראה דוגמאות לאיך [[יצרני רכב]], כגון לי איקוקה (פורד) וארנסט סטורקמן (GM), מתבכיינים ומאיימים שתקנות כמו החיוב הקליפורני על התקנת ממירים קטלטייים יאלצו אותם לסגור ולפטר...
286. יצרנים בדרך כלל משתמשים בטכנולוגיות שונות מאלה שבתחזיות הראשונות כדי לעמוד בתנאי התקנות.
287. למה שחברת מזגנים אמריקאית תפעיל שדולה למען החלשת התקנים שלנו, ותקל בכך על מזגנים סיניים זולים יותר?חברות פשוט מתרגלות להילחם בתקנות, במקום לראות בהן דרך לחיסול המתחרים.
288. אחרי הלם מחירי הנפט של 73-4 קליפורניה תיקנה תקנות מחמירות, ולכן ב-30 השנים שמאז הצריכה לנפש נשארה זהה, בעוד שבשאר ארה"ב הצריכה לנפש עלתה ב- 50%.
294. איננו יכולים להסתמך על יוזמות התנדבותיות... כפי ניסח זאת חוקר האקלים מסטנפורד סטיבן שניידר: "פעילות בהתנדבות אינה עובדת. אמרתי את זה כבר 85,000 פעמים. היא יעילה בערך כמו מגבלת מהירות בהתנדבות. בלי שוטרים, בלי שופטים: [[תאונות דרכים|קטל בדרכים]]. בלי כללים, בלי קנסות: [[גזי חממה]]. בלי מדיניות, אנחנו עומדים להגדיל את כמויות ה- [[פחמן דו חמצני|CO2 ]] באטמוספירה פי שלושה או ארבעה".
300. חצי מהנפט האמריקאי מיובא.
303. בצפון אמריקה יש 3000 חברות חשמל... הממשלה צריכה להתערב בחוסר ב[[יעילות פארטו|חוסר היעילות ]] של שיתוף הפעולה בינהם.. מהפיכת טכנולוגית המידע, ובמיוחד המחשב האישי, האינטרנט והרשת כהכלל עולמית המריאו רק אחרי גיבושם של פרוטוקולים משותפים לתמסורת ולשפה למשלוח דואר אלקטרוני ומסמכים... צריך "אינטרנט אנרגיה".
309. חייבים להקים כמה שיותר מהר אסטרטגיית שימור עולמית עם מרכיבים תחיקתיים, פננסיים וכד'.
310. באינדונזיה יש את [[מגוון המינים ]] השני בגודלו בעולם אחרי ברזיל, והראשון בעולם במגוון ביולוגי ימי.
312. המוטו של מושל פפואה: "חשוב בגדול, התחל בקטן, פעל עכשיו". מהי התכנית הכוללת שתוכל לעבוד למען השימור? אנחנו זקוקים למליון נח ולמליון תיבות.
339-340. בניו יורק היה אסור להשתמש במוניות היברידיות אלא רק פורד. שינוי התקנה יצר חיסכון נפלא, ועכשיו גם הלימוזינות ירוקות.
381. [[סין ]] בשנים מעטות הנחיתה מלמעלה למטה הוראות שלארה"ב נדרשו שנים להפעיל.
383. המוטו: "אנחנו האנשים להם חיכינו".
384. במקום שתהיה לנו [[אסטרטגיית אנרגיה לאומית]], יש לנו מה שמומחה האנרגיה גל לופט מכנה "[[לובי פוליטי|סכום כל השדולות]]"... המדינות המעטות בארה"ב שמכריעות את כף המאזניים הפוליטיות – לכולן משותף אינטרס הפחםה[[פחם]]. אי אפשר לומר מילה רעה על פחם ולהיבחר לנשיאות ארה"ב.
386. הצעה 87 לעיבוד אנרגיה נקייה נתקלה במסע פרסום נגדי בשווי 100 מליון דולר – כמעט כמו מה שהוציא ביל קלינטון בקמפיין הבחירות שלו.
388. הקלות מס עצומות ניתנות – לשנים – לתעשיית הדלקים המחצביים והגרעין (מונה רשימה ארוכה של הקלות)
393. ההשקעה במו"פ אנרגיה כיום היא זעומה, רובה – 56% - הולכת לגרעיןל[[אנרגיה גרעינית|גרעין]], 24% למחצבייםל[[דלק מחצבי|מחצביים]], 9% ל[[אנרגיה מתחדשת]] ו-9% ליעילות ל[[יעילות אנרגטית]]. {{מאיזו שנה הנתונים???}}
'''405. הרבה יותר חשוב להחליף את המנהיגים שלכם מאשר את נורות החשמל שלכם.'''
לכל אורך ההיסטוריה שלנו, מי שהציתו את הדמיון, את היצירתיות ואת המחויבות שלנו, הפרטניים והמשותפים גם יחד, היו האתגרים הקשים והמרגיזים והמנהיגים שדיברו עליהם בכנות. פול רוויר (רץ מהולל בקרבות המהפכה האמריקנית) לא דהר ברחובות מחוז מידלסקס כשהוא מוכר ספר בשם "המהפכן העצל". פרנקלין רוזוולט לא גייס את האנרגיות של המדינה כולה באמצעות פירוט של 10 דרכים קלות להתנגד לפשיזם. ולא סביר להניח שהטיוטות שכתב מרטין לותר קינג הבן לנאום "יש לי חלום" שלו או ל"מכתב מכלא בירמינגהם" חזו פוליטיקה מעשית לשינוי שתהיה מעוגנת בפעולות אינדיבידואליסטיות וממוקדות צרכן.. בעיית הסביבה הגדולה ביותר הניצבת בפנינו איננה הקרח הנמס, הגשם המבושש לבוא או היצע הנפט היורד ומחירי הבנזין העולים. תחת זאת, הבעיה היא שכשאמריקנים שואלים, "מה אני יכול לעשות כדי לחולל שינוי?" האליטות הסביבתיות והמנהיגים הפוליטיים חששניים מכדי לקרוא אל הדגל את המיטב שבנו, או סומים מדי למה שעשה אותנו לאומה גדולה, והם מתייחסים אלינו כאל ילדים.
414. האם הדמוקרטיה ה[[דמוקרטיה]] מסוגלת לשרוד [[מורכבות]]? בעיית האנרגיה סביבה היא מורכבת מהרבה רבדים, בעוד הדמוקרטיה, באופן מבני, פועלת לטווח קצר.
..אנחנו עומדים להיות או סין דמוקרטית או רפובליקת בננות – BANANA = "build Absolutely Nothing Anywhere Near Anything"
..כולנו שבנו להיות צליינים. כולנו מפליגים מחדש על סיפון המייפלאוור. זה חוף שטרם היינו בו. אם נהיה דור ההתחדשות, נעשה חיל...
 
==ראו גם==
* [[הניצים הירוקים]]
==קישורים חיצוניים==
* [http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%9D,_%D7%A9%D7%98%D7%95%D7%97_%D7%95%D7%A6%D7%A4%D7%95%D7%A3 חם שטוח וצפוף] בויקיפדיה העברית
 
[[קטגוריה:שינויי אקלים]]
[[קטגוריה:גלובליזציה]]
[[קטגוריה:פוליטיקה]]
[[קטגוריה:פוליטיקה עולמית]]
[[קטגוריה:ארצות הברית]]

תפריט ניווט