שיווק בר-קיימא

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף שיווק בר קיימא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שיווק בר-קיימא או שיווק ירוק (באנגלית: Sustainable Marketing או Green marketing) הוא שיווק מותגים הפועלים כך, שאופן הייצור, הצריכה וההיפטרות מהם מתקיים בהתאם לעקרונות בני קיימא: תפקוד תקין של החברה והסביבה הטבעית לדורות. הקיימות פועלת לעידוד עיצוב של הטכנולוגיה ושל החברה כך שיהיה ביכולתם של בני האדם למלא צורכיהם ולהגשים את הפוטנציאל המירבי שלהם, תוך שמירה על המערכת האקולוגית, מגוון המינים והיכולת לקיים זאת במשך תקופה ארוכה מאוד. קיימות משפיעה על כל רמה ורמה של ארגון חברתי או עיצוב טכנולוגי.

מוצר בר קיימא מתחשב בכל מחזור חיים של המוצר, החל מייצור מוצר החי בהרמוניה עם הסביבה, בתהליכי יצור ברי קיימא תוך דגש על סוף חיי המוצר והיכולת לפרקו ולמחזר את החומרים בו, ללא כל פגיעה בסביבה, זאת על פי עקרונות מעריסה לעריסה.

שיווק בר-קיימא כולל טווח רחב של פעולות ביניהן התאמה או שינוי של המוצר כך שיהיה ידידותי לסביבה, שינוי או התאמה של תהליך ייצור המוצר כך שלא יכלה את משאבי הטבע וישמור על סביבה נקיה, שינוי או התאמת אריזת המוצר וכן התאמת התקשורת השיווקית.

שיווק של מוצר בר קיימא, אמור להוביל לצריכה סינרגטית - המוצר מספק את רצונות וצורכי הלקוח, ומבצע זאת בלי מחיר סמוי עתידי לצרכן, למשפחתו, לקהילה או לסביבה הטבעית, ולעיתים תוך שיפור מצבם של תחומים אלה. בנוסף במוצרים ברי קיימא אין התיישנות מכוונת.

בבסיס תאוריה זו, שיווק של מותגים ברי קיימא, מוביל לתקשורת טובה יותר עם הלקוחות וליחסים טובים יותר עימם, וכן צפוי לקדם עסקים, חברה וסביבה באופן טוב יותר לכולם.

ראו גם

קישורים חיצוניים