שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

להסתדר ללא צמיחה (ספר)

אין שינוי בגודל, 18:30, 19 באוגוסט 2015
מ
אין תקציר עריכה
'''להסתדר ללא צמיחה''' - Managing Without Growth הוא ספר עיון משנת 2008 על האפשרות לצאת ממצב של [[צמיחה כלכלית]] ולהגיע אל [[כלכלת מצב יציב]] ללא [[התמוטטות(ספר)|התמוטטות חברתית וכלכלית]]. הספר נכתב על ידי פטר ויקטור, Peter Victor , פרוספור פרופסור ל[[כלכלה]] מ[[קנדה]], שחוקר את הקשרים בין [[כלכלה]] ו[[הסביבה הטבעית]] מאז שנות ה-1960 והוא כיום פרופסור ללימודי סביבה באוניברסיטת יורק, קנדה, ומלמד [[כלכלה סביבתית]] ו[[כלכלה אקולוגית]].
"להסתדר ללא צמיחה" או "ניהול ללא צמיחה" יוצא מנקודת הנחה שללא צעדי מנע, הפסקת הצמיחה, בגלל [[גבולות לצמיחה (ספר)|גבולות סביבתיים לצמיחה]] או בגלל משבר חברתי-כלכלי, תגורר בתנאים הנוכחיים משבר כלכלי חברתי עמוק, בדומה ל[[השפל הגדול|שפל הגדול]] או גרוע מכך. אבל לטענת הספר התכוננות נכונה יכולה להעביר את החברה לקראת כלכלה ללא צמיחה או [[כלכלת מצב יציב]] בצורה נוחה ומתונה יותר.
בקרמן המשיך להגן על הצמיחה גם מאוחר יותר וכתב בשנות ה-90 את "קטן זה טיפשי" במענה לספרו הנודע של [[ארנסט שומכר]], "[[קטן זה יפה]]", שיצא לאור ב-1973. הרבה מהריונות של שומכר נצפו על ידי כלכלנים אחרים במיוחד על ידי המאמר של [[קנת בולדינג]] "[[בואה של ספינת החלל כדור הארץ]] משנת 1966, ומאוחר יותר זכו לניסוח מדוייק יותר גם על ידי [[הרמן דיילי]] שכתב את [[כלכלת מצב יציב (ספר)|כלכלת מצב יציב]] ב1977. בינתיים הרעיון של בעיות בצמיחה הכלכלית הלך ותפס תומכים בקרב כלכלנים אקדמים. בקרב הקהל הרחב ותנועות סביבתיות הערעור על צמיחה כלכלית זכה לפופלאריות בעקבות הספר [[גבולות לצמיחה]] שיצא לאור בשנת 1972 והפך לרב-מכר.
לחלק מהאנשים שהויכוח הוכרע נגד ההגיון של הצמיחה הכלכלית. עד כדי כך ש-Heinz Wolfgang Arndt, פרוספור פרופסור לכלכלה, סיכם את הויכוח בשנת 1978 בספר בשם "עלייתה ונפילתה של הצמיחה הכלכלית" (The Rise and Fall of Economic Growth: A Study in Contemporary Thought)[http://books.google.co.il/books/about/The_Rise_and_Fall_of_Economic_Growth.html?id=6ClxQgAACAAJ&redir_esc=y] זו המשיכה להיות מדיניות מרכזית של רוב המדינות מאז ועד היום.
==ראו גם==

תפריט ניווט