אקו-ויקי:כיכר הכפר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברוכים ברוכים הבאים לכיכר הכפר!

הכיכר משמשת כדף פורום, בו ניתן לדבר על הא-ודא.

דיונים כלליים, קביעת מדיניות וקבלת החלטות כלליות בלבד – יש לקיים במזנון.

אם ברצונכם להודיע על משהו שקשור לאתר כגון הפנייה לדיון שמתקיים - פנו ללוח המודעות.

הערות ושאלות לגבי דפים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה של הדף עצמו.

אם אתם זקוקים לעזרה, או שנתקלתם בבעיה כלשהי, פנו לדלפק הייעוץ.

להוספת נושא חדש ליחצו כאן. למענה לעונה מלפניך יש להוסיף סימון נקודותיים (:) אחד יותר, בשביל לייצר הזחה. בנוסף יש לחתום בסוף המענה עם 4 סימני טילדה (~~~~).

שיחה נעימה.

מאיפה השם כיכר הכפר? (שיחה ראשונה כמעט)

טוב, זה לא מזנון. כי יש כאן כבוד לאוכל, ולא סתם בולסים תוך כדי דיבור.

אפשר היה לקרוא לדף הזה גם כיכר העיר, אבל בכיכר העיר אנשים כבר מזמן לא מתכנסים כדי לדבר, אלא בדרך כלל כדי לנסוע במכונית מסביב לכיכר ולהגיע לצד השני. ומלבד זה, כיכר העיר היא דבר המוני שקל לאבד בו את הקול ואת רעיך. כיכר הכפר היא בינתיים כינוי מספיק בהחלט. האזרח דרור 23:47, 24 בפברואר 2008 (IST)

אחלה שם, כיכר הכפר. בוויקיפדיה האנגלית קוראים לזה משאבת הכפר. איפה שכולם מתאספים לפנות ערב ומקשקשים. נדמה לי שגם בכיכר היו עושים זאת (לפעמים היה ניתן גם לצפות בביצוע גזר דין מצמרר).אורי מוסנזון 19:52, 23 במרץ 2009 (IST)
תודה. אורי, בתור המתמטקאי (ואחת המתכנתים המובילים, גם אם לשעבר) בחבורה, מה דעתך על פרוייקט בתחום של מערכות מורכבות? חסר לנו (לדעתי מאוד) מודל ממוחשב בדומה לזה של עולם 3 עבור העולם ועבור ישראל. אתה יכול לסייע בזה? האזרח דרור 08:00, 24 במרץ 2009 (IST)
רק עכשיו שמתי לב לתגובה הזאת.. אני חושש שהקרדיט שאתה נותן לי, עוקף את היכולות שלי. בכל אופן, את מה שיש לי, אני משקיע בזה ובזה. אם אצליח, זו תהיה לדעתי תרומה משמעותית.אורי מוסנזון 21:46, 18 ביוני 2009 (IDT)
א. אנחנו יכולים לנסות השתמש בתשתית הקיימת - ב. אנחנו יכולים לבנות את זה כפרוייקט קוד פתוח (בהיבטים של תוכנה, בניית מודלים והזנת נתונים) - אני פשוט לא מכיר מספיק אנשי קוד פתוח . לא חייבים לבצע את זה לבד. האזרח דרור 22:35, 18 ביוני 2009 (IDT)

פמיניזם ונושאים אקולוגיים

יקירי, פמיניזם קשור באופן הדוק לאקולוגיה (ראו את הערך אקופמיניזם). אני מציעה להוסיף את הקטגוריה פמיניזם לרשימת הנושאים, אשמח ככול שיאפשר לי הזמן לתרום מאמרים, והוגות שכתבו בנושא. שלומית ליר 12:54, 11 במרץ 2008 (IST)

הי שלומית. (העברתי את הדיון לכאן היות והוא כללי). בשמחה. את גם יכולה להוסיף אותו, את יודעת. לדעתי טוב עוד יותר יהיה להוסיף את הנושא אחרי שתהיה מאסה של לפחות 5-10 מאמרים מעניינים בעיל היקף סביר (מעל לדף) בנושא. האזרח דרור 14:45, 11 במרץ 2008 (IST)

מזל טוב לנו

בשעה טובה הגענו לערך ה-1000 במספר החוק השני של התרמודינמיקה בביולוגיה האזרח דרור 00:31, 14 במרץ 2008 (IST)

רעיון לסיכום מאמר

אין לי זמן לעשות את זה בעצמי (ואני גם לא כל כך טוב בלסכם מאמרים...) אז אני מציע למי שמתעניין לסכם את הכתבה סכנה סביבתית חדשה: פרות. יאללה ביי Doronef 09:54, 21 באפריל 2008 (IDT)

אפשר להכניס את הסיכום לתוך השפעות סביבתיות של מזון מהחי, ועד אז לתת סתם קישור חיצוני מהערך. האזרח דרור 21:03, 21 באפריל 2008 (IDT)


איזה ערכים ראויים?

שלום, כתבתי ערך בוויקיפדיה על פארס עודה שעומד להימחק בקרוב. אני מתלבט האם יש לו מקום כאן, מה דעתכם? Doronef 12:56, 23 במאי 2008 (IDT)

לדעתי, לא. הסיבה היא שיש עוד הרבה מאוד אתרים שעוסקים בסכסוך הישראלי פלסטיני ובמקרה זה לא נוכל לחדש הרבה לקוראים. אולי כדאי לכמה פעילים להקים אתר ויקי דומה שבו יהיה תעוד של דברים שבוויקיפדיה גורמים שוב ושוב מחלוקות ורעש, ומצד שני חשוב שיהיה תעוד שלהם? (עם זה בשיתוף עם פלסטינים אז זה בכלל יכול לעזור) האזרח דרור 16:43, 23 במאי 2008 (IDT)

תבנית מסמך

שלום לכולם, ניתן להעלות מסמך בפורמט Word בצורה דומה להעלאת תמונה, או אז אפשר לתת קישור אליו באמצעות "תבנית:מסמך" עם פרמטרים של שם המסמך והכיתוב שיופיעה במקומו, התוצאה היא הפניה למסמך (למרבה הצער זה לא פותח אותו ישר.

דוגמה לזה אפשר לראות בערך תרבות הצריכה בפרק "כלי פעילות"

אם זאת, אנא הפעילו אפשרות זו במשורה, היות ומסמכים אלא כבדים וקשה לערוך אותם במשותף, כדאי להשתמש בדבר זה רק כאשר אין ברירה אחרת - כמו במקרה של חוברות מעוצבות, או דברים דומים.

גינה קהילתית

ערכתי מחדש את הערך. חשבתי שכבר יש אתר ברשת שמרכז את הגינות. מכוון שלא ונושא זה יקר לליבי אני מרחיב אותו. רציתי לדעת אם ניתן לנהל ערכים של גינות קהילתיות כפורומים של אנשי הקהילה?

איך שלא יהיה אני מכוון שאנשים ישלימו את הפרקים הרבים שחסרים עדין

יונתן - היי, כל הכבוד על התרומה הרצינית. לא הוונתי את כוונתך בנושא הפורומים, האם אתה מתכוון לפורום כמו בתפוז או אחרים?
לדעתי כן. אם כי אולי אתר הגינה האורגנית יכול לעזור לא פחות.

זה אתר מדהים

כל הכבוד על האתר המופלא הזה. הוא מאפשר לי ללמוד, להתפתח, לשוחח (ובעתיד גם) לשתף. הפרוייקט הזה מאוד משמעותי בשבילי. תודה. סער א

תודה רבה , לא צריך הרבה רקע כדי לתרום - אפשר גם בתרגומים , שאלות, חיפוש אחר כתבות בעיתונים וכו', ואם אתה גר באדמאמא - יש לך מה לתרום , בטוח. האזרח דרור 10:07, 20 בנובמבר 2008 (IST)

קטעי וידאו מארכיון ערוצי החדשות לשימוש בהרצאות

שלום לכולם, אני מחפש קטעי וידאו מערוצי החדשות המרכזיים שמדגימים את הסגידה לצמיחה- מגישי חדשות, כלכלנים ופוליטיקאים שמדברים בשבח הצמיחה ונגד המיתון. עדיף בתוספת טון נחרץ ומטאפורות כמו "להניע את קטר המשק" "גלגלי הצמיחה" וכו'. ועדיף מנהיגים מפורסמים מכל הקשת הפוליטית, בישראל ובחו"ל, כדי להראות שהשאיפה לצמיחה היא קונצנזוס בשמאל, ימין, ארגונים חברתיים, וכו'. באתרי האינטרנט מצאתי רק כתבות מהחודשים האחרונים, ואיך לומר את זה, הכוהנים הגדולים כבר לא נותנים את דרשתם בוקר וערב כמו פעם. עדיין לא מצאתי. יש למישהו רעיון איפה אמצא? גם ספציפית בנושא הצמיחה, וגם בכלל. זה מאוד שימושי לבניית הרצאות וסדנאות. תודה, --סער א 23:40, 21 בדצמבר 2008 (IST)

לא יודע. יש את נענע 10 שיש בו סרטונים - אבל אני אפילו לא יודע אם יש דרך להקליט את הדברים האלה. בדרך כלל אפשר לראות מגישים שמדברים על הנושא במהלך מהדורת חדשות. האזרח דרור 10:32, 22 בדצמבר 2008 (IST)

השפעת התחממות עולמית על קרחונים

שמי ריימונד ואני תלמיד תיכון הפעיל מטעם החברה להגנת הטבע בהרצאות לילדי בית ספר בנושא ההתחממות הגלובלית, וניתן לי הנושא "המסת הקרחונים" ואני לא מצליח למצוא חומר מידעי וכרונולוגי בנושא, אשמח אם תוכלו להפנות אותי למקורות אמינים בעברית ואנגלית. בברכה, RaymondAK-47 22:06, 5 בינואר 2009 (IST)

הי ריימונד,
רגע של עברית: קרחונים מפשירים (מעבר ממוצק לנוזל), משהו נמס זה סוכר במים (או כל חומר או מלח שמתמוסס בתמיסה), התחממות עולמית.
ניסית את ויקיפידיה באנגלית? זה בדרך כלל מקום לא רע להתחיל השפעות של התחממות עולמית, נסיגת קרחונים מאז 1850, דוח נרחב משנת 2004 על השפעת שינוי האקלים הנוכחי והעתידי על איזור הקוטב הצפוני, לעוד מידע אפשר לפנות לאיל שכותב את אפקט הפרפר השחור. עוד נקודת התחלה היא רשימת מקורות ב אנציקלופדיית כדור הארץ. תודה ובהצלחה, אם אתה מסכם משהו (עם הפניות למקורות) אתה מוזמן לשים אותו כאן. האזרח דרור 09:20, 7 בינואר 2009 (IST)
תודה רבה. RaymondAK-47 18:15, 8 בינואר 2009 (IST)

בדיקת תגובות

<comments />

האזרח דרור אמר/ה ...
21:55, 14 בינואר 2009 (UTC)
זה עובד?
האזרח דרור אמר/ה ...
21:55, 14 בינואר 2009 (UTC)
כן זה עובד, וגם אפשר לתת קישור לדוגמה אופניים.
האזרח דרור אמר/ה ...
21:58, 14 בינואר 2009 (UTC)
עוד תגובה?

העתקת מאמרים לויקיפדיה

שלום

מה המדיניות לגבי העתקת מאמרים מכאן לויקיפדיה (תוך קרדיט וקישור לכאן, דבר יכול להרחיב את תפוצת האתר)? הגעתי לכאן בחיפוש אחר מונדרגון כדי לכתוב ערך בויקי והערך פה נראה מצויין. Ranbar 14:27, 21 בינואר 2009 (IST)

אפשר גם אפשר! יונתן 21:30, 21 בינואר 2009 (IST).
רן, לפי תנאי הרישיון של האקו-ויקי לא ניתן להעביר ערכים מפה לוויקיפדיה. יחד עם זאת, ניתן לפנות אל הכותב ולבקש את אישורו. שיב לב בנוסף שהאקו-ויקי לא מתיימרת להיות מאוזנת (או שאני טועה). ‏Gridge ۩ שיחה 21:36, 21 בינואר 2009 (IST).
מדוע? הרשיון של אקו-ויקי מאפשר להעתיק בתנאי שיש ייחוס למקור, שהשימוש אינו מסחרי ושהמקום אליו מועתק החומר הוא בעל תנאי רישיון דומים. (ולמען הסר ספק, כל מה שאני כתבתי באקו-ויקי ניתן להעתקה לכל מקום, בכפוף להפניה למקור.) יונתן 15:50, 22 בינואר 2009 (IST)
פרסום יצירה בוויקיפדיה משמעו התרת שימוש מסחרי ביצירה, בין היתר. כאשר אדם מפרסם יצירה תחת הרישיון של האקו-ויקי Cc-by-nc הוא בהחלט יכול לצאת מתוך הנחה שלא יתאפשר שימוש מסחרי ביצירה. מסיבה זו לא ניתן לקחת יצירה ברישיון Cc-by-nc ולהציגה תחת רישיון GFDL. למעשה גם לא ניתן לקחת יצירה ברישיון GFDL ולהציגה תחת רישיון Cc-by-nc, וגם לא תחת רישיון Public Domain (אך כן ניתן לקחת יצירה תחת רישיון Public Domain ולהציגה תחת Cc-by-nc או כל רישיון אחר). כן ניתן להציגה תחת רישיון Cc-by-sa שהוא רישיון דומה לרישיון GFDL. העצה שלי היא שערכים שהועתקו מוויקיפדיה העברית או תורגמו מוויקיפדיה בשפה זרה יופצו תחת רישיון Cc-by-sa, ואילו יצירה מקורית שלכם תופץ תחת רישיון Cc-by-nc או כל רישיון אחר העולה על דעתכם. ‏Gridge ۩ שיחה 16:20, 22 בינואר 2009 (IST).
תודה על ההסבר. כאמור למעלה, מבחינתי אפשר לקחת את כל מה שכתבתי אני. יונתן 12:54, 24 בינואר 2009 (IST)
בזמנו שחר בחר את הרשיון ללא שימוש מסחרי, אפשר אולי לשנות את זה? מבחינתי זה לא משנה. ההבדלים בין כל הרשיונות האלה לא ממש ברורים לי. האזרח דרור 10:17, 11 בפברואר 2009 (IST)
מי זה שחר? זה לא האתר שלך? ‏Gridge ۩ שיחה 16:33, 14 בפברואר 2009 (IST).
[כעבור חודש...] זו לא הייתה שאלה רטורית. ‏Gridge ۩ שיחה 01:41, 26 במרץ 2009 (IST).
שחר התקין את המערכת והיה מהמקימים שלה. כמובן שלא. אני רק מי שחשב על זה ותרם הרבה מהתוכן, זה לא שייך לי. מה שמשנה כעת הוא היבט מוסרי בעיקר (אולי גם משפטי) אם אפשר לשנות את הרשיון של מאמרים בדיעבד. אני בעד, אבל לא יודע איך עושים את זה. יש רעיונות? אולי להתייעץ עם דרור העו"ד מויקיפדיה?האזרח דרור 09:34, 26 במרץ 2009 (IST)
לשנות את הרישיון של האתר סתם כך זה פסול חוקית (מוסר זה מושג סובייקטיבי). הפתרון שאני מוצא הוא יצירת דף בשם אקו-ויקי: הסכמה של התורמים לשינוי תנאי הרישיון של האקו-ויקי. בראש הדף יצוין: "אני מצהיר בזאת שאני מאשר לשנות את תנאי הרישיון שתחתם הוצגו תרומותי לאקו-ויקי מ-Cc-by-nc-sa-3.0 ל-GNU Free Documentation License" (...). תחת הצהרה זו יחתמו בזה אחר זה כל* התורמים (שאינם רבים). אז ניתן יהיה לשנות את תנאי הרישיון של כל האתר. [* ניתן למחוק תרומות של תורמים שלא חתמו מסיבה זו או אחרת וכן למחוק שינוי של הגרסאות שהם ערכו]. עד שתושג הסכמה כזו יש להודיע לכל התורמים בכיתוב שתחת חלון העריכה שתרומתם אמנם מוצגת תחת רישיון Cc-by-nc-sa-3.0 אך מערכת האתר שומרת לעצמה את הזכות לעשות שימוש בכל תרומה החל מה-1 באפריל 2009 (נניח) כאילו זו נתרמה תחת תנאי הרישיון של GFDL. וכן, אתה יכול כמובן להתייעץ עם דרור-אבי שבשונה ממני הוא גם ממש טרח ללמוד משפטים. ‏Gridge ۩ שיחה 18:22, 26 במרץ 2009 (IST).
הבעיה העיקרית היא תרומות של כל מיני אנשים שלך תמצא אותם כיום . לי אין בעיה עם זה, אתה יכול לשאול את דרור-אבי? האזרח דרור
כן. פניתי אליו בדואר אלקטרוני. ‏Gridge ۩ שיחה 22:42, 26 במרץ 2009 (IST).
לא הבנתי עם מה אין לך בעיה.
דרור השיב על הפנייה, לדבריו הצעתי נכונה. ‏Gridge ۩ שיחה 01:18, 31 במרץ 2009 (IDT).
אין לי בעיה עם הפתרון שאתה מציע, לך על זה. האזרח דרור 08:59, 31 במרץ 2009 (IDT)
אני חושב שטוב יהיה אם מישהו מקברניטי האתר יטפל בעניינים המשפטיים. אני רק אורח כאן. ‏Gridge ۩ שיחה 00:56, 1 באפריל 2009 (IDT).
במילים אחרות, תעשו אתם, לא אני. מה צריך לעשות במישור המשפטי? אתה יכול להגדיר רשימת מטלות שצריך לעשות? את הרעיון הזה אתה יזמת, בהתאם לכך טוב יהיה אם אתה גם תקדם אותו. האזרח דרור 09:45, 1 באפריל 2009 (IDT)

1. הקמת הדף: אקו-ויקי: הסכמה של התורמים לשינוי תנאי הרישיון של האקו-ויקי. בדף ייכתב:

תרומותי לאתר האקו-ויקי הוצגו תחת תנאי הרישיון Cc-by-nc-sa-3.0. אני מצהיר/ה בזאת שאני מאשר/ת לשנות את תנאי הרישיון שתחתם מוצגות תרומותי לאקו-ויקי (בין אם תוכן מקורי שהוספתי לאתר, בין אם שינוי של תוכן קיים ובין אם כל תרומה אחרת) לרישיון חופשי יותר המתיר בין היתר שימוש מסחרי, רישיון GNU Free Documentation License או רישיון Cc-by-sa-3.0, שניהם יחד, או רישיון דומה. אני עושה זאת בידיעה כי אין ביכולתי לחזור בי ממתן אישור זה.

2. בדף זה תחתום אתה, ואחריך יחתמו בזה אחר זה כל התורמים לאקו-ויקי. לפי דעתי הדף יקבל תוקף רשמי לאחר שיחתמו כל התורמים לאקו-ויקי (ואם יחסרו מעט תורמים ניתן יהיה פשוט למחוק את תרומתם). גם אם המטרה אינה ריאלית, הדף עדיין משרת את מטרתו שהיא בעצם הצעד הראשון בשינוי רישיון האתר.

3.תחת חלון העריכה של האקו-ויקי מופיע הטקסט הבא:

תרומתכם ל־:: EcoWiki :: תפורסם תחת תנאי הרישיון ייחוס-שימוש לא מסחרי-שיתוף זהה 3.0 (ראו EcoWiki :::זכויות יוצרים לפרטים נוספים). אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור – אל תפרסמו אותה פה. כמו־כן, אתם מבטיחים לנו כי כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

את תוכן זה יש לשנות לתוכן הבא:

תרומתכם ל־EcoWiki תפורסם תחת תנאי הרישיון ייחוס-שימוש לא מסחרי-שיתוף זהה 3.0 (ראו EcoWiki :::זכויות יוצרים לפרטים נוספים). יחד עם זאת, מפעילי האקו-ויקי שומרים לעצמם את הזכות לעשות שימוש בתרומתכם לאקו-ויקי כאילו זו הוצגה תחת רישיון Cc-by-sa-3.0 או רישיון דומה (GFDL ואחרים). ראו את תרומתכם כאילו נעשתה תחת רישיונות חופשיים אלה. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, שאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור ושהיא תוצג תחת אחד הרישיונות החופשיים הנ"ל – אל תפרסמו אותה פה. כמו־כן, אתם מבטיחים לנו כי כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

או:

תרומתכם ל־EcoWiki תפורסם תחת תנאי הרישיון Cc-by-sa-3.0 או רישיון דומה (GFDL ואחרים). אם הנכם עורכים דף שנוצר לפני ה-1 במאי 2009 תרומתכם תפורסם תחת תנאי הרישיון Cc-by-nc-sa-3.0, יחד עם זאת, מפעילי האקו-ויקי שומרים לעצמם את הזכות לעשות שימוש בתרומתכם לאקו-ויקי כאילו זו הוצגה תחת רישיון Cc-by-sa-3.0 או רישיון דומה (GFDL ואחרים). לכן ראו את תרומתכם כאילו נעשתה תחת רישיונות חופשיים אלו. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, שאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור ושהיא תוצג תחת אחד הרישיונות החופשיים הנ"ל – אל תפרסמו אותה פה. כמו־כן, אתם מבטיחים לנו כי כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

או (ההעדפה שלי):

תרומתכם ל־EcoWiki תפורסם תחת תנאי הרישיון Cc-by-sa-3.0 או רישיון דומה (GFDL ואחרים). ייתכן שמסיבות משפטיות לא ניתן יהיה להציג את תרומתכם תחת רישיון זה, אלא תחת רישיון מגביל יותר. כך או כך ראו בתרומתכם כאילו הוצגה תחת תנאי הרישיון Cc-by-sa-3.0 או רישיון דומה, ודעו כי עצם פרסום תרומתכם באתר מהווה הסכמה לתנאים אלו. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, שאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור ושהיא תוצג תחת אחד הרישיונות החופשיים הנ"ל – אל תפרסמו אותה פה. כמו־כן, אתם מבטיחים לנו כי כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

יש עדיין בעיה והיא הריבוע הקטן שמוצג במשבצת השמאלית-תחתית של האתר. אני לא חושב שניתן להחליפו בריבוע המבשר על רישיון חופשי כל עוד האתר כולו אינו מוצג ברישיון חופשי. אולי הפתרון הוא להסיר אותו כליל. אני מבקש גם שלפני שאתה מיישם משהו מזה, אם תיישם, תן לי עוד יום-יומיים, אולי אחשוב על דבר מה שיש להוסיף או לגרוע. ‏Gridge ۩ שיחה 23:10, 24 באפריל 2009 (IDT).

מבחינתי סבבה.
אולי אפשר להגיד גרסת ביניים, כמו: 1. עד תאריך זה וזה התכנים פורסמו תחת רישיון non-c, (קישור להסבר), 2. ומתאריך כך וכך כל ערכים חדשים (או כל הערכים שלגביהם הדבר אפשרי בקריטריון אחר) יפורסמו תחת רישיון GNU ו-3 אנו עובדים כדי להעביר את כל הערכים כולם לרישיון GNU, ככה שאם תרמתם אנה חתמו כאן וכאן או שהרשימה תמחק. כלומר זה הכיר קרוב לניסוח השני שלך, תוך השקפה של הנושא שאנחנו בתהליך מעבר (ולא בהחלטה שרירותית כשלהי , כל דכפין יטה ויתנגד אם יש לו נימוק לזה, כלומר שאיפה לקונצנזוס).
אגב , לא חייבים למחוק, כל ערך שלא ניתן להעביר אותו אפשר לסמן אותו בתבנית לפיה הוא non-c.האזרח דרור 09:55, 25 באפריל 2009 (IDT)
בוויקיפדיה (העולמית) יש הצבעה ממש בימים אלה שתקבע האם להוסיף רישיון Cc-by-sa-3.0 או להותיר את המצב על כנו. לפי מה שהבנתי, אם יוחלט להוסיף רישיון, אז הרישיון החדש בעצם ידחוק את רישיון GFDL הצידה. רישיון Cc-by-sa-3.0 עדיף על רישיון GFDL. אולי כדאי להמתין להתפתחויות. ‏Gridge ۩ שיחה 22:15, 25 באפריל 2009 (IDT).
אני מסכים לשינוי הרישיון. למרות שבאופן אינסטינקטיבי לא הייתי רוצה להתיר שימוש מסחרי בתכנים, מה כבר אפשר לעשות איתם? ואם מישהו יעשה כסף מכך שיפיץ תכנים חתרניים, שיבושם לו ;-) מאידך, אם כבר משנים את הרישיון, אז ל-GPL (או מה שזה לא יהיה בוויקיפדיה) כדי שנהיה מסונכרנים לגמרי עם ויקיפדיה. אחרי שתחליטו, אני אשנה את הלוגו בתחתית הדף. ---- שחר 22:17, 25 באפריל 2009 (IDT)

הוחלט בוויקימדיה לצרף את רישיון Cc-by-sa-3.0 כרישיון נוסף, ש[נראה לי בעצם] "יגבר" על רישיון GNU. כפי שחשבתי שיקרה. ‏Gridge ۩ שיחה 20:23, 24 במאי 2009 (IDT).

מה קורה עם זה??? אני בעדאריק1111 14:54, 12 באוגוסט 2011 (IDT)

סיפורים ואגדות באנציקלופדיה הירוקה

העברתי את כל השיחה לדף שיחה:קונסולידציה האזרח דרור 10:23, 11 בפברואר 2009 (IST)

פרסום חומר מקורי וגולמי?

האם אקו-ויקי היא מקום מתאים לפרסום טקסטים המציגים תיאוריות/רעיונות מקוריים (ולעיתים גולמיים) משלי בנושאי כלכלה וקיימות ? או שמא מתאים לפרסם כאן רק מאמרים אודות תיאוריות 'סגורות ובדוקות', ורעיונות של אנשי מקצוע מהתחום? --סער א 02:20, 10 במאי 2009 (IDT)

בהחלט - "עידוד של דעות חדשות- חלק מהמטרה של אקו-ויקי היא לעורר דיון ולהציג דעות וצורות חשיבה חדשות. מסיבה זו באקו-ויקי יש גם מאמרי דעה שאינם נייטרליים. בוויקיפדיה אין מקום לדעה מקורית (ובצדק, לפי הגדרות המטרות של ויקיפדיה), כאן אנחנו מעודדים דעות כאלה. " ראה קטגוריה:מאמרי דעה 08:15, 10 במאי 2009 (IDT)

תהיתי

אם מישהו מהנוכחים יוכל להסביר כיצד מתנהלת חברה אנרכיסטית, בייחוד כיצד מיוצרים ומשווקים מוצרים. ‏Gridge ۩ שיחה 18:13, 4 באוקטובר 2009 (IST).

היות ואין בנמצא חברה שכזו, אני מבין שלשאלתך יכולות להיות כמה משמעויות:
  • איך היינו רוצים שהחברה תתנהל?
  • איך אנחנו סבורים שהחברה תתנהל?
  • איך הוגים שונים עונים לשתי השאלות הנ"ל?
למה מאילו אתה מתכוון? יונתן 20:04, 4 באוקטובר 2009 (IST)
כיצד אתם סבורים שהחברה תתנהל. ‏Gridge ۩ שיחה 20:14, 4 באוקטובר 2009 (IST).
אני אישית משתדל שלא להתנבא בנושאים כ"כ רחבים. צר לי אם אכזבתי אותך. יונתן 20:54, 4 באוקטובר 2009 (IST)
אני מניח שהתשובה לשאלה תלויה בסוג האנרכיסט שאתה שואל. (בעיני השאלה הקשה היא איך מתחלק הרכוש והיבטים פוליטיים דומים על פני זמן ולאו דווקא איך מתבצע הייצור או הקצאת המוצרים - ראה גם מונדרגון):1. תאור אחד הוא של וועדות (שאמורות להיות דמוקרטיות בצורה זו או אחרת שמחליטות איזה מיזמים להקים - זה מופיע לדוגמה ב"המנושל" של לגווין. אין שם נדמה לי ממש התייחסות למוצרים ולייצור בקוי ייצור וכו' - ומצד שני העולם שם הוא עולם עוין וקשה. 2. יש היסטוריה קצרה של אנרכזים בספרד - הרוב הוא ייצור חקלאי אני חושב של קבוצות קטנות כמו הקיבוצים בתחילת דרכם. לא בקיא בזה. 3. מיעוט מהאנרכיסטים הם קפיטליסטים ולכן השאלה עונה על עצמה. 4. כלכלה השתתפותית. 5. השיטה ההגיונית ביותר בעיני - בולו בולו שילוב של יתרונות ההתמחות,יחד עם המסגרת השבטית, וכן המגוון והגמישות- בלי יותר מידי וועדות וקשקושים - התחרות קיימת תודות לביזור הכוח. האזרח דרור 22:23, 4 באוקטובר 2009 (IST)

כיכר כפר אמיתית

שלום חברים, עלה לי רעיון. בנוסף לכיכר הכפר הוירטואלית ליצור כיכר כפר אמיתית. היום משקים חקלאיים ניתן לקנות בכמה מיליוני שקלים, זה לא מעט כסף, אבל גם לא בשמיים. משק כזה עם כמה עשרות דונמים יכול להיות מטופח על ידי מתנדבים בשיטות אורגניות. הבית במשק יכול לשמש ללינה של המתנדבים, וכן כסיפריה ללימוד ומרכז להרצאות ושיחות. אל תקטלו את הרעיון ב-"מי יביא את הכסף". בעבר גויסו סכומים יותר גדולים למטרות פחות חשובות... מה דעתכם?--ע 12:12, 31 במאי 2011 (IDT)

הרעיון טוב. מספר משקים בארץ מיישמים דבר דומה כבר היום (לדוגמה ,אדמאמא וחווה ואדם) ראה רשימות בפרמקלצ'ר#פרמקלצ'ר בישראל וכן הרעיון של הקרן לביטחון תזונתי האזרח דרור 13:53, 31 במאי 2011 (IDT)

הקרן לביטחון תזונתי רעיון מצוין, לא רק כביטוח, אלא זה פשוט נכון יותר לחזור לוגידולים עשירים בקלוריות, אורגניים ובריאים ולייצר מזון זול. מה גם שאפשר לחתור להתבסס על גידולים ללא השקייה (או עם השקייה מינימלית), ולחסוך במים. אני מניח שהספר של מאסאנובו פוקואוקה "The one straw-revolution" מוכר לכם, בספר מתואר כיצד הוא השיג יבולים גדולים של אורז ודגנים (מתחרים ואף עולים על היבולים של שכניו שהשתמשו בכל המרעין בישין), בלי חומרי הדברה דשנים, קומפוסט, ואפילו ללא חרישה. משק חקלאי מהסוג הזה יכול להיות ממומן מכספי ביטוח , וכך ישיג כמה מטרות בבת אחת. למרות שאני לא בטוח עד כמה המזון באמת יהיה זמין מחווה כזו בעת רעב אמיתי. הבעיה היום שהחקלאות שלנו מתבססת בצורה מסיבית על השקייה, דשנים, טרקטורים, דלק, חומרי הדברה. אם אחד או יותר מהמרכיבים חסרים זה הופך את החקלאות הנוכחית למאוד קשה לביצוע, ולכן החקלאות שלנו (ושל שאר העולם) מאוד פגיעה. מסאנובו לעומת זאת תאר בסיפרו חקלאות שאינה תלויה בשום גורם חיצוני למעט התערבות מינימלית של החקלאי וכח העובדים. בנוסף כמו שרשמת (דרור) הפיכת שדה מעובד בשיטות קונבנציונאליות לשדה מניב המעובד באופן דומה לתיאור של מסאנובו לוקחת מספר שנים.--ע 21:27, 31 במאי 2011 (IDT)

תודה. אני לא מכיר את הסיפור שלו, נשמע כמו פרמקלצ'ר לא? אשמח לקרוא עוד פרטים בערך שבטח תכתוב.האזרח דרור 09:22, 1 ביוני 2011 (IDT)

לבריאות : מהפיכת הקנה הבודד (The one-straw revolution)--ע 10:42, 3 ביוני 2011 (IDT)

תודה, לא קראתי מעבר לערך שכתבת, אבל הוספתי קצת קישורים לאתרים שמצאתי. האזרח דרור 19:18, 4 ביוני 2011 (IDT)

דרור - אין כמוך!--ע 22:39, 6 ביוני 2011 (IDT)

מישהו ניסה את זה בארץ? אדם בודד יכול לגדל בשעה עבודה מזון ל-5-10 אנשים בלי דשנים וכו'? זה נשמע כמספיק כדי להיות רווחי למדי.אריק1111 15:59, 2 באוגוסט 2011 (IDT)
המקום לשאול את זה הוא כנראה בקהילת הפרמקלצ'ר הישראלית - אפשר להתחיל בפייסבוק או בשינוי ירוק או במפגשים שלהם. סער אוסטורייכר עובד גם על נושא של נסיון להקים חורש מאכל. האזרח דרור 22:00, 2 באוגוסט 2011 (IDT)
צריך לזכור שביפן כמות המשקעים גבוהה הרבה יותר (1000-2000 מ"מ בשנה). סביר להניח שללא השקייה בארץ לא ניתן לגדל כזו כמות של מזון. אני מהמר שבשיטות טבעיות ובתפריט צמחוני ניתן להאכיל כ-2 אנשים מדונם במישור החוף. זה רק ניחוש תאורטי, אין לי ניסיון מעשי בתחום.--ש 15:59, 3 באוגוסט 2011 (IDT)

באג

בקטגוריה: עובדים ועבודה יש באות סמך הפנייה ל-3 ערכים שנמחקו. למשל תוכנית ויסקונסין. למה זה ואיך פותרים את זה באופן מערכתי. עידן ד (שיחה)

הגדרות DNS של האתר

בניסיון כניסה לאתר לכתובת ecowiki.org.il (בלי www בהתחלה), מתקבלת הודעת שגיאה: 502 Bad Gateway

הדבר חשוב במיוחד כי מגוגל יש הפניות לאתר בלי התחילית WWW, ואז הגולשים מקבלים את הודעת השגיאה ולא מצליחים להיכנס לאתר.

הרצתי קודם בגוגל חיפוש על המילה "לודיטים" https://www.google.co.il/search?q=לודיטים והתוצאה השניה הייתה לאקו-ויקי עם הלינק הבא שכרגע לא עובד ecowiki.org.il/wiki/לודיטים

YossiB (שיחה) 19:21, 15 בנובמבר 2014 (IST)

תוקן! הכבוד לעירא.האזרח דרור (שיחה) 12:03, 16 בנובמבר 2014 (IST)
אכן תוקן. שלחתי לו מייל בעניין אתמול בערב ושמחתי לראות את התיקון המהיר. עידן ד (שיחה) 15:29, 16 בנובמבר 2014 (IST)
תודה לכם על העדכון. וברכות לעירא (-: YossiB (שיחה) 20:28, 16 בנובמבר 2014 (IST)

זה משנה הכל

אני קורא עכשיו את הספר - חזק מאוד. אשמח מאוד אם תקראו גם אתם ונשוחח עליו, ועל איך אפשר ללמוד ממנו על דרכי פעולה מקומיות שאנחנו יכולים להוביל כאן. Yuvals (שיחה) 12:21, 14 בפברואר 2016 (IST)

טרם הספיקותי. מדובר בדוקטרינת ההלם או על נו לוגו? האזרח דרור (שיחה) 16:25, 14 בפברואר 2016 (IST)

לא - מדובר בספר שיצא ב-2015, בשם This Changes Everything: Capitalism vs. the Climate תקרא את הטקסט שהוספתי לערך. מומלץ מאוד. Yuvals (שיחה) 18:08, 14 בפברואר 2016 (IST)

אוקי, נשמע מעניין, אשמח לקרוא כאן יותר על הספר. סה"כ זה שקפיטליזם רואה לטווח קצר זה טענה ידועה, אם כי קליין בוודאי דוגמה מרכזית ומעניינית שלה האזרח דרור (שיחה) 19:56, 14 בפברואר 2016 (IST)
הי. המקום המתאים לשיחה כזו היא כיכר הכפר. אפשר ברשותכם להעביר לשם? עידן ד (שיחה) 20:34, 15 בפברואר 2016 (IST)
בטח שאפשר.Yuvals (שיחה) 11:10, 24 בפברואר 2016 (IST)

אני עובד על ערך חדש על הספר. אגב, יש אפשרות לשנות את פורמט כותרות המשנה (==) כך שלא יתווסף מיספור בצורה אוטומטית?Yuvals (שיחה) 10:11, 25 בפברואר 2016 (IST)

כן. אני רואה שאתה עובד עליו :-) מה רע במיספור האוטומטי בתוכן העניינים? אגב, שים לב שיצרתי דרך חדשה להוסיף פה נושא - ראה למעלה בתחילת הדף. פשוט בדפי שיחה יש דרך אוטומטית דרך לשונית העריכה להוסיף נושא, ודפים במרחב הערכים של אקו-ויקי זה לא מופיע, אז שמתי כפתור בתחילת הדף. עידן ד (שיחה) 12:26, 25 בפברואר 2016 (IST)

תבניות מועדים וזמנים

הועבר לאקו-ויקי:מזנון#תבניות_מועדים_וזמנים. עידן ד (שיחה) 13:22, 13 בדצמבר 2016 (IST)

טקטיקה: אתה מזהם יותר אז אני בסדר

בתי הזיקוק בחיפה

בעקבות מאמר מעולה של ג'מילה הרדל ואכים בהעין השביעית [1] חשבתי מחשבה. הכותרת של טור הדעה הוא - "המפעלים שלכם מזהמים יותר מהמכונית שלי", בתגובה לטור דעה של נציג התעשייה המזהמת שטען שהמכוניות שלכם (כך במקור) מזהמות יותר מהמפעלים. רואים את זה למשל בחיפה שהמשרד להגנת הסביבה בא להפחית את הזיהום מהרכב הפרטי אך מול התעשייה המזהמת במפרץ הוא פועל בכפפות של משי. ואני שואל - למה חשוב לתעשיינים ליצור את ההשוואה הזו? אולי בשביל ליצור מניפולציה רגשית אצל התושבים בעלי הרכב הפרטי (רוב הציבור) ולומר לתושב - אתה מזהם יותר, או שאין לך זכות דיבור ואם תדבר אז אתה צבוע ולא ישר. ואולי פשוט עדיף להפחית גם את זה וגם את זה, וכך גם להפחית את הצורך בתעשייה פטרוכימית, במקום ליצור שיח שמסית את הדיון ממה שחשוב? עידן ד (שיחה) 12:30, 25 בדצמבר 2016 (IST)

דוגמה ל"תראו יש בעיה גדולה יותר במקום אחר" - נהוגה בתחום של הכחשת אקלים, וגם בטענות חוזרות של הכחשת נזקי העישון מול הכחשת זיהום - כל אחד אומר שהגורם השני הוא הוא הסיבה האמיתית.. מי צודק? שניהם - שני הדברים יוצרים סרטן ריאה. ומצד שני חלק גדול מהפעילות של בתי הזיקוק היא כדי לזקק דלק למכוניות... האזרח דרור (שיחה) 16:14, 25 בדצמבר 2016 (IST)
פה זה עוד יותר גרוע. זו הז'אנר של "תראו יש בעיה גדולה יותר במקום אחר ומי שיוצר אותה היא אתה". עידן ד (שיחה) 23:10, 25 בדצמבר 2016 (IST)

הקשר בין ערכי אוטומציה (אפליקציות ורובוטיקה), אבטלה טכנולוגית וקצבה בסיסית לכל

הועבר מאקו-ויקי:מזנון

שלום חברים,

לדעתי שלושת הערכים האלה קשורים מאד. האם לדעתכם קצבה בסיסית לכל בצורה הוגנת (כל הציבור למעט עשירון עליון נניח) או בצורה טוטאלית (כל הציבור ללא סייגים) תתאפשר רק בעידן האוטומציה הכמעט מלאה או שמא תתאפשר עוד לפניכן?

עידן האוטומציה הכמעט מלאה הוא לפי ההגדרה שלי עידן בהתפתחות המין האנושי בו רובו המוחלט של כוח העבודה ייעשה רובוטי ואפליקטיבי.

בתודה וברכה, ‏EqualizeE‏ • שיחה 17:52, 25 במרץ 2019 (IST)

זו שאלה לאקו-ויקי:כיכר הכפר. עידן ד (שיחה) 21:01, 25 במרץ 2019 (IST)

סוף ההעברה.

כמו כן, האין השיטה של הכנסה בסיסית לכל לפני עידן האוטומציה הכמעט מלאה, לא תגרום למדינה להוציא יותר ממה שהיא מכניסה?... ‏EqualizeE‏ • שיחה 04:20, 28 במרץ 2019 (IST)

לא יודע. אלו תרחישים היפותטיים. אני חושב שלא יהיה מנוס מהכנסה בסיסית לכל אחרי גידול חד באוטומציה. עידן ד (שיחה) 21:08, 8 באפריל 2019 (IDT)