שיחה:זיהום האוויר במפרץ חיפה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאבק ציבורי

ראשית אני רוצה להביע הערכה על הערך שכתוב לתלפיות.

אבקש לברר נקודה מסויימת, מדוע קבוצת הפייסבוק "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" מוזכרת בערך? מדובר בקבוצה עם 12,000 משתמשים רשומים וכמה עשרות פעילים בפועל ברשת האינטרנט. הקבוצה מנוהלת על-ידי ה"פורום הישראלי לשמירה על החופים" והוא כלל לא מוזכר בערך. (ובצדק, לא מדובר בפורום כה משמעותי במאבק על אף שהגיש באמצעות האפידימיולוגית אלה נווה 2 עתירות על התוכניות).
ישנן קבוצות פייסבוק פעילות בשטח הרבה יותר, גם מבחינה משפטית וגם מבחינת "שטח". אומנם בכמות המשתמשים הרשומה קיימים בקבוצות הללו הרבה פחות אנשים, אך אם בודקים את כמות המשתמשים הפעילים אף אחת מהן לא נופלת מהקבוצה "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", ורובן אף עוברות אותה במספר המשתמשים הפעילים ואלו המשתמשים שגם מגיעים להפגנות אשר נערכות בפועל. כמן כן, הקבוצות האחרות מזוהות עם ארגונים משמעותיים הרבה יותר שכן מוזכרים בערך עצמו. אנשי "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" לא משתתפים לרוב בהפגנות שנערכות.
כך או כך, למה קבוצת פייסבוק כלשהי מוזכרת בערך? לדעתי אין לכך מקום, וגם אם כן, אזי צריך להוסיף את שאר הקבוצות הפעילות שכאמור, נפח פעילותן אינו פחות אלא שווה אם לא רב יותר.
תודה רבה, איתמר תום (שיחה) 10:20, 6 בינואר 2017 (IST)
תודה על הברכות. במקרה הסתכלתי על הקבוצה שבוע שעבר. אכן המון חברים בקבוצה אך פעילות נמוכה. בקבוצה של העמותה לכלכלה בת קיימא בת 400 חברים יש יותר פעילות. מאחר ואקו-ויקי נכתב לפי תפיסת העולם של הקיימות, ואנחנו רוצים לעודד פעילות ויוזמה, אנחנו מפנים גם לקבוצות פעילות. מצד שני לא רוצים להוסיף ליותר מדי קבוצות כדי לא ליצור עומס. תוכל לצרף פה בדף השיחה לינקים לקבוצות משמעותיות בנושא? מתייג גם את דרור, שהוסיף בערך את הקישורים, לפחות את מרביתם. עידן ד (שיחה) 10:36, 6 בינואר 2017 (IST)

שלום אני אלכסנדר גם פעיל מגמה ירוקה מקרית אתא. אפשר להוסיף את אלה לדעתי: אלה הכי פעילות לפי מה שאני יודע.

https://www.facebook.com/megamatechnion/?fref=ts

https://www.facebook.com/StopBazan/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/273036656215504/?fref=ts

https://www.facebook.com/%D7%9E%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%A5-%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%94-343870035760744/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/StopBazan/?fref=ts

--אלכסנדר סעודה (שיחה) 12:38, 7 בינואר 2017 (IST)

דרור,אלכסנדר סעודה תודה רבה לכם על התשובות. דרור, אני לחלוטין מתחבר לגישה, אבל קבוצות הפייסבוק רבות הן. אולי אפשר לעשות איזה לינק חיצוני שיכיל את רשימת כל הקבוצות? באמת אין לי את הכלים לקבוע מי הקבוצות הפעילות ביותר.

אני יכול להגיד שאני חבר בהזיהום במפרץ חיפה- זאת הקבוצה שעומדת מאחורי ההפגנות נגד צורי בקרית מוצקין, פעילה הרבה באירועים מול יונה יהב וראשי רשויות נוספים.

קבוצה נוספת שהיא פעילה ומשמעותית היא מנקים את מפרץ חיפה, וגם הקבוצה חיפה - תושבים משנים מציאות משמעותית מאוד. כמובן שיש עוד רבות ופעילות אבל אלו העיקריות שבהן אני מבחין שנפח הפעילות גבוה. כמו כן יש את רשימת הדפים שנתן אלכסנדר.
אלכסנדר, על סביבתית - דיווח מפגעי סביבה שמעת? אני אשמח שתפיץ בין הפעילים בקרית אתא, משום מה דווקא בקרית אתא כמות המדווחים שלנו נמוכה משמעותית משאר הקריות. ביקשתי מליהי להפיץ וגם זה פורסם בדף של מגמה, ובכל זאת משום מה מאתא המדווחים הם בודדים. איתמר תום (שיחה) 09:19, 8 בינואר 2017 (IST)
הערך מאד ארוך- לכן אני לא רואה בעיה להוסיף לו קבוצות מקבוצות שונות. רצוי בעיני שהקבוצות היותר פעילות יקבלו יותר נפח (וכמובן פעילותן יכולה לקבל אזכור אפילו בערך) . אגב חסרים כמה ערכים קשורים - על הרחבת בתי הזיקוק , המפעלים עצמם (וקשרי הון שלטון שלהם) והמאבק האזרחי, אולי גם ערך נפרד "השפעות בריאותיות של הזיהום במפרץ חיפה" שכן יש כבר כמות ענפה של מחקרים (מסוכמים בקצרה בבלוג של ניצן מתן וגם מופיעים בערך עצמו) ואולי גם ערך הכחשת נזקי הזיהום של במפרץ חיפה.
הערך מאד ארוך ורצוי לקצרו - לדוגמה להכניס את הנתונים על מפעלים\ חומרים לתוך טבלה . יותר אלגנטי.
הערך חסר למדי היבטים של הון שלטון עיתונות - רצוי להרחיב. ראו דוגמה בהכחשת נזקי העישון וערך שצריך עוד עבודה - הכחשת זיהום, האזרח דרור (שיחה) 12:48, 8 בינואר 2017 (IST)
אסתכל בהמשך השבוע על הקישורים המעולים ששמתם פה ואבדוק ואעדכן. כל נושא שהעלת דרור יכול בהחלט להיות גם ערך מורחב בפני עצמו. תכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה, ערך על כל מפעל (כבר יש על כמה, לא כולם מעודכנים מספיק), פעילות ציבורית בנושא מפרץ חיפה (בדומה למטה מאבק הגז ולמאבק הגז, והכחשת נזקי הזיהום במפרץ חיפה. עידן ד (שיחה) 13:15, 8 בינואר 2017 (IST)
עידן ד לדעתי אני יכול לכתוב ערך על פעילות ציבורית בנושא מפרץ חיפה אני בקיא בנושא. בנוסף מתכוון השבוע להרחיב את הידע על בז"ן, כאו"ל וגדיב. קצת עמוס לי השבוע אבל בהחלט אראה איך אני עושה את זה, פשוט יש לי נוסף על כל הפעילות גם התחייבויות קודמות בוויקי. איתמר תום (שיחה) 06:20, 9 בינואר 2017 (IST)
מעולה. זה מאוד יקדם את הנושא. עידן ד (שיחה) 10:49, 9 בינואר 2017 (IST)