שיחה:דינמיקה של מערכות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גם אני התקנתי VENSIM, אבל אני עוד צריך ללמוד טוב את השפה, היא ממש לא פשוטה יונתן

זה תוכנה, לא שפה, לא? תסתכל בקישור שהבאתי, לקח לי בערך שעתיים ללמוד איך לייצר מודל בסיסי. כמו כן לא יזיק לחפש אתרים עם מודלים פומביים שנוכל ללמוד אותם. האזרח דרור 02:13, 1 יולי 2006 (CDT)
איך עובדים עם התוכנה אני מבין, אולם אין אני מעביר את מה שיש לי בראש לתוכנה, זה מצריך עוד עבודה. עוד דבר שעלה בראשי בנתיים, שהתוכנה הזו צריכה קבועים מספריים כמעט לכל דבר, בהדגמות של המדריך חלקם מאוד 'כלכליים' כמו קשיחות הביקוש, זמן לעליית מחירים וכו'. השאלה היא, עם כל הביקורת שיש לנו, איך אנחנו מסתדרים עם הצורך לספק מספרים מאוד לא ברורים כאלו? יכול להיות שקשה מאוד ליצור מודל שיהיה ריאליסטי מספיק לפי אמות המידה שלנו. יונתן 02:45, 1 יולי 2006 (CDT)
הבעייה היא שאי אפשר לעשות סימולציה 'כללית' ללא קבועים מספריים, היות והתנהגות המערכת תלויה באופן חזק בקבועים... וזו באמת בעייה כי קשה לתת קבועים אמיתיים לבעיות 'רכות' של חברה וכלכלה, שבהן אפשר לדבר על עוצמות יחסיות (זה גדול מזה) אבל לא ממש קבועים מספריים... -- שחר 08:27, 4 יולי 2006 (CDT)


התחלתי לקרוא את המאמר 'דינמיקת כלכלה לאלף החדש מאת פורסטר'. הוא מתאר שם מודל כללי של 'כלכלה' שהוכן במחלקה שלו במשך שנים. התיאור מאלף, ונשמע מאד מעניין, אבל המודל פשטני מאד (למרות שהוא מאד מסובך...): מוצרים נוצרים על ידי הון ועבודה בלבד, ובסופו של יום משקי הבית 'צורכים' את המוצרים, וזהו. אין דיון בפסולת או במשאבים...

אני ממשיך לקרוא, ניראה מה יצא. -- שחר 15:59, 5 יולי 2006 (CDT)

ציטוט:

There are various structures that are not explicit in the model such as a Social Security System and foreign trade. Also the model does not contain limits from land, pollution, and resources that would slow and stop growth. I believe the absent structures are not necessary to the issues that the model does address and can be added in the future or, perhaps better, be handled in smaller specific models.

הוא לא ממש מחסידי הכלכלה האקולוגית... -- שחר 08:44, 8 יולי 2006 (CDT)

אני חולק. אני חושב שהוא מנסה במאמר הזה להראות איך המודל שלו יכול להתאים למה שכלכלנים" רואים" במציאות. היינו, באמצעות הפרמטרים המתאימים להראות איך המודל שלו מתנהג כמו המציאות כפי שהם תופסים אותה ולתת תוצאות שהם ישמחו עליהם כמו הסבר של המחזור העסקי. זה לא סותר הוספה של משתנים אחרים לאחר מכן, וכך לאחר שהם מתחייבים למודל הזה ולצורת המחשבה הזאת להכניס פנימה את הכלכלה האקולוגית. אני לא בטוח שפורסטר ירוק כמו מדווז, אבל הוא באופן כללי מין עוף מוזר שמנסה להביא מהפכה אחת, אולי לנסות להביא שתיים בבת אחת זה יותר מידי. נראה לי שאם הוא לחלוטין היה אנטי הוא בכלל לא היה מתייחס לזה (אבל באמת אין יותר מידי התייחסות לנושא באתר שלו). מעניין אבל מה באמת הגישה שלו, ואיך אפשר לבצע סינתזה בינו לבין אודום או תרמו 2. האזרח דרור 01:36, 9 יולי 2006 (CDT)תבדקו את תוכנת NETLOGO (שפיתח אורי וילנסקי ) היא גם קוד פתוח, ניתן לבנות מודלים בקוד והקוד פתוח לשינוי. וגם ישנה גירסה להתקנה על מחשבים מרובים ברשת ליצירת מודלים הנבנים ומייצגים פעילות של רשת מחשבים

אפשר קישור? יונתן 22:44, 13 בפברואר 2010 (IST)
אתר הבית
בויקיפדיה האגנלית.
תודה רבה, אתה מכיר את התוכנה או מישהו שמשתמש בה בישראל? זה יכול להיות קיצור דרך רציני בנושא הלימוד והשימוש בתוכנה. האזרח דרור 08:42, 14 בפברואר 2010 (IST)