שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פונקציית ייצור קוב-דאגלס

נוספו 69 בתים, 14:02, 6 בדצמבר 2015
התעלמות ממשאבי טבע ומאנרגיה
===התעלמות ממשאבי טבע ומאנרגיה===
פוקנציית קוב דאגלס מניחה בדרך כלל כי שני גורמי הייצור החשובים הם הון תעשייתי ועבודה. אבל [[מודל זרמים ומאגרים]] וניתוחים מתחומי פיזיקה ו[[כלכלה אקולוגית ]] טוענים כי זו הצגה שגויה של תהליך הייצור. ללא זרם של חומר ואנרגיה לא שעובר דרך תהליך הייצור לא ניתן לייצר ולו מוצר אחד. דאגלס וקוב עצמם העירו בסוף המאמר שלהם כי יש להתייחס ל"גורם הייצור השלישי" של "משאבי טבע"ולראות כיצד הדבר משנה את החישובים שלהם.<ref name="AER1928"/>  לדוגמה לא משנה כמה מסחטות (הון תעשייתי) ושעות עבודה של פועלים (עבודה) יש למפעל, הוא לא יוכל לייצר ולו בקבוק מיץ של תפוזים אחד ללא זרם של תפוזים נכנסים (חומר) ושל אנרגיה (הפעלת המסחטות בחשמל , תאורה, שינוע התפוזים, ומזון הנדרש לשמירת הפועלים בחיים ולשם הפעילות שלהם במפעל). הזרמים האלה חייבים להפוך לזרם נוסף של חומרים (בדרך כלל פסולת או חומרים בעלי [[אנטרופיה]] גבוה יותר) ושל [[חום]], וזאת מלבד זרם המוצרים היוצא מהמפעל.
לדוגמה לא משנה כמה מסחטות (הון תעשייתי) ושעות עבודה של פועלים (עבודה) יש למפעל, הוא לא יוכל לייצר ולו בקבוק מיץ של תפוזים אחד ללא זרם של תפוזים נכנסים (חומר) ושל אנרגיה (הפעלת המסחטות בחשמל , תאורה, שינוע התפוזים, ומזון הנדרש לשמירת הפועלים בחיים ולשם הפעילות שלהם במפעל). הזרמים האלה חייבים להפוך לזרם נוסף של חומרים (בדרך כלל פסולת או חומרים בעלי [[אנטרופיה]] גבוה יותר) ושל [[חום]], וזאת מלבד זרם המוצרים היוצא מהמפעל.
===ייצור מקבילי מול ייצור סדרתי===
פוקנציית קוב- דאגלס מתאימה לדוגמאות של ייצור מקבילי, כמו לדוגמה פועלים הקוטפים תפוזים בפרדס. בייצור כזה התפוקה של כל פועל לא תלויה בתפוקה של שאר הפועלים. לעומת זאת בדוגמאות של ייצור סדרתי כמו בקו ייצור התפוקה של פועל אחד תלויה בתוצרי הביניים של פועלים אחרים. התפוקה היא של קו ייצור שלם שבו חייבת להיות כמות מסויימת של מכונות ופועלים. הוספת עוד פועלים לקו ייצור קיים (ללא שינוי בכמות ההון) לא תגדיל את הייצור, הוספת עוד מכונות (ללא שינוי בכמות הפועלים) לא תשנה את כמות הייצור. ואפילו הוספה של כמות של מכונות ופועלים כל עוד לא הרכיבו קו ייצור שלם חדש, לא תשנה את הייצור.

תפריט ניווט