היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפגנה מול סניף מקדונלד'ס בסניף לונדון מיניסטור בתל אביב, כחלק מהיום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס. צולם ב-14.10.2016.

היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס הוא יום בו מתבצעות פעילויות מחאה והסברה כנגד מקדונלד'ס ברחבי העולם. ציון היום החל משנות ה-80 בעקבות משפט מקלייבל, ומרבית האירועים מתרחשים בתאריך הרשמי של היום, ה-16.10, שהוא גם יום המזון העולמי של האו"ם.

המפגינים מאשימים את רשת מקדונלד'ס בכך שהיא מקיימת מדיניות הרת-אסון בתחומים רבים: בריאות (מכירת מזון מזון לא בריא לצרכנים), ילדים (מיקוד חלק ניכר מפרסומותיה לילדים ומכירת צעצועים המיוצרים בסדנאות-יזע המעבידות ילדים, בעיקר בסין), בעלי חיים (כליאתם בתנאים נוראיים ושחיטתם של מיליארדי יצורים מדי שנה), איכות הסביבה (השמדת יערות גשם, ייצור פסולת רבה במשקיה המתועשים כמו גם בעטיפות מוצריה), זכויות עובדים (איסור בפועל על איגודים מקצועיים, שכר-מינימום ככלל), רעב עולמי (שימוש בזבזני באדמותיהן הפוריות של מדינות עניות לשטחי מרעה או לגידול תבואה להאבסת בעלי חיים עבור ארצות המערב, במקום לאפשר גידול מזון ישירות לתושביהן הרעבים של ארצות אלו) ועוד.

בישראל מצוין היום ברציפות משנת 2000 או סמוך לה, במספר אירועים שונים. בשנת 2016 צויין היום ביום שישי ה-14.10 (הוקדם בשל השבת וחג סוכות) בתל אביב, חיפה, באר שבע ופתח תקווה.

ראו גם

קישורים חיצוניים