ארגון התחקירנים הבינלאומי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ארגון התחקירנים הבינלאומי (The International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ), היא רשת בינלאומית של עיתונאים חוקרים בעשרות מדינות אשר משתפים פעולה בתחקירי עומק.

הארגון נוסד בשנת 1997 על ידי העיתונאי האמריקאי Chuck Lewis כחלק מפרוייקט של ארגון Center for Public Integrity כדי להרחיב את מטרת הארגון של כתבות ירחון שנועדו להיות "כלב משמר" (watchdog journalism) אשר מתמקד בנושאים בינלאומיים: פשעים בינלאומיים, שחיתות, ואחריותיות (accountability) של אישים וארגונים בעלי כוח. בתמיכה המרכז ובסיוע עיתונאים חוקרים, עורכי דין ותחקירנים של רשומות ציבוריות, העורכים והכתבים מספקים מידע בנושאים שונים.

וועדת היעוץ של הארגון מורכבת ממספר עיתונאים-חוקרים מפוסמים, כמו Bill Kovach (שהיה בעברו אחראי על סניף וושינגטון של "הניו יורק טיימס"), Chuck Lewis המייסד של Center for Public Integrity זוכה פרס "עמיתי מקארתור" לשנת 1998, פרופסור Rosental Calmon Alves שעוסק בלימוד עיתונאות בברזיל ובארצות הברית, Phillip Knightley פרופסור בריטי לעיתונאות, Gwen Lister עיתונאי ופעיל למען חופש העיתונות בנמיביה, Goenawan Mohamad עיתונאי זוכה פרסים מאינדונזיה, וכן Reginald Chua , ו-Brant Houston.

עיתונאים ישראלים שחברים בארגון כוללים את אורי בלאו (הארץ)[1] ויוסי מלמן (הארץ, וואלה).[2]

ראו גם

קישורים חיצוניים