הבדלים בין גרסאות בדף "פעולה קולקטיבית"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ
 
שורה 1: שורה 1:
'''פעולה קולקטיבית''' (Collective action) היא פעולה שנעשית יחד על ידי קבוצה של אנשים, שמטרתה היא לשפר את מצבם ולהשיג מטרה משותפת. מונח זה הוא בעל הגדרות ותאוריות במספר ענפים של מדעי-החברה כולל פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתורופולגיה, מדעי המדינה ו[[חקר הכלכלה]]
+
'''פעולה קולקטיבית''' (באנגלית: '''Collective action''') היא פעולה שנעשית יחד על ידי קבוצה של אנשים, שמטרתה היא לשפר את מצבם ולהשיג מטרה משותפת. מונח זה הוא בעל הגדרות ותאוריות במספר ענפים של מדעי-החברה כולל פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי המדינה ו[[חקר הכלכלה]].
  
 
==בכלכלה==
 
==בכלכלה==
בתאוריה הכלכלית, התאוריה של פעולה קולקטיבית עוסקת בהספקה של [[מוצר ציבורי|טובין ציבוריים]] (ועוד היבטים של צריכה קולקטיבית) באמצעות שיתופי פעולה של שני פרטים או יותר, וכן בהשפעה של [[השפעות חיצוניות]] על התנהגות של קבוצות, כינוי נפוץ יותר לתחום הוא [[בחירה ציבורית]] (Public Choice) ספרו של [[מנסור אולסון]] [[הלוגיקה של פעולה קבוצתית (ספר)|הלוגיקה של פעולה קולקטיבית]] משנת 1965 היא אנליזה מוקדמת וחשובה של בעיות של מוצרים ציבוריים  
+
בתאוריה הכלכלית, התאוריה של פעולה קולקטיבית עוסקת בהספקה של [[מוצר ציבורי|טובין ציבוריים]] (ועוד היבטים של צריכה קולקטיבית) באמצעות שיתופי פעולה של שני פרטים או יותר, וכן בהשפעה של [[השפעות חיצוניות]] על התנהגות של קבוצות, כינוי נפוץ יותר לתחום הוא [[בחירה ציבורית]] (Public Choice) ספרו של [[מנסור אולסון]] [[הלוגיקה של פעולה קבוצתית (ספר)|הלוגיקה של פעולה קולקטיבית]] משנת 1965 היא אנליזה מוקדמת וחשובה של בעיות של מוצרים ציבוריים.
  
מלבד בכלכלה התאוריה היא בעלת יישומים רבים במדעי המדינה, סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה ו[[סביבתנות|חקר הסביבה]].  
+
מלבד בכלכלה התאוריה היא בעלת יישומים רבים במדעי המדינה, סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה ו[[סביבתנות|חקר הסביבה]].
  
 
==ראו גם ==
 
==ראו גם ==
שורה 11: שורה 11:
  
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Collective_action פעולה קולקטיבית] בויקיפדיה האנגלית  
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Collective_action פעולה קולקטיבית] בוויקיפדיה האנגלית
  
 
{{קצרמר}}
 
{{קצרמר}}

גרסה אחרונה מ־10:39, 14 ביוני 2019

פעולה קולקטיבית (באנגלית: Collective action) היא פעולה שנעשית יחד על ידי קבוצה של אנשים, שמטרתה היא לשפר את מצבם ולהשיג מטרה משותפת. מונח זה הוא בעל הגדרות ותאוריות במספר ענפים של מדעי-החברה כולל פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי המדינה וחקר הכלכלה.

בכלכלה

בתאוריה הכלכלית, התאוריה של פעולה קולקטיבית עוסקת בהספקה של טובין ציבוריים (ועוד היבטים של צריכה קולקטיבית) באמצעות שיתופי פעולה של שני פרטים או יותר, וכן בהשפעה של השפעות חיצוניות על התנהגות של קבוצות, כינוי נפוץ יותר לתחום הוא בחירה ציבורית (Public Choice) ספרו של מנסור אולסון הלוגיקה של פעולה קולקטיבית משנת 1965 היא אנליזה מוקדמת וחשובה של בעיות של מוצרים ציבוריים.

מלבד בכלכלה התאוריה היא בעלת יישומים רבים במדעי המדינה, סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה וחקר הסביבה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.