מכון הארטלנד

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
גרסה מ־13:47, 5 בדצמבר 2016 מאת Yuvals (שיחה | תרומות) (הפנייה לפרק בסדרה Years of Living Dangarously המתמקד במכון האטלנד.)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכון הארטלנד (באנגלית: The Heartland Institute) הוא גוף להשפעה על המדיניות הציבורית מטעם גורמים ליברטרים ושמרנים בארצות הברית, שנוסד בשנת 1984 וממקום ב-Arlington Heights בפרבר של שיקגו. המכון עוסק בנושאים כמו רפורמה בחינוך, הוצאות ממשלתיות, מיסוי, הוצאות רפואיות, חינוך, מדיניות של עישון טבק, התחממות עולמית, סדיקה הידראולית (פראקינג) - להפקת פצלי גז ופצלי נפט, טכנולוגיית מידע, ו"סביבתנות של שוק חופשי".

בשנות ה-90 של המאה ה-20, מכון הארטלנד עבד יחד עם חברת הטבק הענקית פיליפ מוריס, כדי לעודד זריעת ספק ולהכחיש נזקים של עישון כפוי ולבצע לובי פוליטי מול איסורי עישון במקומות ציבוריים. בשנים לאחר שנות ה-2000 המכון הפך למרכז של הכחשת אקלים. הוא דוחה את הקונצנזוס המדעי בדבר התחממות עולמית וטוען כי קווי מדיניות שנועדו להלחם בה יזיקו לכלכלה. המכון מקבל כספים רבים מתאגידים הקשורים בתעשיית המכוניות והנפט.

סדרת הדוקו האמריקאית 'שנים של חיים בסכנה' (באנגלית: Years of Living Dangarously) הקדישה פרק בעונה הראשונה ששודרה ב-2015, למכון הארטלנד. הפרק התמקד בג'יימס טיילור העובר מטעם המכון בין המדינות בארה"ב ומשקיע כסף ומאמצים רבים בהשפעה על פוליטיקאים בבתי הנבחרים של אותן מדינות כדי לבטל סובסידיות לאנרגיה מתחדשת במטרה להפוך אותה ללא כדאית כלכלית לתושבי המדינה. בספרה זה משנה הכל חוקרת נעמי קליין את דרך פעולתו של המכון ואת האידאולוגיה שלו.

ראו גם

קישורים חיצוניים