אקו-ויקי:מזנון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
גרסה מ־12:10, 3 במאי 2016 מאת Yuvals (שיחה | תרומות) (שאלה על שימוש בתמונות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המזנון של אקו-ויקי משמש לדיונים כלליים, קביעת מדיניות וקבלת החלטות כלליות בלבד – אך באפשרותכם גם להודיע בו על דיון המתקיים במקום אחר.

הערות ושאלות לגבי דפים ספציפיים יש לשאול בדף השיחה של הדף עצמו.

אם אתם זקוקים לעזרה, או שנתקלתם בבעיה כלשהי, פנו לדלפק הייעוץ.

להוספת נושא חדש ליחצו כאן. למענה יש להוסיף סימון נקודותיים (:) אחד יותר מהעונה מלפניך, בשביל לייצר הזחה, ויש לחתום בסוף המענה עם 4 סימני טילדה (~~~~).


העלויות האמיתיות של המזון - דרושה עזרה

יש מחקר מעולה ודי חדש של NEF בנושא העלויות האמיתיות של המזון. מי יוכל להרים את הכפפה ולשבץ את הקישור בערכים הרלוונטיים? אני פחות מכיר את הערכים בתחום ויש לי פה מספיק עבודה :-) ואם המחקר ממש חשוב וחדשני - אפשר לשבץ את התוכן הרלוונטי בערכים. קישור למחקר עם תיאור קצר שלו בעברית באתר כלכלה מקומית מקיימת. עידן ד (שיחה) 20:54, 21 בדצמבר 2015 (IST)

הדפים הנצפים ביותר בשנת 2015

מה היו הדפים הנצפים לשנת 2015? סוף סוף יש לזה תשובה. מהסטטיסטיקה, שנאספה החל מחודש אוגוסט עולה כי הערך הפופולרי ביותר היה משאבי טבע בישראל. מוזמנים להשתמש ברשימה כדי לדעת אילו ערכים כדאי לשפר ואילו סוג ערכים הם פופולריים. מניתוח ראשוני עולה שאנשים אוהבים להיכנס לערכים שקשורים לישראל (מתוך העשירייה הראשונה, שישה ערכים קשורים ישירות לישראל) וערכים שלא מופיעים בוויקיפדיה (גם פה, רוב הערכים בעשירייה הראשונה לא מופיעים בוויקיפדיה). הרשימה המלאה פה. עידן ד (שיחה) 21:01, 15 בינואר 2016 (IST)

ארגון הבריאות העולמי: 1 מכל 4 מקרי מוות נגרם מזיהום הסביבה

ארגון הבריאות העולמי פירסם מחקר על מקרי מוות וזיהום ונראה לי שהנתונים הם די חדשים ומפתיעים. אין נתונים לפי מדינה אך יתכן שיהיו נתונים לפי סיווגים שונים - גאוגרפיים ואחרים. כתבה בוואינט [1], קישור לדו"ח עצמו [2]. מוזמנים לשבץ את המידע במקומות הרלוונטיים באתר. עידן ד (שיחה) 09:27, 15 במרץ 2016 (IST)

מקומות לדוגמה - השפעות בריאותיות של זיהום אוויר, רפואה מונעת, נטל תחלואה, זיהום. האזרח דרור (שיחה) 14:01, 16 במרץ 2016 (IST)

Let's make it personal

לפני 10 שנים בערך הקשבתי להרצאה על עיתון מקומי סופר-מצליח בארה״ב. הסוד שלהם? הם הבינו שהם יכולים להיות היפר-רלוונטיים לקהילה. מה זאת אומרת? כשהחתול של סבתא דורותי (אני לא באמת זוכר את השמות, אז המצאתי...) נתקע על עץ בשכונה, ודורותי קראה למכבי האש כדי שיעזרו לה לחלץ את החתול - כתב של העיתון קיבל על העיניין הזה טיפ, והגיע ״לזירה״ עם מצלמה דיגיטלית. בתוך 15 דקות העמוד הראשי של אתר האינטרנט - הכיל תמונות של כולם: דורותי, מחזיקה את החתול בידיה, ו-3 הכבאים שחילצו את החתול - כולם עם שמות מלאים, כולל החתול כמובן. המרצה המשיך וסיפר איך בליגת הבייסבול של כיתות ד׳, העיתון דואג לתמונות של אירועי שיא במשחקים - עם שמות הילדים, ודואג לתעד סטטיסטיקות מלאות על כולם. עוד סיפור היה על מכירת הכרטיסים למנויים השנתיים לאיצטדיון. העיתון שלח מתמחה לצלם איך נראה המגרש מכל אחד מהכסאות באיצטדיון - בזמנו העיניין הזה היה חדשני - והעיירה פשוט התמוגגה מהיכולת לראות בדיוק מה הם מקבלים כשהם קונים מנויים לכיסאות כאלו ואחרים. ביקורות מסעדות אצלם תמיד כללו את השם של השף, עם סיפורים שונים ומשונים על לקוחות - שוב, עם שמות, ותמונות, של המנות, והמלצרים, והלקוחות הקבועים - ״כל האינצ׳לדה״. למה אני מספר את כל זה? כי בסופו של דבר בקהילות - הכל אישי. זה מה שמחבר אנשים, זה מה שמעניין אנשים, וזה מה שמחזיק אנשים מחוברים. אנחנו בתקופה שבה זה אפשרי, וקל, ומהיר, וזמין, וזול. להערכתי, אם רוצים שאקו-ויקי יהיה קהילה פעילה - הוא צריך להפוך להיות ״היפר רלוונטי״ ואישי.

מצד שני - יש פה גם סיכונים:

  • ישנו הציטוט של אלינור רוזוולט(?). ה״רכילותיות״ עלולה לרדד את התכנים, ולהסיט את הדיונים מהעיקר.
  • היפר רלוונטיות בנקודת זמן אחת, קצת בגלל הספציפיות הכל כך קיצונית שלה - עלולה בשל כך להפוך ל״לחלוטין לא רלוונטי״ אפילו יומיים לאחר מכן. אם פלוני אלמוני החליט להיות צמחוני ויומיים לאחר מכן התחרט, אז לדראון עולם נזכור לו את האפיזודה הזו? ייתרון גדול בהשארת הערכים באקו-ויקי במישור הרעיוני, היא העמידה שלהם במבחן הזמן. גם אם נפסיק לחלוטין את כל העריכות באקו-ויקי היום, הרבה מהתכנים ישארו רלוונטיים גם לשנים קדימה. לעומת זאת, אם קהילה תגדל ותוסיף הרבה תכנים ״יותר מידי ספציפיים״ היום, ובעוד 10 שנים חס וחלילה תדעך - אנחנו עלולים להתקע עם הר מידע נטוש שכבר אינו רלוונטי, ובלי קהילה חדשה גם אי אפשר יהיה להשתלט על החומרים שמופיעים בה.

אני בעיקרון סומך עלינו שנמצא את האיזון ונבין לאן אנחנו הולכים, נראה לי מאוד מעניין ומעשיר להפוך את אקו-ויקי לאישי.

אשמח לדעתכם.

--Eburcat (שיחה) 14:56, 25 במרץ 2016 (IDT)

לעניין הרלוונטיות - בא-רור. אנחנו פועלים במישור הזה, ולשם כך אתר אקו-ויקי נוסד - מקום שבו יהיו תכנים באג'נדה של הקיימות. רף החשיבות נמוך בהרבה מבוויקיפדיה בדיוק בגלל הסיבה הזו. בעניין הסיכונים - לזה יש 2 פתרונות - א. רף חשיבות מינימלי קיים בכל מקרה. גם אקו-ויקי איננו דפי זהב. ב. הממשק הוא פתוח וכל אחד יכול לעדכן. אם זה הפך להיות לא רלוונטי לאחר תקופה - אפשר להסיר את זה מהערך, וכל דבר שמתואר בזמן הווה (למשל שימוש במילה כיום) יופיע עם השנה בה זה נכתב בסוגריים. עידן ד (שיחה) 20:28, 26 במרץ 2016 (IDT)
לגבי הציטוט של אלינור רוזוולט - נראה נכון אבל גם אליטיסטי. כלומר דרך ביגורפיות של אנשים (לדוגמה של לואי פסטר) אפשר ללמוד על רעיונות חדשים. אירועים הם הזדמנות להעלות מודעות לתופעות כלליות יותר. תכלס לא ברור לי מה זה אומר, לכסות יותר אירועים בחדשות? יש גם לשים לב להבדל בין עיתון (מקומי) לבין ויקי, אין לי הנתנגדות גורפת רק רוצה שלא נטבע... האזרח דרור (שיחה) 14:01, 27 במרץ 2016 (IDT)
כיום מוזכרים באקו-ויקי מעט מאוד ישראלים (וגם מעט חברות) - חשבנו לפנות לארגונים ואנשים כדי שיתחילו לתחזק את הערכים של עצמם, ואולי להוביל קהילות ידע בתחומי ההתמחות שלהם. מתבקש שהעיניין בהמשך יעבה באופן כללי ערכים באקו-ויקי, אבל בטווח הזמן הקרוב כנראה שזה בעיקר יעבה בעיקר ערכים על אנשים ארגונים, אולי גם על ארועים. --Eburcat (שיחה) 14:25, 27 במרץ 2016 (IDT)
דרור, בסך הכל עשינו מיפוי לדברים שאנחנו חושבים שצריך להיות יותר באקו-ויקי כי הקהילה גדלה ואנחנו רוצים לנתב אותם (ביחד) לדברים שהם מבחינתו גבוהים בסדר העדיפויות והתוצרים מתועדים בדף בקשת ערך להמשך עבודה עתידית. העניין הוא לכתוב על דברים שרלוונטיים גם לקהילת הקיימות בישראל וגם לציבור הרחב לפי התיאור שאיתן ציין. עדיין כל אחד כותב על הדברים שמעניינים אותו, מהבחינה הזו אין שינוי :-). עידן ד (שיחה) 12:41, 28 במרץ 2016 (IDT)
ואם להיות אופרטיביים - נראה לי חשוב להתחיל לבנות דפי משתמש, בהתחלה במינימום שלנו - עם תמונות, וקישורים לאתרים אישיים, אולי קצת לעבות ביוגרפיות, תחומי עיניין, ארגונים קשורים, קמפיינים מהעבר, להוסיף את ה״למה״ שלנו. לעודד כמה חברים ״לקפוץ למים״ עם זה. --איתן בורקט (שיחה) 19:55, 30 במרץ 2016 (IDT)

ארועים

עד שיהיו לנו לוחות שנה מעניינים, איפה מקום טוב להוסיף אליו ארועים צפויים - למשל הועידה השנתית למדע וסביבה 2016 של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה - http://conference.isees.org.il/

א. אפשר לכתוב ערך. כך יגיעו לשם גם מגוגל. אני לא בטוח אם כדאי לכתוב על כל ועידה כל שנה ערך (מה יהיה הערך המוסף לעומת התוכניה? האם באמת יש חשיבות? רק חושב בקול רם) בוודאי שניתן לכתוב ערך על הוועידה עצמה עם קישורים חיצוניים רלוונטיים ועדכניים. ב. תבנית אירועים וחדשות זה מקום טוב. עידן ד (שיחה) 22:23, 31 במרץ 2016 (IDT)

קישורים חיצוניים מתוך הטקסט לתמונות שאינן חופשיות

אני מוסיף תמונות עכשיו לערך שכתבתי, ויש כמה (שתיים-שלוש מתוך 26) שממש חשובות להבנת והעשרת הטקסט, אך אינן פתוחות לשימוש חופשי. חשבתי לפתור את הבעיה ע"י הוספת קישור חיצוני מתוך הטקסט עצמו, משהו כמו: "בתמונה הזאת [3] רואים את ...". מצד אחד הקישור לתמונה נשאר בהקשר של הטקסט, ובעיית זכויות היוצרים נפתרת (אני מקווה). מצד שני יש סכנה שהקורא יכנס לתמונה באתר אחר ולא יחזור. השתדלתי שהקישור יהיה לא לכתבה בה מופיעה התמונה, אלא לדף התמונה עצמו בו אין דברים שיפתו את הקורא להישאר. מה דעתכם?Yuvals (שיחה) 12:10, 3 במאי 2016 (IDT)