הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: הותקנו בהצלחה גאדג'אטים על שרת האתר. ניתן לבחור מביניהם בדף ההעדפות האישיות. כמו כן, מהיום אפשר לכתוב משוב על הערך בתיבה שמתחתיו, לאחר הרשמה קצרה.

אקו-ויקי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף EcoWiki)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקו-ויקי
לוגו אקו-ויקי
אקו-ויקי.png
העמוד הראשי של אקו-ויקי
(כפי שנראה ב-30 בספטמבר 2015)
סוג: אתר ידע חופשי
הקמה: 2005
בעלות: העמותה לכלכלה בת קיימא
הרשמה: חובה
ecowiki.org.il

אקו-ויקי (באנגלית: Ecowiki) הוא אתר ידע ומידע בנושאי סביבה, חברה וכלכלה ובו מעל ל-3,000 ערכים. האתר זוכה לאלפי כניסות כל יום ומדובר באתר הקיימות הגדול בישראל. האתר, אשר נוסד בשנת 2005, הינו פופולרי מאוד במנוע החיפוש גוגל, והרוב המכריע של הערכים בו מופיעים בעשירייה הראשונה בגוגל.

האתר הינו בסיס של ידע עצום לארגוני סביבה, חברה וכלכלה, וכן של הקהל הרחב ומקבלי החלטות. האתר מנוהל ומתוחזק על ידי הקהילה, והינו אתר ויקי חופשי אשר נכתב על ידי המשתמשים, בדומה לווויקיפדיה. השוני בינו לבין וויקיפדיה הוא שאקו-ויקי הינו אתר עם אג'נדה של קיימות (בניגוד לו וויקיפדיה הנייטרלית), ויש בו גם ערכים שלא היו נכנסים לו וויקיפדיה. התפעול, הפיתוח, הקידום והמימון של האתר מבוצע על ידי העמותה לכלכלה בת קיימא אך גם על ידי משתמשים שנרשמו לאתר מבלי להיות חברים בעמותה.

מימדי ההשפעה של הפרוייקט הינם גדולים ביותר – בשל הפופולריות של האתר ובשל האמינות שלו בעיני הציבור. ככל שיהיו יותר ערכים באתר, וככל שהערכים יהיו טובים יותר – כך הידע של התנועה הסביבתית והתנועה החברתית תגדל. לדוגמה, הערך על תרבות הצריכה זכה עד סוף שנת 2014 ל-25,000 צפיות. הערך נכתב על ידי קהילת אקו-ויקי והוא רחב וממצה. מהערך ניתן להגיע לקטגורית תרבות הצריכה אשר מכילה (ביחד עם תת קטגוריות) יותר מ-100 ערכים. הקטגוריה מכילה ערכים בנושאים מגוונים – על סרטים, ספרים, הרצאות, תמונות וכמובן מושגים בתחום. באופן כללי יותר, כל אחד מ-50 הדפים הפופולריים ביותר באתר - לדוגמה אי שוויון כלכלי או השפעות חיצוניות של רכב פרטי, זכו עד סוף 2014 למעל ל-20 אלף צפיות. מספר הצפיות הכולל של דפים באתר הגיע ל-12 מיליון ומספר הצפיות של העמוד הראשי הגיע לקרוב למיליון.

פרסים והכרה

  • אקו-ויקי זכה לציון לשבח בפרס פראט 2013. מדברי צוות השופטים: "אתר מצוין הנותן תשתית של ידע ומידע באופן מעמיק ומקיף. מבריק וחדשני – לא עוד מ"אותו דבר". מדובר בסטארט אפ של ממש היוצר תשתית של תוכן סביבתי מקצועי לכל המתעניין" לכתבה בוואינט על הפרס, 9.5.13

ראו גם

קישורים חיצוניים