הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: הותקנו בהצלחה גאדג'אטים על שרת האתר. ניתן לבחור מביניהם בדף ההעדפות האישיות. כמו כן, מהיום אפשר לכתוב משוב על הערך בתיבה שמתחתיו, לאחר הרשמה קצרה.

קלינטק

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף Cleantech)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קלינטק או קלין טק (באנגלית: Cleantech; קיצור המילה Clean technology שפירושה טכנולוגיה נקייה) הוא מונח כללי המציין מוצרים או שירותים שמשפרים את הביצועים התפעוליים, היעילות או היצרנות בעודם מפחיתים עלויות, תשומות, צריכת אנרגיה, פסולת או זיהום. מקורות הקלינטק הם העניין הגובר בקרב צרכנים, תעשייה, משקיעים ומחוקקים, בצורות נקיות או מקיימות של ייצור, במיוחד של אנרגיות נקיות ואנרגיות מקיימות, אולי עקב הציפייה להגברת ההשפעות של התחממות העולמית או עליית מחירי הנפט עקב שיא תפוקת הנפט או מנגנון אחר.

קלינטק נבדל מטכנולוגיה ירוקה בכך שבדרך כלל המונח מתייחס למערך ההשקעות בטכנולוגיות נקיות ולא לטכנולוגיות עצמן, ולכן הוא חלק מהנושא של השקעה ירוקה. באופן ספציפי המוקד של ההשקעות כולל טיהור מים, טכנולוגיות ייצור יעילות אקולוגית (Eco-efficient), אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיה ירוקה, ועסקים בני קיימא. מאז שנות ה-1990 הקהילה הפיננסית העולמית מראה עניין גובר בהשקעות קלינטק.

יש משקיעים המחפשים "שורה אחרונה משולשת" (Triple bottom line) - (People, Planet, Profit) אך בשנים האחרונות יש חזרה להשקעות מכוונות רווח.

ראו גם

קישורים חיצוניים