תיק הישרדות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוגמה לחזית של תיק הישרדות

תיק הישרדות (באנגלית: Survival Backpack) או תיק גב למשא הוא תיק גב אשר אורכו נע לרוב בין 500 סנטימטר ל-1 מטר והוא מונח על הגב בעזרת כתפיות וכולל לרוב גם רצועות הידוק אחיזה על המותן ואפשר שבנוסף לכך גם רצועות הידוק אחיזה על אזור בית החזה (אשר מטרת שתיהן להוריד עומס מן הגב). תיקי הישרדות נמדדים לעתים לפי הנפח הכולל שניתן להכניס לתוכם (לרוב נע בין 50 ל-100 ליטר).

השימוש בתיקי הישרדות נפוץ בקרב מטיילים (מערביים) בטיולים ארוכים ללא רכב - המשלבים הליכות ארוכות (טראקים) עם נסיעות בין אתרי טיול או ערים באמצעות תחבורה ציבורית, טיסות או טרמפים. לרוב מכיל התיק את כל ציודו של המטייל.

שמות

סוג נפוץ ביותר של תיקי הישרדות נקרא "תרמיל הייקינג" (hiking backpack); המונח "מוצ'ילה" (mochila) שמיש גם הוא, אך מתאר במקרים רבים גם תיקי משא קטנים.

אין לבלבל בין תיק הישרדות לבין תיק משא כללי רחב מימדים שנחסב על ציד הגוף ולא על גבו (duffel bag).

מבנה סביר

דוגמה לאחרית של תיק הישרדות.

תיק הישרדות מגיע לרוב עם כיסוי לגשם ("מעיל-תיק") וכולל לרוב תא-פנימי מרכזי אחד (בו ניתן לשים קופסאות עם מוצרי טיפוח כגון מכונת גילוח ומוצרי פארמה וכן מעליהם ביגוד-מרכזי (כגון חולצות ומכנסיים) וכולל מעבר לכך גם תאים-חיצוניים נוספים הנסגרים עם ריצ'רץ' אותם ניתן לייעד לחפצים ספציפיים שניתן לשלוף אותם בצורה מהירה: כגון מים, אולר, טלפון, כפפות ועוד.

תיקי הישרדות גדולים (100 ליטר) מגיעים לעתים עם לפחות 4 תאים צדדים נוספים מלבד התא המרכזי; תא חיצוני עליון במרכז-התיק, תא חיצוני תחתון במרכז-התיק, תא חיצוני צדדי מימין, תא חיצוני צדדי משמאל, וכן תא חמישי קטן (לרוב בתחתית התיק) בו ניתן לשים חפצים קטנים כמו מטבעות.

יתרונות לוגיסטיים ופסיכולוגיים

יתרון התיקים שבניגוד למזוודה ניתן לשאת אותם על הגב בהליכות ארוכות או כשנוסעים על תלת-אופנוע או כאשר באותו מקרה לא היה מקום למזוודה בגודל סביר וכן, הם מרגילים את האדם לקחת ציוד מינימלי להישרדות ומרחיקים אותו מתרבות הצריכה (הקשורה במושג ה"מילוי המזוודה במתנות"). זו אחת הדרכים המרכזיות לאפשר נסיעת טיולים או נוודות ארוכה ללא שימוש במכונית או קרוואן, כאשר אפשרות אחרת, נפוצה פחות היא תיירות אופניים.

מקומות לרכישה

ניתן לרכוש תיקים כאלה במחירים נוחים באתרי קניות מחו"ל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.