שינוי שיטת תזונה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

(לא מצאתי עדיין כותרת מוצלחת יותר. הרשימה לקוחה מכאן: https://www.facebook.com/groups/811Israel/permalink/1149658575111879/ מאת בחור בשם יועד שם טוב. המספור של הסעיפים קשיח, כדי שיהיה אפשר להתייחס לכל פיסקה). הכותרת המקורית: דברים שעוזרים לי לשמור על תזונה בריאה" (המחבר המקורי מתייחס ל-80-10-10 (שיטת תזונה)).


1. הקיפו את עצמכם באנשים שתומכים בתזונה החדשה

את רוב החברים החדשים שלי, שהיו שם, אני מכיר פחות מחצי שנה. ויש מכנה אחד משותף לכולם : כולם טבעונים. באופן כמעט בלתי יאומן, רוב האנשים שאני מעביר איתם את הזמן, בחיי, הם טבעונים, חלקם אף טבעונים RAWפודיסטים. באמת, אבל באמת, שזה בלבד יכול להרים לבדו את הסיכוי לשגשג בתזונת RAW 8.1.1.

זה אומר גם: לאכול ביחד עם חברים טובים.


2. להתרחק מארוחות מבושלות בקרב אנשים.

אא

3. להפסיק לשבת במטבח

כשאמא מבשלת או בבית אחר במטבח כשמבשלים בו.

4. להוציא מהבית

את כל המדפים בבית ממה שהוא לא התזונה שלי.

5. להשתמש בכרונומטר

האתר: https://cronometer.com/. https://www.facebook.com/notes/%D7%AA%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%AA-801010-%D7%98%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%97%D7%99%D7%94/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%9E%D7%A9%D7%AA%D7%9E%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%9E%D7%98%D7%A8/298345370243208 (המדריך בקישור מותאם לאוכלי תזונת 80-10-10, אבל כל אחד יכול לעשות שימוש באתר הכרונומטר).

6. לגוון במזון

אך להשאר עם בסיס שאני אוהב מאוד. וזה אומר שאני בכל יום בבוקר למשל אשאר עם הבסיס, אבל בהמשך היום אגוון. הגיוון לדעתי הוא חלק בלתי נפרד מההתמדה.

7. לנסח את המידע במילים שלך, ולהסביר לאחרים

כשאני מסביר לאנשים, אני בעצם חוזר על ההסבר גם לעצמי. אני נאלץ לבצע אינטגרציה של המידע ולהבין אותו גם בניסיון וגם שיכלית. ההסבר המלא מצורף כאן: אני מציג את התזונה באופן הבא, כמובן לא את כל הסעיפים בעת ובעונה אחת, אלא רק את אלו שעולים לי באותו הרגע, ושרלוונטיים לאותה התקופה בחיי. זה הדבר היחיד אי-פעם ש... ( תגובות חיוביות לתזונת 80-10-10 )

8. להגיע להחלטה שזהו זה

אני עם המשחקים סיימתי. אני אתן ואשקיע בעצמי בכדי להצמד לתזונה הזו. אבל קודם לכן יש להצמד להחלטה. הייתה לי תקופה ארוכה שלא נצמדתי לתזונה, למרות שמאוד רציתי, אבל עדיין לא החלטתי. וזה גרר כאב גדול מאוד, משום שרציתי ואפילו ניסיתי, אבל לא החלטתי באמת באמת שאני רוצה את זה.

9. להבין שהגוף שלי הוא מקדש

ואני מכבד אותו ודואג לו. מישהו אחר נתן לי את הגוף שלי, ולפני שאני דואג לגוף שלי מהאינטרס האישי. זה להבין שמישהו אחר שם את הנפש שלי בתוך הגוף, ויש לכבד את הגוף ולא לגרום לו נזקים.

זה בדיוק כמו שאני אביא לחבר שלי יוסי את האוטו שלי לנסיעה, ויוסי יתחיל לנסוע במהירות רבה ולהתנגש במכוניות אחרות וקירות, ללא הכר. בוודאי שאכעס על יוסי. הוא לא שומר על הכלי רכב שהבאתי לו והוא מתנהג בחוסר אחריות.

10. אוכל כמידע

אם נצליח להבין שכל העולם הזה בנוי על מספרים ומידע, אנחנו נבין שהאוכל שאנחנו אוכלים הוא מידע, והוא מידע משובח יותר מאוכל (מידע) רגיל. המידע שאנחנו מזינים עצמנו בו, בצורה של אוכל, בסופו של דבר, יבנה תאים חדש בגוף שלנו. ועכשיו נשאל את עצמנו שאלה : איזה מידע אנו רוצים להכניס לגופנו ? כל שנה הגוף שלנו מתחלף מבפנים בשיעור בלתי רגיל של למעלה מ-90%. פשוט להבין שחלק מהתחלופה מגיעה מהאוכל(מידע שאנו אוכלים. ואנו רוצים מידע מאוד מאוד איכותי, למען גוף מאוד מאוד איכותי. גוף הוא המון המון יסודות, ממש כמו בית. לא היינו רוצים גוף מיסודות גרועים כמו שלא היינו רוצים בית מייסודות גרועים. היסודודת קשורים ישירות לתזונה שלנו.

11. למערכת העיכול יש חיים משלה

בתחילת דרכי בטבעונות, חשבתי שאפשר לאכול כל היום ברצף, גם אם אני אוכל הכי בריא שבעולם. העניין שלא ידעתי אז, זה שלמערכת העיכול יש חיים משלה והיא חלק נפרד כמעט לחלוטין מהגוף שלנו. מדובר במערכת גדולה ממה שרובנו חושבים ויש לתת לה "שקט תעשייתי". מה זה אומר ? זה אומר שכל ארוחה שאנחנו אוכלים, לאחריה, אין להפריע למערכת העיכול, במינימום של המינימום 3 שעות. מערכת העיכול היא החלק שלוקח הכי הרבה אנרגיה במהלך היום מסך הכל הצריכה היומית, רק כדי להבין את סדר הגודל של התפקיד שלה. בוא נניח ואני אוכל פעם בשעה משהו קטן - לפי הדוגמה הראשונה, אני רעב כל הזמן, משום שאני מכניס אוכל לגוף ומפריע לתהליך העיכול, ובכך מטשטש את תחושת הרעב/שובע שלי, מה שיגרור עוד ארוחות סתמיות במהלך היום. אך אם ניקח את הדוגמה השניה, שזה אומר לאכול כל 3 שעות לפחות (זה גם יכול להיות 4-5-6 שעות, כל אחד ומה שאנוח לו), מערכת העיכול תתחיל לעכל ארוחה ותסיים אותה באופן הטבעי יותר, וזה כמובן עדיף מאשר שנפריע לה .בסופו של דבר, מי שיאמץ את השיטה הזו, יוכל לשבוע באמת. ויבין מתי הוא רעב ומתי לא. למי שקשה לוותר על הנשנוש בין הארוחות - אפשר להגדיל את הטווח בקצת כל פעם. לא חייבים מייד להגדיל ל-3 שעות בין ארוחה לארוחה.

12. שעמום / אכילה מיותרת

ז"א ביום שמשעמם לי, אני הייתי נוטה יותר לאכול בין ארוחות, וביום שהוא עמוס בעשייה, אני הייתי אוכל במרווחים של מספר שעות, משום שאני אפילו לא זכרתי שצריך לאכול מרוב שאני הייתי עסוק. זו סיבה אחת והיא סיבה דיי נפוצה לנשנוש בין ארוחות. אם ניגע בסיבה נפוצה נוספת, היא מסתובבת סביב הנושא של רעב/שובע - ברגע שאנו שבעים אנו לא נלך לאחר שעה וניקח משהו לנשנש, משום שהשובע מחזיק ליותר משעה, כל עוד הגוף פועל בצורה בריאה ותקינה במצב שיגרתי. לכן, למי שמתקשה לוותר על נשנושים בין ארוחות, שווה לשקול להגדיל את גודל הארוחות הגדולות : בוקר/צהריים ואז לראות אם הוא מפסיק לנשנש. אצלי הנשנוש הפסיק ברגע שהגדלתי את הארוחות. אז נכון, לאכול יותר לוקח יותר זמן, וזה אומר שמדובר ביותר חומרים ואולי צריך לעבוד בשביל זה יותר, אבל זה משרת אותנו לטווח הארוך, בכך שמסדר לנו את מערכת העיכול לתת לה את ה"שקט התעשייתי" שלה, שתפעל כמו מכונה משומנת, ובמילים אחרות, לפי איך שאנחנו בנויים.

13. צריכת קלוריות

יש המדברים על כך שצריך לאכול הרבה קלוריות במהלך היום. חלקם באמת מבהירים שיש לצרוך את הקלוריות בארוחות גדולות וחלקם שוכחים לגמרי לומר את זה, ואז אנשים חושבים שמה שחשוב זה העיקר לאכול המון קלוריות במהלך היום, אבל חשוב לא פחות לעשות ארוחות גדולות מבלי לנשנש.

14. אל תכעסו על עצמכם

ראשית, אתם לא רובוטים וסביר להניח שאם אכלתם מאכל כזה, זה ישב על מקום רגשי / מהילדות, וגם אל תפצחו בצום של מיעוט קלוריות באופן קיצוני או בהרעבה כללית. אתם לא אסירים שדורשים תנאים בבית כלא וגם לא אשמים בשום דבר.

15. אנחנו חיים בעולם מלא בגירויים

בכל פוסטר ברחוב ובכל פרסומת בטלוויזיה או אפילו ביוטיוב ובאינטרנט, ינסו לשכנע אתכם לאכול דברים שלא בטבע שלכם. מה שחשוב להבין, זה מה עושים כאן ועכשיו, מהרגע הזה שבו בלסתם דברים לא קשורים. הדבר הראשון הוא לתת לזה להתעקל לפחות 12 שעות ולא לאכול פירות מיד אחר כך משום שזה יכול לעשות יותר נזק. הדבר השני הוא, לאחר שעברו 12 שעות או יותר, זה להמשיך בקו התזונה, והסיבה לכך היא שאכילת פירות תפנה מהקיבה את רוב הדברים הלא קשורים שאכלתם, ובתוך ימים מספר, אתם תיווכחו שזה היה כמעט כלום ושום דבר ולא תתגעגעו אפילו לדברים הלא קשורים שאכלתם.

16. הסיפור שאני מספר לעצמי

כל רגע ורגע בראש, לגבי החיים שלי בכלל, ודברים מסויימים בפרט. אנו מסתובבים עם סיפורים מפה עד להודעה חדשה : שקשה לנו, שרע לנו, שיקר לחיות פה, שקשה לשנות. אבל אם נספר לעצמנו סיפור חדש, אזי, נקבל תוצאות חדשות. אני סיפרתי לעצמי בעבר, כמה שקשה לאכול כאן בארץ אוכל אורגני, וסיפרתי לעצמי שקרים. אבל זו לא האמת, משום שזה רק סיפור. שכנעתי את עצמי שזה קל לאכול אורגני בארץ, ותוך פחות משבוע כבר גיליתי קואופו אורגני שאיתו, אני רוכש את המאכלים האורגניים שאני אוכל, בזול. אם הייתי ממשיך לספר לעצמי סיפורים שקשה, הייתי נשאר באותו המקום. הסיפור שאני מספר לעצמי משתרע על מנעד עצום של תחומים בחיים ולא מתחיל ולא נגמר בתזונה, אלא גדול הרבה יותר.


20. הרגלים אחרים שתומכים בשינוי לאורח חיים טבעי

למאמר: הרגלים תומכי שינוי לאורח חיים טבעי