שיחה:מדוע מזיקה הגלובליזציה לבריאות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יש לי בעייה עם הקביעה כי בעבר אנשים היו יותר מאושרים. אני חושב שאושר הוא מושג מאוד חדש בתרבות שלנו (המערבית) ואני לא חושב שיש התייחסות אליו בזמנים קדומים. נראה לי שיש כאן נטייה לעשות אידאליזציה של שהעבר ע"פ תפישותינו ומערכת המושגים הנוכחית שלנו ולא על בסיס העובדות. יש כאן מקום לבירור תרבותי של העניין. לגבי הנושא הנפשי, כאן מדובר בעניין מודרני בלבד, הרעיון לא קיים לפני התפתחות הפסיכולוגיה. (ראה פוקו) Yjonas83 04:06, 14 יוני 2006 (CDT)

המאמר הזה בעייתי מעוד כמה בחינות. הוא מעניין בזכות רשימת ההפניות שלו למאמרים אחרים ולספרים שכדאי להכיר בהקשר זה. לגבי אושר, לפחות בבודהיזם יש את הנושא של השתחררות ממעגל הסבל (וגם התייחסות די עמוק לנפש, שאישית לי נראית יותר עמוקה מהפסיכולוגיה המודרנית ברובה). בתרבויות אחרות זה מן הסתם שונה. באופן כללי יש זרם באנתרופלויגה שמאיזו שהיא שנה התחיל לטעון שבתוקופות הקדומות היה הרבה יותר טוב. צריך לבדוק את הדברים האלה, עד כמה הם נכונים ואו מבוססים. האזרח דרור 14:17, 14 יוני 2006 (CDT)
אני לא חושב שהסבל בבודהיזם קשור למבנה החברתי בו אתה נמצא. הוא קיים בכל תרבות ובכל חברה, לכן קצת קשה לי לראות איך אפשר להשתמש בהגות בודהיסטית כביקורת כלכלית בפרט (להבדיל מביקורת על כלל ההוויה המערבית כולל הכלכלה) - אולי בהקשר של תרבות תרבות הצריכה אפשר לעשות שימוש ברעיון מעגל הסבל, אבל זה החריג היחיד שעולה לי כרגע. Yjonas83 15:34, 14 יוני 2006 (CDT)