רוברט נדאו

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רוברט לי נדאו (באנגלית: Robert Lee Nadeau, נולד ב-1944) הוא פרופסור למדע הסביבה ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת ג'ורג' מייסון (George Mason University) בפיירפקס וירג'יניה, ארצות הברית. הוא כותב ספרים במגוון נושאים ביניהם הקשרים בין סביבתנות וקיימות לבין כלכלה ומחקר כלכלי.

במהלך הקריירה שלו ניסה נדאו לגשר את פערי הידע שעליהם הצביע הפיזיקאי והסופר הבריטי סנואו במאמר שתי התרבויות - השבר בין מדעי הטבע ובין מדעי החברה. נדאו יצר וניהל 4 יחידות ותוכיות אקדמיות שהתמחו במחקר והוראה בין-תחומית ופרסם תשעה ספרים שמכסים מגוון גדול של נושאים שנמצאים משני צידי השבר של "שתי התרבויות".

שני ספריו האחרונים - "עושר הטבע" משנת 2003, ו"משחק הסוף הסביבתי משנת 2006, טוענים כי אין בסיס מחקר הכלכלי המודרני, במסגרת כלכלה נאו-קלאסית, לשם הערכת ההשפעות הסביבתיות של הפעילות הכלכלית ולשם הפנמה של העלויות האלה לתוך מערכת המחירים. הוא מציין כי יש חוסר ההתאמה בין המדיניות והניתוח הכלכלי הנאו-קלאסי לבין תרמודינמיקה. הוא מציין כי הכלכלנים ניסו לקחת את המשוואות הפיזיקליות אך עשו זאת באופן שגוי. נדאו טוען כי פתרון בעיות כמו התחממות עולמית ידרוש פיתוח ויישום מהיר של תאוריה כלכלית אחראית מבחינה סביבתית ועיצוב אחרי לגמרי של המערכות הקיימות כיום של ממשל בינלאומי.

בשנת 2006 נדאו יצר את המרכז לרשת סביבתית עולמית באוניברסיטת ג'ורג' מייסון ועמד בראשו. בשנת ה-80 יותר הוא הקים יחד עם שותפים חברה בשם Linus Computers שפיתחה והפיצה את אחד ממחשבי העט הראשונים. הוא כיהן כדירקטור וכסגן נשיא למחקר בחברה זו ועבד במשך מספר שנים כיועץ בחברות גדולות כדוגמה טויוטה.

ספרים

  • The Wealth of Nature , 2003
  • The Environmental Endgame: Mainstream Economics, Ecological Disaster, And Human Survival, 2006

מאמרים

  • הכלכלן הוא עירום, סיינטיפיק אמריקן, אפריל 2008, ביקורת על התאוריה הכלכלית הנאו-קלאסית ואי ההתאמה שלה לאתגר הסביבתי העולמי
  • אחי, אולי תלווה לי כוכב לכת? סיינטיפיק אמריקן מרץ 2008 - נדאו מראה כיצד כלכלני המאה ה-19 החליפו את המשתנים במשוואות הפיזיקה של המאה ה-19 במשתנים כלכליים.

ראו גם

קישורים חיצוניים