קרל פולקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קרל פולקה, (Carl Folke) הוא אקולוג, פרופסור בקבוצה לחקר משאבי טבע במחלקה למערכות אקולוגיות באוניברסיטת סטוקהולם. פולקה הוא חבר באגודה המלכותית האקדמית של שוודיה, והיה סגן המנהל של המכון הבינלאומי Beijer לכלכלה אקולוגית במסגרת האגודה. פולקה מכהן בוועדה המדעית של Resilience Alliance והוא העורך האחראי של המגזין Ecology and Society. הוא סייע בהקמת את האגודה הבינלאומית לכלכלה אקולוגית וממקימי הצעד הטבעי.

העבודה של קבוצת המחקר שלו מדגישה את התרומה של מערכות חיות לפיתוח כלכלי וחברתי. כמו כן, כיצד יש לנהל מערכות אקולוגיות וחברתיות במטרה לשמור על החוסן או כושר ההתאוששות (resilience) שלהן. פולקה כתב 9 ספרים ומעל ל-150 מאמרים מדעיים (למעלה מ-10 מהם הופיעו במגזינים סיינס ונייצ'ר).

פולקה הוא כאמור חבר האקדמיה המלכותית השוודית למדעים, וחבר בוועדה הסביבתית שלה. הוא חבר במועצה המדעית של התוכנית הבינלאומית למימדי האדם בשינויי הסביבה העולמיים (IHDP). פולקה הוא חבר בחבר הנאמנים של מכון Beijer וכן במכון סטוקהולם לסביבה (SEI) וחבר בחבר הנאמנים של המועצה השוודית למחקר Formas. פולקה כיהן בעבר בחבר הנאמנים של NCEAS, כיהן כיועץ מדעי עבור הערכת המילניום של המערכת האקולוגית של האו"ם, וכן כיועץ של האו"ם ושל ממשלת שוודיה. הוא המייסד של Albaeco, מוסד המוקדש לפופולריזציה של מדעי הקיימות לציבור הרחב.

בשנת 1995 זכה פולקה בפרס Pew Scholar לשימור הסביבה. יחד עם כותבים נוספים (Scheffer ואחרים בנייצ'ר 2001) זכה פולקה בפרס מדעי הקיימות מטעם האגודה האקולוגית של אמריקה לשנת 2004.[1] הפרס ניתן עבור מאמר מדעי שפורסם בחמש השנים האחרונות ותרם בצורה המשמעותית ביותר למדע המתפתח של קיימות מערכות אקולוגיות וקיימות איזורית על ידי השילוב של מדעי החברה ומדע האקולוגיה.

המאמר נבחר בזכות כך שמעניקי הפרס סברו שהוא מציג בצורה תמציתית וברורה את בסיס תאורטי לתנאים שבהם יתרחש מעבר למצב יציב חדש במערכת אקולוגית, ומביא מחקרים מתחומי מחקר שונים שעקביים עם התאוריה הזאת. בכל אחד מהמחקרים, החוקרים מתארים מספר גורמים שמובילים לאובדן כושר התאוששות (או חוסן) לפני המעבר למצב חדש. על ידי מיקוד בקבועי כושר ההתאוששות ולא בסיבות הספציפיות (טריגרים) שיצרו את השינוי, סביר כי ניתן יהיה לבצע הכללה רחבה יותר של תוצאות אלה.

מאמרים

ראו גם

קישורים חיצוניים