פליטים מאפריקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פליטים מאפריקה הם פליטים עקורים ומסתננים מיבשת אפריקה. אפריקה היא אחד המקורות העיקריים של פליטים ועקורים עקב שילוב של עוני, מלחמות ודיקטטורה ועוד ובעקבות שנים של הזנחה וניצול על רקע הקולוניליזם והפוסט קונלוניאיזם. החל משנות ה-70 החל תהליך של הגירה של מהגרי עבודה ופליטים - הן למדינות אחרות באפריקה והן למדינות נוספות - במיוחד לכיוון אירופה. עם שנים הלך מספר הפליטים ועלה, ועומד נכון לשנת 2017 על מעל 4 מיליון איש, וזאת כחלק ממגמה של ממשבר פליטים עולמי.

חלקם של הפליטים הם פליטים סביבתיים וחלקם נובע משילוב של מגיפות, משטרים דיקטטורים והפרת זכויות אדם, שחיתות, רעב המוני, עוני קיצוני, מלחמות, ומלחמות אזרחים. יחד עם הפליטים (אנשים שאינם יכולים לחזור למדינתם בבטחה) נמצאים גם מהגרי עבודה - אנשים שרוצים לשפר את מצבם הכלכלי.

הגדרות לפליטים, עקורים , מבקשי מקלט ומהגרי עבודה

פליט הוא מי שברח ממלחמה או מסכנה אחרת‏[1]. לפי אמנת הפליטים של האו"ם, פליט הוא מי שנמצא מחוץ לארצו (או שהוא חסר אזרחות ונמצא מחוץ למקום מגוריו הקבוע), ואינו יכול לחזור אליה בשל פחד "מבוסס היטב" להיות נרדף ממספר טעמים המפורטים באמנה‏[2][3] האמנה שנוסחה בשנת 1951 מגדירה מי הוא פליט ומגדרה את הזכויות שמדינות אמורות לספק לפליטים. אחת הזכויות היסודיות בחוק הבינלאומי היא שפליטים לא יגורשו או יוחזרו למצבים שבהם חייהם או החירות שלהם יהיו תחת סיכון. מבקש מקלט הוא מי שמבקש מקלט כפליט‏[4].‏[5]

עקורים הם אנשים שנאלצו להימלט מביתם בשל נסיבות טראומטיות אבל לא יצאו את גבולות המדינה.

מהגר עבודה הוא מי שעזב את ארצו כדי לחפש עבודה או השכלה בתקווה לשפר את מצבו הכלכלי. לפני שמהגר עבודה עוזב את ארצו, הוא יכול לקבל מידע על המדינה החדשה, ללמוד את שפתה, ולחפש הזדמנויות עבודה. מהגרי עבודה יכולים לנוע ללא סיכון, לקחת איתם את רכושם. מהגר עבודה יכול לחזור למולדתו בכל עת שיחפוץ. בניגוד לפליט שלא יכול לחזור לביתו בשלום, מהגר עבודה לא צפוי לעונש או איום עם שובו, הוא ימשיך לקבל הגנה מטעה הממשלה שלו. ‏[6][5].

רקע היסטורי וסיבות לפליטים

עד תחילת המאה ה-20, כמעט כל יבשת אפריקה הייתה תחת שלטון זר קולוניאלי, אירופאי ועות'מאני, שניצל את תושבי ומשאבי היבשת לצרכיו. השליטים הזרים סחרו ברבים מאנשי היבשת כעבדים, וביצע כרייה ענפה של משאבי הטבע ביבשת. עם זאת, הוא הדבר גם תרם רבות לפיתוחה ולתהליכי המודרניזציה שלה. גבולות מדינות אפריקה נוצרו על ידי המעצמות בצורה שרירותית ויצרו בעיות וסכסוכים רבים שחלקם הגדול קיים עד היום. במהלך המאה ה-20, החל תהליך נרחב של דה-קולוניזציה ובמקביל תהליכים של נאו קולוניאליזם ושיתוף המדינות במלחמה הקרה בין ארצות הברית וברית המועצות, מדינות עצמאיות רבות התדרדרו לשורה של הפיכות, מלחמות אזרחים, ומשטרים צבאיים דכנאיים.

מדיניות ממשלתית כושלת, שחיתות תהליכי מדבור וגידול אוכלוסין הובילו לכך שחלקים ניכרים מאפריקה סובלים מחוסר באספקת מזון ומים, ומקרי רעב המוני. בנוסף אפריקה סובלת מריבוי של מלחמות ומלחמות אזרחים. אחת הסכנות העיקריות המאיימות על אפריקה היא התפשטות מגיפות המוניות, בשל תנאי תברואה גרועים, עיור , היעדר חיסונים ומחסור בשירותים רפואיים. במיוחד נפוץ ברחבי היבשת נגיף ה-HIV, המביא למותם של מיליוני תושבים בכל שנה ממחלת האיידס.

ההגירה, העקורים, והפליטים מאפריקה ובתוכה נובעות מסיבות שונות, קשורות בינהן כמו מלחמות, מלחמות אזרחים, הפרה של זכויות אדם בידי משטרים, צבאות וקבוצות צבאיות עצמאיות, רדיפות דת, קשיים כלכליים קשים (כמו תת תזונה , עוני קיצוני, מחסור בגישה לשירותים רפואיים) ושינויי אקלים. ‏[7]

בעוד שרוב הרעבים בעולם מצויים במדינות דרום מזרח אסיה, הדבר נובע מכך שבאיזור זה חיים אנשים רבים יותר. האחוז הגובה ביותר של תת תזונה מצוי באפריקה שמדרום לסהרה. בחלק מהמדינות שורר רעב המוני. בשנת 2004 היו 9 מתוך 10 המדינות בעלות המספר הגבוה יותר של מקרי תת-תזונה בעולם מרוכזות באיזור זה: הרפובליקה של קונגו, אריתראה, בורנדי, סיירה לאון, זמביה, אנגולה, הרפובליקה של מרכז אפריקה, ורואנדה שהיו 9 מתוך 10 המדינות שבהן אחוז התת תזונה הגבוהים בעולם (העשירית היא האיטי - שמאוכלסת בשחורים שהובאו לאי כעבדים מאפריקה). [1]

מספר הפליטים

בתחילת שנות ה-2000 היו באפריקה 3.2 מיליון פליטים, ו9.5 מיליון עקורים. בזמן זה מדינות אפריקה היו 12% מאוכלוסיית העולם אבל היוו 28% מתוך הפליטים ו-50% מהעקורים. ‏[8] בשנת 2010 מספר הפליטים באפריקה עמד על 3 מיליון‏[9] ועד 2017 היו באפריקה 4.4 מיליון פליטים. [2] הגירה מאפריקה צפונה, במטרה להגיע למדינות אירופה דרך הים התיכון או דרך המובלעת הספרדית בצפון אפריקה סאוטה ומלייה, היא תופעה בת כמה עשרות שנים.

פליטים ומסתתנים מאפריקה בישראל

אף שישראל עצמה גובלת ביבשת אפריקה, ההסתננות של פליטים ומהגרי עבודה למדינת ישראל כיעד, החלה רק בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20, והתגברה בשנים 2009-2012 עד להקמת גדר גבול בין מצרים לישראל.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ מילון אבן שושן, פליט: "נמלט, בורח, מי שהמליח לברוח ממערכה או מסכנה".
  2. ^ אמנה בדבר מעמדם של פליטים, 1=כתבי אמנה, כרך 3, עמוד 5, מספר כתב אמנה: 65.
  3. ^ convention and protocol relating to the status of refugees, UNHCR
  4. ^ UNCHR Asylum Seekers
  5. ^ 5.0 5.1 UNHCR viewpoint: ‘Refugee’ or ‘migrant’ – Which is right?, UNHCR, 11 July 2016
  6. ^ Settlement Services International - Refugee FAQs: What is the difference between a refugee and a migrant
  7. ^ ראו הרחבה בערך [משבר הפליטים] בויקיפדיה באנגלית
  8. ^ Jeff Crisp, Africa’s refugees: patterns, problems and policy challenges, UNHCR, August 2000
  9. ^ Global forced displacement trends. 2010 (Annexes), UNHCR Statistical Yearbook. United Nations Convention Relating to the Status of Refugees. 2011.