פלוטוקרטיה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פלוטוקרטיה (באנגלית: Plutocracy; מיוונית: pluotos - הון, kratos - שלטון) היא "שלטון העשירים" או שלטון בעלי ההון. בניגוד לשיטות אחרות כמו דמוקרטיה או אנרכיה, פלוטוקרטיה אינה מעוגנת בפילוסופיה פוליטית ואין לה תומכים רשמיים. התומכים בפועל בפלוטוקרטיה הם לפעמים בני מעמדות גבוהים העושים זאת בצורה בלתי ישירה, אם כי הכינוי עצמו משמש לרוב ככינוי גנאי.

סוג זה של משטר כולל ריכוזיות גבוהה והימצאות השליטה ברוב מוסדות המדינה בידי קבוצה קטנה של האוכלוסייה המשמרת בכך את כוחה הפוליטי והכלכלי. שלטון זה מתאפיין באי שוויון כלכלי גבוה ובאפשרות נמוכה לניידות חברתית. רעיון זה של שיטת ממשל מופיע לראשונה אצל פילוסופים ביוון העתיקה. בפלוטוקרטיה יש את המתאם הגבוה ביותר בין אי שוויון כלכלי לבין אי שוויון פוליטי - לעניים יש פחות זכויות בצורה פורמלית.

המילה פלוטוקרטיה משמשת כמעט תמיד ככינוי-גנאי כדי לתאר או להזהיר מפני מצב בלתי רצוי. במהלך ההיסטוריה, הוגים פוליטיים כמו ווינסטון צ'רצ'יל, הסוציולוג אלכסיס דה טוקוויל ועוד גינו את אלו שהם הגדירו כפלוטוקרטים על התעלמותם מהחובות החברתיים שלהם כלפי העניים, בנצלם את כוחם לשרת את מטרתם שלהם, ועל ידי כך הגדלת העוני ואי השוויון.

דוגמאות

דוגמאות לפלוטוקרטיה כוללות את הרפובליקה הרומאית, כמה ערי-מדינה ביוון העתיקה, ממלכת קרתגו, ערי המדינה האיטלקיות בזמן הרנסאנס ונציה, גואנה ופירנצה, ההתיישבות הנורדית בגרינלנד וכן רפובליקות בננה.

עד למאה ה-19 השלטון באנגליה היה בעיקרו פלוטוקרטי שכן רק גברים בעלי אדמות יכלו להצביע. מספר היסטוריונים, פוליטיקאים וכלכלנים בני ימינו, וביניהם הכלכלן פול קרוגמן גורסים כי ארצות הברית הייתה למעשה פלוטוקרטיה בתקופה שבין סוף מלחמת האזרחים לבין תחילת השפל הגדול. קבוצה קטנה של תעשיינים עשירים שנהנו ממעמד מונופוליסטי שלטו על התקשורת ועל הממשל.

דוגמה מודרנית פורמלית לשלטון עשירים קיימת בעיר העתיקה של לונדון. העיר העתיקה של לונדון (שהיקפה הוא מה שמקביל לרובע העסקים של לונדון) היא בעלת מבנה יחודי של בחירות. מעל שני-שליש מהבוחרים הם לא אזרחים אלא נציגים של עסקים ושל גופים נוספים שיש להם מתחמים בעיר. כאשר הקולות מחולקים בהתאם למספר העובדים בפירמה. הצידוק העקרוני להצבעתם של גופים שאינם תושבים היא שכ-450 אלף אנשים שאינם תושבי הרובע מהווים את אוכלוסיית היום שלו, ומשתמשים ברוב השירותים שלו, כשהם גדולים בהרבה מ-9,000 התושבים המתגוררים במקום.

יש הרואים גם בהשפעה חזקה של בעלי הון על מערכות דמוקרטיות, סוג של פלוטוקרטיה. לדוגמה "שלטון האוליגרכים" ברוסיה שבו קבוצה קטנה של מולטי-מיליארדרים משפיעים בצורה חזקה על התקשורת, הבחירות, הפוליטיקה ועל התנהלות הכלכלה. רבים חוששים שקשרי הון-שלטון יחד עם שחיתות ולובי פוליטי מדרדרים את הדמוקרטיות המערביות לכיוון של שלטון עשירים.

פרשת הצוללות בישראל מדגימה את כניסת ההון לשלטון המרכזי בישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים