פיליפ מירובסקי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פיליפ מירובסקי (באנגלית: Philip Mirowski) הוא היסטוריון ופילוסוף של המחשבה הכלכלית מאוניברסיטת צפון דיים, אינדיאנה, ארצות הברית.

בספרו יותר חום מאור, משנת 1989, מירובסקי מתאר היסטוריה שבה הפיזיקה שאבה קצת השראה מתוך הכלכלה, וכיצד הכלכלה שאפה לחקות את הפיזיקה, במיוחד בנוגע לתורת הערך. הוא עוקב אחר הפיתוח של מושג האנרגיה בפיזיקה המערבית ואחר האפקט שיש לו על הגילוי והפרסום של הכלכלה הנאו-קלאסית, התאוריה הכלכלית האורתודוקסית כיום.

בספרו מכונות חולמות, מירובסקי חוקר את ההשפעות ההיסטוריות של מדע הצבא והסייבורג על הכלכלה הנאו-קלאסית. ההשפעה הנשכחת של ג'ון פון ניומאן והתאוריה שלו על האוטומט הם נושאים מפתח לאורך הספר. מירובסקי טוען כי חלק גדול מההתפתחויות בתאוריה הנאו-קלאסית במאה ה-20, מתורת המשחקים ועד לכלכלה חישובית, הם התוצאה שאין מכירים בה של התוכניות של פון ניומן עבור הכלכלה. בספר שוטח מירובסקי את חזונו שלו לגבי כלכלה חישובית, שבו סוגי שווקים שונים נבנים באופן דומה לזה של הדקדוק הג'נרבטי של נועם חומסקי. תפקידה של הכלכלה הוא לחקור כיצד סוגי שווקים שונים מתפקדים במונחים של סיבוכיות ויעילות, כאשר שווקים מסובכים יותר מסוגלים להכיל את ההשפעות של אלו הפחות מסובכים. בסיבוכיות, מירובסקי מתכוון לדבר מה דומה לתאוריית הסיבוכיות החישובית במדעי המחשב.

ספרים

  • More Heat than Light: Economics as Social Physics, Physics as Nature's Economics Cambridge University Press, 1989 ISBN 0521426898
  • Machine Dreams: Economics Becomes a Cyborg Science Cambridge University Press, 2001 ISBN 0521775264

קישורים חיצוניים