ערים חכמות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ערים חכמות, הוא מיזם שמקודם ברחבי עולם. הכוונה היא לערים אוטומטיות. כלומר לערים בו המכוניות, ומכשירים רבים ישלטו על ידי מכונות, רובוטים, ללא צורך בפעילות אנושית. יש סבירות גבוהה שהוא יגרום לפגיעה קשה בבריאות האנושות כאשר בין הנפגעים יהיו גם אלה שמקדמים את המיזם. פעילים רבים טוענים שהמיזם עלול לגרום לפגיעה בריאותית קשה עקב התגברות בחשיפה לקרינה. יש ויכוח רב על סוגיה זו. הרבה פחות ויכוחים יש על כך שהם יגרמו לעלייה משמעותית בהשפעות של אורח חיים יושבני. זאת בגלל 2 סיבות:

1. האנשים יצטרכו לבצע הרבה פחות פעילות גופנית, כי המכשרים יתפעלו את עצמם המכוניות יגיעו עד הבית ויסעו בעצמנם. כך יעלם אפילו מרחק ההליכה עד תחנת האוטובוס הקיים היום אצל רבים, במיוחד ילדים ונוער שבשבילם זה חשוב במיוחד. כאשר יש פחות פעילות גופנית יש יותר חשיפה למציאות מדומה, כי כאשר מישהו הולך הוא לא יכול להסתכל בסמארטפון בו זמנית וגם כאשר הוא נוהג במוכונית או באופניים, כדי לא להתצקל במשהו וכדומה. לכעומת זאת כאשר הוא נוסע במכונית אוטומטית הוא יכול לעשות זאת.

2. האנשים יצטרכו לבצע הרבה פחות פעילות מוחית. הם לא יתפעלו את המכונות והמכשירים בעצמם, לא יצטרכו לנהוג. למעשה אפילו תכנית הניווט"וייז" כבר גרמה לנזק משמעותי‏[1][2].

לגבי החשיפה לקרינה רבים חושבים שהיא תעלה עקב המעבר לערים חכמות. כך לדוגמה מספר תושבים בינהם חברות בועדת אכות הסביבה במספר ערים שלחו מכתב להנהגת מרץ בנושא. על המכתב חתומים:

בת-ציון שלומי, חברה בוועדת הגנת הסביבה בעפולה אבישי שלומי, מרכז מרכז קיימות עפולה עילית שי דנון, חבר ועדת הגנת הסביבה רמה"ג הלית כץ, רמה"ג שושנה דולגין, ירושלים ערן פוקס, חולון גל וייס, מושב דור מרים וייס, תל אביב יעל לוין, תל אביב אבי שמיר, עפולה אושרת רון, טבריה.

במכתב יש מקורות עם הוכחות‏[3]. לעומת זאת משרד התקשורת בתשובתו למייל ששלחו פעילים כתב שלדעתו החשיפה לקרינה דווקא תפחת עקב המעבר לערים חכמות. אם זאת הוא לא הביא לינקים למחקרים שמאשרים זאת בתשובתו.

באפריל 2019 בריסל, בירת האיחוד האירופי הכריזה שהיא עוצרת את פריסת טכנולוגית הג'י 5 המאפשרת "ערים חכמות" עקב ההשפעות הבריאותיות‏[4].

הערות שוליים

  1. ^ Joan Raymond GPS addict? It maybe eroding your brain. 15.11.2010
  2. ^ UCL Satnavs 'switch off' parts of the brain 21.03.2017
  3. ^ בת-ציון שלומי, חברה בוועדת הגנת הסביבה בעפולה, אבישי שלומי, מרכז מרכז קיימות עפולה עילית, שי דנון, חבר ועדת הגנת הסביבה רמה"ג, הלית כץ, רמה"ג, שושנה דולגין, ירושלים, ערן פוקס, חולון, גל וייס, מושב דור, מרים וייס, תל אביב, יעל לוין, תל אביב, אבי שמיר, עפולה, אושרת רון, טבריה מכתב להנהגת מרצ29 למרץ 2019, המכתב פורסם בפייסבוק בקבוצה ציבורית, פתוחה
  4. ^ Josh del Sol Beaulieu Brussels Becomes First Major City to Halt 5G Due to Health Effects3 לאפריל 2019, Greenmedinfo