ספינת אדמה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספינת אדמה

ספינת אדמה (Earthship) הוא בית אוטונומי שאמור לספק בכוחות עצמו שירותים כמו מים, אנרגיה, טיהור מים ומזון. עקרונות התכנון של ספינות אדמה הותוו על ידי האדריכל האמריקאי מייקל ריינולדס. בתים אלה בנוים משילוב של חומרים ממוחזרים או שימוש חוזר במוצרים שנזרקו יחד עם חומרים טבעיים ומתחדשים.

קירות חיצוניים של הבתים בנויים במקרים רבים מצמיגים ממולאים באדמה מהודקת. קירות פנימיים שאינם נושאים משקל, משילוב של בקבוקי זכוכית או פחיות יחד עם בטון או אדמה.

הבתים משלבים מספר עקרונות ומערכות כמו בידוד גבוה על ידי אדמה או קירות עבים. תכנון חלונות המכניסים חום בחורף אך לא בקיץ. שימוש באנרגיה סולארית ואנרגיית רוח להפקת חשמל.

היסטוריה

מייקל ריינולדס החל לעבוד על התפיסה של ספינות האדמה בשנות ה-70 של המאה ה-20. הוא הקים את חברת Earthship Biotecture לעיצוב ובנייה של ספינות אדמה. ספינות האדמה אמורות להיות:

  • מקיימות - להשתמש בחומרים מקומיים וכן להשתמש מחדש ברכיבים ישנים כשהדבר אפשרי.
  • הבתים אמורים להיו אוטונומיים ולא להיזקק לשירותי רשת של חשמל, מים וביוב.
  • הבתים אמורים להיות זולים וזמינים לכל אדם, כמו כן השאיפה היא שאדם ממוצע ללא כישורי בניה יוכל לבנות בית כזה.

בישראל

בית לבב של אמנון ואורית לבב במעלות הוא ספינת האדמה הראשונה שהוקמה בישראל. [1]. האדריכל דיויד רנוב שהיה תלמידו של ריינלודס תכנן ובנה את הבית בשנת 1997. הבית בנוי מאבן גלילית ממוחזרת, אדמה, פחיות שתייה ובטון. המבנה זכה בפרס קרן פורד ולחשיפה תקשורתית רבה, מתקיימות בו פעילויות הדרכה ואירוח. בבית לבב יש מערכות לאגירת מים וטיהור מים (מים אפורים). לא ברור עד כמה הבית מתקרב למצב של אוטונומיה מלאה (אספקה של מזון, מים ואנרגיה).

ספינות אדמה נוספות הן כיתות ט' בבית הספר משגב הבנויות מצמיגים משומשים, אדמה, במבוק וקנה.

קישורים חיצוניים