משפחת בורוביץ'

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איזי בורוביץ'

ישראל (איזי) בורוביץ'. נולד ב-1941, בתל אביב. נשוי ליעל לינדר ואב ל-3.

  • אקדמיה: למד לתואר B.SC הנדסת ייצור, M.sc הנדסת ייצור, Ph.D חקר ביצועים. מ-1987 פרופ' מן המניין למחשבים ומערכות מידע בפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל אביב. מ-1994 משמש חבר דירקטוריון וממקימי המרכז הבינתחומי הרצליה. חבר בוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב.

היה בעבר יו"ר האיגוד הישראלי לעיבוד אינפורמציה (איל"א); ראש המכון למערכות מידע ניהולי ע"ש אני ומרסל אדמס באוניברסיטת תל אביב; מנהל מרכז החישובים של אוניברסיטת תל אביב; יו"ר התוכנית למערכות מידע ניהולי באוניברסיטת תל אביב; יו"ר ומקים המכון לניהול ומחקר בתחבורה ותעופה באוניברסיטת תל אביב; פרופ' אורח במספר אוניברסיטאות בארצות הברית;

  • תעופה: ב-1988 שימש מנהל כללי בארקיע. ב-1994 שימש מנהל כללי בכנפיים אחזקות ארקיע בע"מ.

בשנת 2004 השתלטה כנפיים על חברת אל-על, ובמקביל נמכרה ארקיע. איזי בורוביץ' מונה ליושב-ראש דירקטוריון אל-על. כיהן בתפקיד מנכ"ל חברת ארקיע משנת -1989.

  • תחבורה/עירוני: בשנים 1998-1993 שימש חבר מועצת העיר חבר הנהלת עיריית תל אביב-יפו וראש אגף התנועה. מכהן בתפקיד יו"ר מועצת המנהלים של חברת אתרים (חברה עירונית). משנת 1998 בורוביץ' משמש יו"ר מועצת המנהלים של חברת נתיבי איילון.
  • בנוסף: היה חבר הנהלת איגוד המפרסמים (1998-1993); יועץ למספר רב שלחברות וארגונים בישראל ובעולם.

החזקות

מחזיק ב-12% ממניות חברת כנפיים - אחזקות ארקיע בע"מ.

דדי (דוד) בורוביץ'

נולד ב-1941, תל אביב. נשוי לתמר בורוביץ-מוזס. בנם של טניה ואלכסנדר בורוביץ', אחיהם של צביקה ואיזי (ישראל)בורוביץ'. בגיל 20 יצא ללמוד מינהל עסקים בניו יורק, עם אחיו צביקה וישראל. לאחר מכן חזר ועזר לנהל את עסקי המשפחה שכללו את הד ארצי, ושלוש מאפיות בדרום הארץ.

תעופה - ב-1964 חזר לארצות הברית, שם עבד בחברת הנמר המעופף. למד ועסק בתעופה. ב-1968 הקים בישראל את חברת כנף, לתעופה כללית, שלאחר מכן הפכה לשותפות כנף-ארקיע. ב-1976 הקים עם מוטי הוד את חברת ק.א.ל. שעסקה בהובלת מטענים חקלאיים לאירופה. בהמשך, נמכרה החברה לחקלאים ולאל-על (לממשלה). בשנים 1980-1979 הקים מטעם חברת הנמר המעופף את חברת מטרו אינטרנשיונל.

ב-1980 רכש עם קבוצת משקיעים את השליטה בארקיע, שחובותיה נאמדו אז בכ-100 מיליון דולר. לאחר שנתיים הפכה ארקיע לחברה רווחית. ב-1993 יצאה כנפיים החזקות ארקיע בע"מ (הכוללת בתוכה את ארקיע) לבורסה בתל אביב. דוד בורוביץ', יחד עם אחיו ישראל בורוביץ', מחזיק ב-37.5% ממניות כנפיים (שהייתה בעלת השליטה בארקיע).

בורוביץ' משמש יועץ לחברת על אל ולחברות תעופה בעולם בנושא מימון מטוסים. תחום זה הוא אחד מעיסוקיה המרכזיים של חברת כנפיים.

תמר (תמי) בורוביץ'-מוזס

תמי מוזס נולדה ב-11 במרץ 1960, בת זקונים לנח ופולה מוזס, בעלי השליטה בעיתון "ידיעות אחרונות". נשואה לדדי בורוביץ'. בעלת שליטה ובעלת עניין בחברות ישראליות, בפרט בתחום התקשורת המונים.

בצבא שירתה כמש"קית חינוך במפקדת יהודה ושומרון. בעלת תואר ראשון במדע המדינה ובמינהל ציבורי מטעם אוניברסיטת בר-אילן, ותואר שני במינהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל אביב. בגיל 23, במסגרת הכנת עבודת גמר באוניברסיטה על מימון מטוסים הכירה את בעלה לעתיד, דוד (דדי) בורוביץ' (השותף עם אחיו התאום איזי בורוביץ' בקבוצת כנפיים). לתמי ודדי חמישה ילדים. שלושה מהם (מאיה, נמרוד ואמיר) הם מנישואיו הקודמים של דדי ושניים מהם (נועה ויריב) נולדו לזוג.

מגיל צעיר החלה לעבוד בעסק המשפחתי, עיתון "ידיעות אחרונות". עם מות אמה הייתה מעורבת במלחמת הירושה סביב השליטה בעיתון. 4 שנים לאחר שאחותה, ג'ודי שלום ניר מוזס, החליטה להעביר את מניותיה לאחיה ארנון (נוני) מוזס מכרה תמי בשנת 1994 את מניותיה בעיתון לאיש העסקים אליעזר פישמן. על-פי הערכות היקף העסקה עמד על 45-60 מיליון דולר.

ב-1999 הקימה ביחד עם יובל נתן ועופר נמרודי (מעריב) את שבועון הבידור והטלוויזיה "רייטינג", שהתחרה בשבועון "פנאי פלוס" מבית "ידיעות אחרונות". בשנת 2005 פרשה מהשותפות ומכרה את חלקה במגזין ובמגזיני הנישה "מותק" ו"ביג טיים" שתוכננו לצאת על ידי קבוצת רייטינג. עוד הקימה מוזס בשותפות עם חברת אפריקה ישראל ונדב פלטי את חברת "מפל" בע"מ, העוסקת בתחום האינטרנט, המדיה והתקשורת. בחברת "מפל" עסקה ביחד עם יאיר דורי בהפצה ושיווק טלנובלות.

ב-2005 נזכר שמה כאחת השותפות (לצד משפחת בורוביץ') ברשת קלאבמרקט שנקלעה לחובות כספיים גבוהים, והוצא צו להגנתה מפני נושים עד למכירתה לרשת המתחרה, "שופרסל".

קשר למשפחות אחרות

קישורים חיצוניים