מס רגרסיבי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מס רגרסיבי (באנגלית: Regressive tax) הינו מס שבו עולה אחוז המס כיחס מההכנסה, ככל שההכנסה קטנה. מס זה הינו הפוך למס פרוגרסיבי.

דוגמה למס רגרסיבי הוא מס ערך מוסף. למרות שהעני ועשיר משלמים את אותו אחוז המס על כל קניה, אבל עני חוסך פחות מהעשיר, ומשום כך אחוז גבוה יותר מהכנסתו הולך לקניות המחויבות במס. דוגמאות נוספות למיסים רגרסיביים הם מיסי קנייה שונים - מיסי עיריות, אגרות רישוי, קנסות ומיסים על מוצרים מזיקים כמו סיגריות ואלכוהול.

כדוגמה ל"מס רגרסיבי" אפשר להציג גם מיני בעיות סביבה (כביש סואן, מפעל מזהם וכו'), או בעיות חברתיות כמו פשיעה. שמהן בדרך כלל נפגעים אנשים עניים יותר, שיש להם פחות כוח כלכלי וכתוצאה מכך (בממוצע) פחות כוח פוליטי להתנגד למפגע הסביבתי או להתגונן מפני הפשיעה. החברה כולה "נהנית" (במובן שהיא מוכנה לשלם בעבור התוצר המזהם, או שהיא "חוסכת כסף" מאי טיפול במפגע החברתי), אבל העניים משלמים על כך יותר מהעשירים.

מיסוי רגרסיבי בישראל

המיסים עקיפים בישראל - מס ערך מוסף, מיסי עיריות, מכס ומס בלו על הדלק הם מיסים רגרסיביים ואחוז הנטל שלהם על משקי הבית עולה ככל שהכנסת משקי הבית יורדת. מיסים אלה מגדילים את אי השוויון בישראל.

במחקר משנת 2003, מצאה חוקרת מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי נטל המיסים העקיפים (בעיקר מע"מ, מיסי עיריות ומיסוי על סיגריות) היה רגרסיבי. סך המיסים העקיפים היוו 43% מהכנסת הנטו של העשירון הנמוך ביותר, 27% ו-26% מהכנסות הנטו של העשירונים מעליו, לעומת נטל של 14% מהכנסת הנטו של העשירון העליון.[1]

ראו גם

קישורים חיצוניים