שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כלכלה בת קיימא

נוספו 26 בתים, 16:08, 22 ביולי 2017
מ
אין תקציר עריכה
'''כלכלה בת קיימא''' (באנגלית: '''Sustainable Economics''') או '''כלכלה מקיימת''' היא מערכת כלכלית [[קיימות|בת קיימא]], כלומר כלכלה במסגרת חברה המתקיימת על פני שנים רבות ומאפשרת קיום של חברה כזו. מעבר להגדרה זו, יש הסכמה מועטה על השאלה מהי כלכלה מקיימת. היבטים דומים לכלכלה בת קיימא הם [[פיתוח בר קיימא]], ניהול ארוך טווח ו[[כלכלת מצב יציב]].
תחומי המחקר העיקריים העוסקים בכלכלה בת קיימא הם [[כלכלה אקולוגית]], [[כלכלה סביבתית]], [[אקולוגיה תעשייתית]]. שמות נוספים לתחומים אלה הם כלכלת משאבי טבע או ניהול משאבי טבע וסביבה. תחומים אלה נעזרים בתחומי מחקר נוספים כמו [[מערכות מורכבות]], [[אקולוגיה]], [[תרמודינמיקה]], [[היסטוריה סביבתית]], [[אקולוגיה עירונית]], [[עיצוב בר קיימא]] ועוד.
[[עקומת קוזנץ הסביבתית]] טוענת כי ככל שהטכנולוגיה מתקדמת יותר הזיהום עולה בתחילה, ולאחר רמת שיא, הזיהום הסביבתי קטן. אולם קיימות ראיות חזקות לכך שדבר זה אינו מדוייק וכי התבוננות זו נכונה בעיקר לסוגים מקומיים מסויימים של זיהום (כמו חלק מ[[זיהום האוויר]] בחלק מהמדינות) וכי בהקשר הרחב יותר שכולל גם דלדול משאבים או היקפי זיהום נרחבים או [[טביעת רגל אקולוגית]] הטענה של קוזנץ אינה נכונה.
למרות שכמות הצריכה והיצור יכולים להיות חשובים, ויש תרבויות (כמו ארצות הברית, יפן וקנדה) שבהם [[טביעת הרגל האקולוגית]] גבוהה מאוד, יש מקומות רבים שבהם גורם משמעותי להתגברות בעיות הסביבה והקיימות היא [[אוכלוסייה]] שגדלה בקצב מתמיד. בעיה זו נכונה בעיקר לעולם השלישי, ופחות לעולם הראשון שבו עיקר ההשפעה הסביבתית מתקבלת על ידי צריכה גבוה גבוהה מצד אחד, והשפעה חזקה על ההתנהלות הכלכלית העולמית מצד שני.
משוואה מדוייקת יותר היא משוואת הזהות הבאה:
==קישורים חיצוניים==
* אביב לביא, [http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/174/753.html לכל כלכלה יש גבול: "הכדור אמר את דברו"], 6.11.102010, nrg
* עידן דורפמן, [http://www.ha-makom.co.il/post/doar-idan-dorfman הציבור בעד כלכלה ירוקה. מה חושבות המפלגות?], [[המקום הכי חם בגיהנום]], 12.3.2015
{{קיימות}}

תפריט ניווט