שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חם, שטוח וצפוף (ספר)

הוסרו 14 בתים, 00:20, 6 באוקטובר 2016
מ
אין תקציר עריכה
21. "ארצות הברית של הלחימה בטרור"... רק מגביהה את חומותיה במסגרת ה"צבע אדום" – Code Red שהפעיל בוש אחרי 11/9. הייתי עובר אפילו חמישה גלאי מתכות לו חשבתי שמן העבר השני ממתין מיזם דגול כלשהו... מה שדרוש לאמריקה הוא Code Green
29. על הידרדרותה האיטית של אמריקה בחזיתות רבות – אם קופצים מהקומה ה- 80, במשך 79 קומות אתם יכולים להרגיש שאתם ממש עפים...
32. פתגם סיני: כשהרוח משנה כיוון יש שבונים חומות ויש מי שבונים תחנות רוח
42. '''"תארו לעצמכם שאתם נוהגים במכוניתכם, ומדי שלושה קילומטרים משליכים קילוגרם אשפה מבעד לחלון. וכל מי שנוסע בכביש המהיר במכוניות ובמשאיות, עושה בדיוק אותו הדבר, ואנשים שנוהגים בהאמרים זורקים החוצה שתי שקיות בכל פעם... איך הייתם מרגישים? לא כל כך טוב. ובכן, זה בדיוק מה שאנחנו עושים; פשוט אי אפשר לראות את זה.'''
49. ב- 2007 ממשלות סין והודו והמזרח התיכון סיבסדו דלק לנהגים ב-50 מיליארד דולר. אינדונזיה השקיעה 30% מתקציבה על סבסוד אנרגיה, ורק 6% על חינוך. המערב הוציא 270 מיליארד דולר על סבסוד חקלאות.
50. תיאור כיצד רוסיה משתמשת בשליטתה על הגז ללחץ על אוקראינה ואירופה, ושלטונה הרקוב מתעשר.
54. דולפין הנהרות של היאנג-צה נכחד ב-2006. כונה "באיג'י".
64. יותר מדי אמריקאים – ארצות הברית + אירופה = 2 "אמריקומים". אבל ב- 2030 יהיו 8 אמריקומים.
65. מה שמאיים על השגשוג שלנו הוא עצם היסודות של השגשוג הזה – טבעו של הקפיטליזם האמריקני.... היסודות חייבים להיות שונים.
66. '''סין היא המדינה הקפיטליסטית ביותר בעולם... "למעשה, אני מאמין כי בדפי ההיסטוריה יירשם שהקפיטליזם הסיני הוא אשר תקע את המסמר האחרון בארונה של מדינת הרווחה האירופית שלאחר מלחמת העולם. צרפת כר אינה יכולה לעמוד בשבוע עבודה בן 35 שעות, או ברשתות הביטחון החברתיו החברתיות הנדיבות של אירופה, בשל התחרות הגוברת מסין ומהודו, שבהן השכר נמוך והשאיפות גבוהות."'''
71. בשנת 2007 הודו תסבסד דלק ב- 17.5 מיליארד דולר למניעת משבר פוליטי.
73. מכסי ביוב החלו להיעלם ב- 2004 בכל העולם ולהישלח לסין.
78. downcycling – בעברית "מנמוך". [[מעריסה לעריסה]] – האדריכל [[ויליאם מק'דונו]] והכימאי [[מיכאל בראונגרט]].
154 – כותב בזכות המגוון הביולוגי – "דבר עם האיכר המגדל יבול מסוג אחד בלבד, ומחלה מחסלת את כל החווה שלו. דבר עם היועץ הפיננסי המשקיע את כל כספו במניה אחת.. בקצרה, מגוון מעניק עמידות, ואנחנו עומדים להזדקק לכל העמידות שנוכל לגייס כדי להתמודד עם השינויים העולמיים העטים עלינו במהירות. מי יודע אילו מחלות הרות אסון ממתינות בעתידנו?
157. ה- NGO's פיתחו כלים וקמפיינים חינוכיים רחבי היקף, שיכולים לעזור לעניים באזורים הכפריים לחיות באורח יותר בר קיימא ולשמר את מערכות הטבע שבהן הם תלויים למחייתם. "אבל טרם פיתחנו את הכלים ואת הפעולות בהיקף הדרוש כדי להתמודד עם האיום של הגלובליזציה על המגוון הביולוגי, איום שבהדרגה הולך ונעשה מוחץ."
158. חייבים להיות גבולות למידה ולעצם הפלישה שלנו לעולם הטבע... יש לחבר את הנקודות.
278. '''אם זה לא משעמם – זה לא ירוק.''' חשיבות התקנים, הבירוקרטיה האפורה והמהפכנית...
280-281. בזכות תקנה מחייבת של ה- EPA לג'נרל אלקטריק תחבורה מהעיר אירי בפנסילבניה יש מאזן מסחרי חיובי עם סין, מקסיקו וברזיל – היא מוכרת קטרי ענק חסכוניים ויעילים.
284. שיפור תקן [[היעילות האנרגטית]] העונתית של מזגנים SEER מ- 20% ל- 30% חוסך 12 תחנות כוח של 400 מגאואט. ממחיש כיצד שינוי זעיר בתקנות יוצר שינוי אדיר כשמחילים אותו על משק שלם.
285. קטע נהדר ממחקר מ- 2006 שמראה דוגמאות לאיך [[יצרני רכב]], כגון לי איקוקה (פורד) וארנסט סטורקמן (GM), מתבכיינים ומאיימים שתקנות כמו החיוב הקליפורני על התקנת ממירים קטלטיים יאלצו אותם לסגור ולפטר...
286. יצרנים בדרך כלל משתמשים בטכנולוגיות שונות מאלה שבתחזיות הראשונות כדי לעמוד בתנאי התקנות.
287. למה שחברת מזגנים אמריקאית תפעיל שדולה למען החלשת התקנים שלנו, ותקל בכך על מזגנים סיניים זולים יותר? חברות פשוט מתרגלות להילחם בתקנות, במקום לראות בהן דרך לחיסול המתחרים.
288. אחרי הלם מחירי הנפט של 73-4 קליפורניה תיקנה תקנות מחמירות, ולכן ב-30 השנים שמאז הצריכה לנפש נשארה זהה, בעוד שבשאר ארצות הברית הצריכה לנפש עלתה ב- 50%.
294. איננו יכולים להסתמך על יוזמות התנדבותיות... כפי ניסח זאת חוקר האקלים מסטנפורד סטיבן שניידר: "פעילות בהתנדבות אינה עובדת. אמרתי את זה כבר 85,000 פעמים. היא יעילה בערך כמו מגבלת מהירות בהתנדבות. בלי שוטרים, בלי שופטים: [[תאונות דרכים|קטל בדרכים]]. בלי כללים, בלי קנסות: [[גזי חממה]]. בלי מדיניות, אנחנו עומדים להגדיל את כמויות ה- [[פחמן דו חמצני|CO2]] באטמוספירה פי שלושה או ארבעה".
300. חצי מהנפט האמריקאי מיובא.
312. המוטו של מושל פפואה: "חשוב בגדול, התחל בקטן, פעל עכשיו". מהי התכנית הכוללת שתוכל לעבוד למען השימור? אנחנו זקוקים למליון נח ולמליון תיבות.
339-340. בניו יורק היה אסור להשתמש במוניות היברידיות אלא רק פורד. שינוי התקנה יצר חיסכון נפלא, ועכשיו גם הלימוזינות ירוקות.
381. [[סין]] בשנים מעטות הנחיתה מלמעלה למטה הוראות שלארצות הברית נדרשו שנים להפעיל.
'''405. הרבה יותר חשוב להחליף את המנהיגים שלכם מאשר את נורות החשמל שלכם.'''
411. [[גינות קהילתיות]] בזמן מלחמת העולם השניה – "[[גינת ניצחון]]" – victory garden – ב- 1944 הצליחו 20 מליון גינות כאלה בארצות הברית לייצר 40% מתוצרת הירק הטרייה של המדינה.
412. אנו זקוקים לגיוס דומה להשקתה של מע' אנרגיה נקיה, אבל עלינו לעשות זאת כדי למנוע פרל הרבור שאנחנו חושבים שתתרחש, במקום להגיב למתקפה שכבר התרחשה, וזה לא קל.... צריכים להיות ה- Generation of Re-generation.
... אבל אל לנו להשלות את עצמנו. המהפכה הירוקה אינה נמצאת בשלב שבו היא צרכיה להיות. ברמה הלאומית, אפילו פוליטיקאי אחד לא התמודד בבחירות תחת הסיסמא שעלינו להעלים את הירוק באמצעות הטמעתו אל תוך כל היבט של החיים האמריקניים. כרגע, ירוק הוא רק סעיף שפוליטיקאים צריכים לסמן עליו איקס, ולא פילוסופיה שלטת.
הסאונד בייט הקל של היום הוא פוליטיקאים המצהירים כי אנו זקוקים ל"פרוייקט מנהטן" להמצאת אנרגיה נקייה, משהו מקביל לפרויקט מנהטן שבו הומצאה פצצת האטום שסיימה את מלחמת העולם השנייה. אבל אני מקווה שהראיתי לכם מדוע זו התחמקות – תחליף לחשיבה רצינית ומערכתית על הבעיה כולה. "כן, היינו זקוקים לפצצה כדי לסיים את המלחמה," אמר מייקל מנדלבאום. "אבל לא היינו מגיעים לנקודה ההיא, על סף הניצחון, בלי צבא ענק, גיוס חובה, הפלישה לאירופה וכל האנשים בבית שהקריבו קורבנות." ניצחנו במלחמה הודות למאמצים המשולבים של הכוחות המזוינים שלנו (והבה לא נשכח את בעלות בריתנו), אבל כל המאמצים המשולבים הללו התאפשרו בזכות המאמצים המשולבים של העם האמריקני.

תפריט ניווט