ישראלון

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגיליון הראשון של ישראלון, פברואר 2016

ישראלון היה עיתון שחולק חינם (חינמון) שמטרתו תמיכה במאבקים חברתיים כמו מחאת הגז. סלוגן העיתון היה "העיתון של עם ישראל" ואת העיתון יזמו קבוצה של חסידי ברסלב, דתיים לאומיים, וחוזרים בשאלה.

הגיליון הראשון יצא לאור במהלך חודש פברואר 2016 כאשר את הכתבות הראשיות כתבו דמויות מוכרות במחאות החברתיות, כמו אור-לי ברלב, אורי בן דב ואמנון פורטוגלי. הובאו בו גם ציטוטים מדפי הפייסבוק של הפעיל החברתי עו"ד ברק כהן מבאים לבנקאים ושל הזמר ליאור נרקיס במדור הרכילות, והתפרסמה כתבה המזהירה משתיית משקאות עם הממתיק המלאכותי אספרטיים. בעמוד לקראת סוף הגיליון הופיע ציטוט מחמאות הנשיא זלמן שז"ר לרבי נחמן מברסלב.

לעיתון חשוב להראות שמחאת הגז אינה נחלת שמאלנים או חילונים בלבד, אלא גם של אנשי ימין וחובשי כיפה. בהתאם לכך פורסם באותו הגיליון גם מאמר דעה של הכלכלן ארז צדוק, איש ימין חובש כיפה הגר מעבר לקו הירוק המתנגד למתווה הגז. במאמר הביע צדוק מחאה על הגעת פעילים עם חולצות מפלגת מרצ להפגנות בשל העובדה, לשיטתו, כי הדבר פוגע במחאה וסיכויי הצלחתה.

בחודש פברואר התבקשו עורכי העיתון על ידי משרד הפנים לשנות את שמו, על אף שהעיתון קיבל בתחילה מהמשרד אישור על שמו, בשל הדמיון בין שמו לשם ישראל היום. עורכי העיתון סירבו לבקשה אשר לטענתם מנוגדת לחוק. [1]. בסוף חודש פברואר קיבל העיתון רישיון להוצאתו ממשרד הפנים תחת השם ישראלון. [2]. מסכת זו הייתה טריגר משמעותי להחלטתו של שר הפנים אריה דרעי לפעול לביטול פקודת העיתונות, פחות מחודש אחרי קבלת האישור להוצאת העיתון. זאת על פי עוזר השר איציק אלרוב בדברים שאמר לעיתונאי רועי צ'יקי ארד. [3] החלטתו של דרעי באה לאחר לחץ של שנים שהופעל על משרד הפנים לביטול הפקודה המנדטורית [4].

קישורים חיצוניים