טוקמן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טוקמן הינו כרטיס SIM (כרטיס תוכנית טלפוניה ואינטרנט) לסמארטפון או טלפון נייד הנבדל מכרטיסי SIM אחרים בכך שאינו דורש הוראת קבע על כרטיס חיוב או חשבון בנק כתשלום למפעילת הסלולר שמנפיקה אותו.

בכדי לרכוש טוקמן נדרש בדרך כלל להציג תעודה מזהה כגון תעודת זהות או דרכון.

ניתן לרכוש טוקמן בדרך כלל במזומן או בכרטיס חיוב בחלפניות, פיצוציות וחנויות טלפוניה.

יתרון השימוש בטוקמן שאינו דורש הוראת קבע כאמור ובכך הוא חוסך ביורוקרטיה בכלל ואת הטרטור הביורוקרטי (ובעיקר בעיות טכניות שיכולות להיות קשורות בו) בסיום התקשרות עם מפעילת סלולר דרך רישום בהוראת קבע בפרט.

חסרון השימוש בטוקמן הוא שהוא מתבטל אחרי תקופה קצובה מראש (נע לרוב בין 3 חודשים לבין שנה); עם זאת, ניתן להשתמש באפליקציות שהותקנו על בסיס המספר (כגון ווטסאפ) לזמן נרחב; עד שהמספר יינתן לאדם אחר שהתקין את אותן אפליקציות ונרשם אליהן (אם בכלל), כולל תקופת צינון של שלושה חודשים בווטסאפ עצמה למשל (נכון לחודש דצמבר 2018).
לפי דעה, ייתכנו מצבים בהם חברות יימנעו מלתת מספר משומש לאדם אחר (יש שיקולים להימנע מכך) וממילא הסבירות שאדם אחר יקבל מספר טוקמן שהיה בעבר בשימוש עיקרי או משני (שימוש לאפליקציה) הוא אינטואיטיבית די קטן. יש להיזהר למחוק את האפליקציות לאחר שהותקנו שכן מחיקתן תגרור את הצורך להתקינן מחדש עם מספר אחר.