חיים סבן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיים סבן (באנגלית: Haim Saban; נולד ב-26 במרץ 1944 באלכסנדריה, מצרים) הוא איש עסקים בינלאומי (בעל אזרחות אמריקאית וישראלית) שהרוויח את הונו הרב כמפיק טלוויזיה בארצות הברית. בשנים האחרונות גדלה השפעתו של סבן על עולם הכלכלה והפוליטיקה בישראל. סבן ניצב במקום ה-804 בדירוג עשירי העולם עם הון אישי של 2.8 מיליארד דולר בדירוג לשנת 2019.[1]

שנים מוקדמות

סבן עלה עם משפחתו לישראל בשנת 1956, ולמד לאחר מכן בבית ספר חקלאי. לאחר שירותו הצבאי, בשנת 1966, הצטרף ללהקת האריות כבסיסט והופיע איתם באזור העיר תל אביב.

בשנת החליף את אמרגן האריות הקודם יהודה טלית. מאוחר יותר, מהיכרותו עם להקות הקצב הוא נחשב (בשיתוף עם יהודה טלית) כמקשר בין אריק איינשטיין ולהקת הצ'רצ'ילים. בתחילת שנות ה-70 הפיק סבן את פסטיבל שירי הילדים המתקיים מדי שנה וזוכה להצלחה גדולה בארץ.

סבן עבר לצרפת בשנת 1975 והקים שם חברת תקליטים שהצליחה למכור מיליוני תקליטים. במקביל עסק בהלחנת מוזיקה לסדרות טלוויזיה, בעיקר סדרות אנימציה. שמונה שנים מאוחר יותר, ב-1983, עבר להתגורר בלוס אנג'לס שבארצות הברית והקים שם אולפני הקלטות המספקים מוזיקה לסדרות טלוויזיה. סבן זכה להצלחה בתחום המוזיקה לסדרות טלוויזיה והוא חתם כמלחין על עשרות הפקות טלוויזיוניות בשנות ה-80 של המאה ה-20. במקביל התחיל סבן לשמש כמפיק ראשי של סדרות אנימציה לטלוויזיה. שנה לאחר שהגר לארצות הברית הפיק את סדרת הטלוויזיה הראשונה שלו בשם "קיד וידאו", סדרה שהצליחה בעיקר בישראל.

הפקות סרטים

בשנת 1988 הקים סבן את חברת "סבן אנטרטיימנט". החברה הפיקה מספר סדרות טלוויזיה מצליחות מבוססות קומיקס כדוגמת "אקס מן". לעיתים קרובות הסדרות התבססו על סיפורים או אנימציות קומיקס מיפן. החל משנת 1993 הפיק סבן סדרת סרטי קולנוע וטלוויזיה שהצליחה במיוחד - שמו של הסרט הראשון בסדרת הסרטים מבוססת הקומיקס הוא "מייטי מורפין פאוור ריינג'רס" או בישראל "פאוור ריינג'רס". ההצלחה של סדרת סרטי "פאוור ריינג'רס" שימשה בסיס לתעשיית מוצרים משלימים (בעיקר צעצועים) שהוסיפה לרווחיו של סבן. בשנת 1995 איחד סבן את חברתו עם חברת "פוקס קידס נטוורק" שהייתה שייכת לאיל העיתונות רופרט מרדוק, ובשנת 1997 קנתה החברה המשותפת את "פוקס פמילי" המאגד מספר ערוצי טלוויזיה למשפחה ומשדר בכבלים למאות מיליוני בתים בארצות הברית ובאירופה.

באוקטובר 2001 מכר סבן את עסקי הטלוויזיה שלו לחברת דיסני המצליחה. במסגרת העסקה קיבל סכום כסף מזומן של 1.7 מיליארד דולר - עסקת המזומן הגדולה ביותר שבוצעה מול אדם יחיד באותה העת. לאחר המכירה הקים סבן חברת אחזקות בשם "סבן קפיטל גרופ" שהמשיכה לעסוק בתחום התקשורת. בין השאר, רכשה ב-2003 החברה מספר ערוצי טלוויזיה מרכזיים בגרמניה.

שנותיו המאוחרות

לאחר הפרישה מתחום ההפקה מבלה סבן חלק ניכר מזמנו לעיסוק בצדקה ובפוליטיקה. סבן נחשב לאחד התורמים הגדולים של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית והוא אחד מהאנשים הקרובים לנשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון. בשנים האחרונות מרבה סבן בפעילות הקשורה לישראל - הוא תורם למוסדות שונים כדוגמת אוניברסיטת תל אביב, ובמסגרת "פורום סבן לדמוקרטיה" אף הביא להתפתחויות פוליטיות כדוגמת מפגש ראשון בין בכירי ממשל מפקיסטן וישראל. במאי 2005 רכשה קבוצת אנשי עסקים בראשות סבן את חברת התקשורת הישראלית בזק מן הממשלה תמורת כ-4 מיליארד ש"ח.

החזקות

נכון לפברואר 2006, על פי מכון BDI החזיק 2.9% מההכנסות של 500 החברות הגדולות בישראל.

קישורים חיצוניים