הפרטת אלימות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הפרטת אלימות היא מדיניות, תרבות או תכנון פיזי שמקל על אנשים לפגוע באנשים אחרים על ידי פעולות פרטיות, או מספק או מגדיל תמריץ כלכלי או תמריץ אחר כזה לפגוע באנשים אחרים - כדי להנות מרווח כלכלי או יתרון אחר.

חלק מההוגים החברתיים טענו בעבר כי למדינה קיים מונופול על אלימות. דוגמאות לאלימות מצד מוסד המדינה כוללות אלימות וכפייה מצד משטרה וכוחות צבא - אם זה במלחמות ואף מקריים קיצוניים של מעשי טבח והשמדת עם. הדוגמאות המפורסמות ביותר של אלימות ממוסדת מטעם המדינה הן השמדת עשרות מיליוני אנשים בשואה על ידי הנאצים ועוזריהם והשמדת עשרות מיליונים על ידי הממשל הקומוניסטי של ברית המועצות במיוחד בזמן סטאלין. קיימים עוד מקרים רבים של אלימות ממשלתית מצד רודנים ומצד משטרים קומוניסטים כמו רצח העם בקמבודיה, הוצאות להורג בסין ומשטר האימים של דעאש.

דוגמאות להפרטת אלימות הן -

 • חלוקה של נשק חם לציבור הרחב
 • מתן אפשרות לפעילות של כנופיות או מאפיות להפעיל אלימות נגד אוכלוסיות כולל גביית דמי חסות (פרוטקשן)
 • מתן אפשרות חוקית לשעבד אנשים לעבדות או להיבטים דומים כמו צמיתים תחת תנאים מסוימים כמו - עבדות של שחורים או ילידים, עבדות על רקע חוב כספי, וכו'.
 • לאפשר לאנשים לנסוע בכלי רכב ממונעים בעיר, במיוחד אם הדבר הוא ללא מגבלות מהירות. באופן שמעודד תאונות דרכים, תכנון עירוני שמעודד נסיעה במכונית כמו פרבור או תכנון עירוני מוטה מכונית - לדוגמה הפרדת שימושי קרקע.
 • חקיקה שמתעלמת מזיהום.
 • מכירה של מוצרים מזהמים - לדוגמה של מכוניות הפולטות זיהום אוויר מתחבורה.
 • הקלה על הפצת מחלות מדבקות, ואף גריפת רווח מהפצה של מחלות אלה - לדוגמה הפצה של מחלות מדבקות בקרב אינדיאנים עם כיבוש אמריקה. הקלות על שימוש בנשק ביולוגי.
 • הקלות על הפצת סמים ממכרים לילדים וצעירים - סמים אלה גורמים פגיעה כפולה- פגיעה בחופש בגלל התמכרות ויצירת בעיות בריאות של חלק ניכר של הסמים.
 • שימוש נרחב בכסף מזומן אנונימי באופן שמקל על מעשי כייסות, גניבה, שוד ושוד ורצח.
 • הפצה של דעות קדומות על ידי חינוך, תעמולה וכו' לפיה חלק מהאנשים הם נחותים או שסוגי אלימות כלפיהן היא לגיטימית. עידוד אי שוויון פוליטי והפליה על ידי השלטון או על ידי מוסדות חברתיים חזקים (כמו הכנסייה)
 • הפחתה או העדר חוקים, תקנות ואכיפה נגד מוצרים שמסכנים אחרים - לדוגמה הפצת מוצרי חשמל עם ללא תקינה לבטיחות אש או נגד התחשמלות.

מדיניות עלולה לא רק להקל על אנשים לפגוע באנשים אחרים, אלא גם להגדיל את התמריץ לעשות זאת. לדוגמה המדיניות של קונגו הבלגית שתמרצה אנשים לאיים על אנשים אחרים כדי לקבל תורצת גומי גדולה יותר. הקלה על שימוש במכוניות בעיר לא רק מקלה על שימוש מסוכן יותר במכוניות אלא גם מעודדת שימוש נרחב בהם על חשבון חלופות.

הרעיון של הפרטת אלימות הוא רעיון שקשור לרעיונות של מערכת אקולוגית, נעילה מוסדית, נעילה טכנולוגית וארכיטקטורה של בחירה - לדוגמה עיצוב שונה של מערכת אקולוגית יכול לשנות את הבחירות שיש ליצורים שונים ואת האינטראקציה ביניהם. דרך מנגנונים של מערכת אקולוגית יכול סוג יצור אחר להשפיע על מין אחר גם ללא שיש ביניהם מגע ישיר. ברעיון של ארכיטקטורה של בחירה - או ברעיונות של עיצוב מוצרים - המתכנן של המוצר או הרגולטור משפיעים על התנהגות הצרכים בצורה עקיפה -על ידי הקלה על סוג מסויים של פעילויות ועל ידי יצירת קושי בפעולות אחרות.

ראו גם