ביו דיזל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביו דיזל הוא דלק למנוע בעירה פנימית במחזור דיזל, בעל תכונות דומות לסולר מינרלי (עשוי מנפט) ומופק משמן צמחי בד"כ. ביו דיזל הוא מקור אנרגיה מתחדש היות שהוא מופק מצמחים המנצלים את אנרגיית השמש.

שימושים

ביו דיזל יכול להחליף דיזל מינרלי (סולר) בכל מנועי הדיזל הקיימים. ניתן להשתמש בביו דיזל בכל אחוז תערובת עם סולר ואף באופן טהור.

תהליך ההפקה

הפקת הביו דיזל מתרחשת באמצעות תהליך טראנס-אסטריפיקציה בו קבוצת אסטר מתחלפת בקבוצת הידרוקסיל. התהליך מתרחש בנכחות בסיס וזרז (סודה קאוסטית בד"כ). ניתן להכין ביו דיזל באופן בייתי כמו כן הוא מיוצר במפעלים באירופה וארצות הברית.

מקור אנרגיה מתחדש

מעגל הביו דיזל

הביו דיזל הינו מקור אנרגיה מתחדש. למעשה תהליך ההפקה של הביו דיזל מאפשר לאנרגיה הגלומה בצמחים, שמקורה בשמש, להיות זמינה למנועי בעירה פנימית. השימוש בביו דיזל ובדלקים מתחדשים אחרים במקום בדלקים מחצביים 'סוגר מעגל' של אנרגיה המוזן על ידי השמש: בתהליך שריפת הביו דיזל נצרך חמצן ונוצר פחמן דו-חמצני. הפחמן הדו חמצני מוטמע באמצעות צמחים בתהליך הפוטוסינתזה, תוך שימוש באנרגיית השמש ומשתחרר חמצן.

ראו גם שיא תפוקת הנפט.

יתרונות השימוש בביו דיזל

  • רעילות נמוכה - להבדיל מהסולר המינרלי, הביו דיזל אינו רעיל.
  • זיהום נמוך - פליטה מופחתת של פחמן דו-חמצני, פחמן חד חמצני, וחומרים מסרטנים: פחמימנים טבעתיים וחלקיקי פיח.
  • מקור אנרגיה מתחדש.
  • תהליך הפקה פשוט.
  • זמין לשימוש מיידי בטכנולוגיה קיימת.

בעיות בשימוש בביו דיזל

  • לביו דיזל תכולת אנרגיה קטנה במעט מזו של הסולר המינרלי (כ-85%), כך שצריכת הדלק (כפי שהיא נמדדת בק"מ לליטר) תעלה.
  • לביו דיזל יכולת המסה של גומי טבעי, כך שחלקי מנוע העשויים גומי יתפוררו (במנועים המודרניים כבר מזמן אין רכיבי גומי טבעי).
  • מחיר הביו דיזל גבוה וכדאיותו הכלכלית בספק (אם כי עליית מחירי הנפט הולכת ופותרת בעיה זו...).
  • לא ברור כיום מה גודל שיטחי הגידול הנחוצים כדי לספק ביו דיזל לבעירה בכמות שתספק את הצריכה הצפוייה, מדובר כנראה על אחוז משמעותי משטחי החקלאות העולמיים. פתרון אפשרי הוא שימוש באצות מפיקות שמן (את האצות ניתן לגדל בשטחים מדבריים ובכך לא להתחרות עם החקלאים על אדמה פורייה).

קישורים חיצוניים


אנרגיה

מושגים: אקסרגיהאנטרופיההחוק השני של התרמודינמיקההחזר אנרגיה על השקעת אנרגיהאנרגיה גלומהיחידות מידה לאנרגיה

אנרגיה

אנרגיה, כלכלה וסביבה: משק האנרגיה העולמימשאבים מתכליםדלק מחצביפחםנפטגז טבעיאנרגיה גרעיניתבסיס אנרגטי לכלכלהייצור ראשונישיא תפוקת הנפטשיא תפוקת הפחםהתחממות עולמיתזיהום אווירעקרון העוצמה המקסימליתחקלאות ואנרגיה

אנרגיה מתחדשת: אנרגיה סולאריתאנרגיית רוחאנרגיה גאותרמיתייצור ראשוניאנרגיית יםביו דיזלאנרגיית גלי יםדלק אצותמשאבת חוםתנור שמשכבשן סולאריתאורת אור יוםכלי תחבורה מונעי רוחאנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם

שימור אנרגיה: פרדוקס ג'בונסBedZEDתחבורת אופנייםעירוניות מתחדשתבנייה ירוקהתאורת אור יוםצמחונותהתייעלות אנרגטית

אנרגיה בישראל: משק האנרגיה בישראלגז טבעי בישראלאנרגיה מתחדשת בישראלאנרגיה סולארית בישראלמוסד שמואל נאמןבתי זיקוק לנפטהחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות