הבדלים בין גרסאות בדף "תחבורת מעברים"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(ראו גם)
מ (חסרונות: טעויות כתיב קלות)
שורה 34: שורה 34:
 
===חסרונות===
 
===חסרונות===
 
מבקרי השיטה מצביעים על מספר חסרונות:
 
מבקרי השיטה מצביעים על מספר חסרונות:
* הצורך במספר מעברים ביו קווי אטובוס עלול להורית את נוחות הנסיעה. במקרים מסויימים הדבר יכול גם להאריך את זמן הנסיעה.  
+
* הצורך במספר מעברים ביו קווי אוטובוס עלול להוריד את נוחות הנסיעה. במקרים מסוימים הדבר יכול גם להאריך את זמן הנסיעה.  
* קושי זה נכון במיוחד עבור אנשים שעלולים לסבול מניידות מוגבלת כמו זקנים, אנשים הסוחבים מסע, או נכים. לפחות לגבי הקושי של עליה וירידה מאוטבוסים, הדבר מקבל מענה על ידי תחנות מוגבהות לגובה האוטובוס, שבהן יש גם מעלון לנכים ולמי שמתקשה לעלות במדרגות. כמו כן, דווקא זקנים סובלים במצב הנוכחי בו עליהם להתשמש בתחבורה ציבורית, אך זו אינה יעילה.  
+
* קושי זה נכון במיוחד עבור אנשים שעלולים לסבול מניידות מוגבלת כמו זקנים, אנשים הסוחבים מסע, או נכים. לפחות לגבי הקושי של עליה וירידה מאוטובוסים, הדבר מקבל מענה על ידי תחנות מוגבהות לגובה האוטובוס, שבהן יש גם מעלון לנכים ולמי שמתקשה לעלות במדרגות. כמו כן, דווקא זקנים סובלים במצב הנוכחי בו עליהם להשתמש בתחבורה ציבורית, אך זו אינה יעילה.  
* המעבר לתחבורת מעברים מחייב שינוי "בקפיצה" עבור חברות אטובוסים, והקצאת נתיבים לאוטובוסים על חשבון המכוניות, וקשה לבצע אותו באופן מדורג. אפשר להתגבר על קושי זה באמצעות שימוש ברכבת תחתית, אלא שזו יקרה בהרבה. לפי ז'יימה לרנר, תחבורת מעברים מבוססת אוטובוסים היא בעלת יכולות דומות לרכבת תחתית, אבל העלות שלה היא מאית מעלותה של רכבת תחתית.  
+
* המעבר לתחבורת מעברים מחייב שינוי "בקפיצה" עבור חברות אוטובוסים, והקצאת נתיבים לאוטובוסים על חשבון המכוניות, וקשה לבצע אותו באופן מדורג. אפשר להתגבר על קושי זה באמצעות שימוש ברכבת תחתית, אלא שזו יקרה בהרבה. לפי ז'יימה לרנר, תחבורת מעברים מבוססת אוטובוסים היא בעלת יכולות דומות לרכבת תחתית, אבל העלות שלה היא מאית מעלותה של רכבת תחתית.  
* יש צורך בהסדרי תשלום עבור אזור וזמן ולא עבור נסיעה מסויימת כדי שהנסיעות לא ייתיקרו. דבר זה קשה יותר לביצוא אם באותו אזור פועלות כמה חברות הנדרשות לשתף פעולה בנושא. עם זאת, דבר זה מבוצע במקומות רבים בעולם ללא קושי מיוחד.  
+
* יש צורך בהסדרי תשלום עבור אזור וזמן ולא עבור נסיעה מסוימת כדי שהנסיעות לא יתייקרו. דבר זה קשה יותר לביצוע אם באותו אזור פועלות כמה חברות הנדרשות לשתף פעולה בנושא. עם זאת, דבר זה מבוצע במקומות רבים בעולם ללא קושי מיוחד.
+
 
 
==ראו גם==
 
==ראו גם==
 
* [[קוריטיבה]]
 
* [[קוריטיבה]]

גרסה מ־16:28, 4 ביולי 2008

תחבורת ציבורית של מעברים היא מערכת תחבורה ציבורית שמבוססת על שימוש במגוון של כלי תחבורה ציבוריים מצד אחד ועל הקטנת זמן המעבר בין כלי תחבורה אלה מצד שני.

תחבורת מעברים מול תחבורה ציבורית רגילה

תחבורה ציבורית עירונית "רגילה" מנסה לתת שירות בין כל נקודה לנקודה בעיר באמצעות אותו אמצעי תחבורה וללא מעברים. הדבר דומה ללוח מטריצה ישן של מרכזיות טלפוניות ידניות: ככל שגדלה כמות התושבים כך השירות פחות יעיל. אי-היעילות של המערכת עולה באופן מעריכי, שכן כל נקודה חדשה, n, צריכה לקבל חיבורים ל-n-1 מקומות אחרים.

תחבורת מעברים לעומת זאת, עובדת באופן שמזכיר את כלי הדם בגוף שלנו - סוג תחבורה אחד לשכונות שמביא אנשים לצמתים ולעורקי תנועה. אלו יכולים להיות הליכה רגלית, נסיעה באופניים, מיניבוסים שעושים סיבוב קצר בתוך השכונה וכו'. בעורקי התנועה יש תחבורה ציבורית מהירה - בהם אין מכוניות, יש אוטובוסים מהירים, חשמליות, רכבות תחתיות, או רכבות. מספר התחנות בעורקים הראשיים מועט ומהירות הנסיעה בהם מהירה.

הדגש במערכת תחבורה זו הוא שילוב בין אמצעי תחבורה שונים לצרכים שונים ועל הקיצור של מעברים. כדי לקבל תחבורה ציבורית איכותית.

דוגמה

אדם יוצא מביתו לעבודה. הוא יודע מתי המיניבוס השכונתי אמור להגיע (כי המיניבוס יוצא בשעות קבועות ונוסע במסלול שכולו בתוך השכונה ולא בכל תל אביב). כך שנוסע לא מחכה בכלל או מחכה בבית. המעבר הבא הוא בעורק תחבורה או בנקודת תחבורה מרכזית ליד השכונה - שם עוברים אוטובסים בתדירות גדולה - כל 1-3 דקות. משם לוקחים אוטובוס או חשמלית שנוסע לאורך העורק, ואינו מבצע סיבובים ופיתולים בכל העיר. האטובוס עוצר רק במרחקי עצירה גדולים - כל 1 ק"מ לכל הפחות.

בסוף מגיעים לשכונה המרוחקת ושם עולה הנוסע על אוטובוס שכונתי - זה הנקודה היחידה שבה מחכים הרבה זמן - כמו שמחכים היום - או שבוחרים אמצעי אחר - לדוגמה אופניים ציבוריות, או הליכה בשכונה.


יישום השיטה

שיטה זו מקובלת בערים רבות בעולם. מקום בולט אחד שיישם את השיטה הוא קוריטיבה שבברזיל. בעורקי התנועה נוסעים אוטובוסים גדולים שיכולים להכיל 300 איש. בפורטלנד קיים סידור דומה, כאשר במקום אוטובוסים משתמשים בשילוב של חשמליות ורכבת קלה. בשני המקומות יש עירוב שימושי קרקע שמקצר את מרחקי הנסיעה, כמו גם אמצעים אחרים משלימים כמו רשת ענפה של שבילי אופניים, ורחוב ידידותי להולכי רגל. לפי ז'יימה לרנר, ראש העיר לשעבר של קוריבטיה, הדבר בוצע בעוד 83 ערים בעולם.

יתרונות וחסרונות של תחבורת מעברים

יתרונות

יחסית לתחבורה ציבורית רגילה לתחבורת מעברים יתרונות רבים:

 • בממוצע, זמן הנסיעה "מדלת לדלת" מתקצר, בהשוואה לתחבורה ציבורית רגילה.
 • יש יעילות גדולה יותר של קווי האוטובוס מבחינת אנרגיה וכסף -בתחבורה ציבורית רגילה, אוטובוס צריך לאסוף את הנוסעים שלו מתחנות שונות, כך שחלק גדול מהנסיעה הוא נוסע עם פחות מידי נוסעים, ובחלק אחר יש בו לפעמים יותר מידי נוסעים. בתחבורת מעברים, הקווים המרכזיים והשכונתיים בנויים לקיבולות נוסעים שונות.

היחס בין המשקל העצמי של אמצעי התחבורה לבין משקל הנוסעים טוב יותר.

 • בתחבורה ציבורית רגילה, בשל אי היעילות, כמות הנוסעים יורדת וכתוצאה מכך כדי שהאוטובוס יהיה כלכלי יש צורך שהוא יאסוף עוד נוסעים - דבר שגורם להערכת המסלול או להוספת תחנות. בתחבורת מעברים לעומת זאת, היעילות הגדולה של המערכת מושכת נוסעים, אחוז המשתמשים גדל, ונחסכים פקקי תנועה.
 • בשיטה הרגילה יש איזורים קרובים אחד לשני אלא שהתחבורה הציבורית בין שניהם היא מפותלת ולא יעילה, או פשוט אינה קיימת. בעיקר הדבר נכון לשכנות עניות יותר. דבר שיוצר מלכודת עוני. בשיטה של תחבורת מעברים כל האיזורים מחוברים זה לזה בצורה נוחה.
 • בשיטה הרגילה משתמשים לפעמים באוטובוסים גדולים שנוסיעם בשכונות קטנות וצרות. דבר זה נמנע בתחבורת מעברים, בגלל התאמת סוג הרכב לתפקיד ולשכונה.
 • התאמה טובה יותר פירושה גם פחות זיהום אוויר, פחות שימוש בדלק. חסכון נוסף בדברים אלה נגרם בגלל חסכון בנסיעות של אוטובוסים ריקים.
 • בתחבורה ציבורית רגילה, קווי האוטובוס הופכים לארוכים ומפותלים וכתוצאה מכך שעת ההגעה שלהם לתחנות הופכת להיות בלתי צפויה. אי וודאות זו גורמת לבזבוז זמן גדול של הנוסע, ולפגיעה ברווחה שכן היא מקשה על תכנון תוכניות ומחייבת לקיחת קבועי זמן גדולים יותר שיתפקדו כמרווחי בטחון. מצב זה נמנע בתחבורת מעברים.
 • במצב היום נוסע יכול לעמוד בעורק תחבורה ראשי שבו עוברים מאות אוטובוסים בשעה, אבל עליו לחכות לאוטובוס מסוג מסויים שמתאים עבורו. בעורקי תחבורה בתחוברת מעברים המצב שונה. כל האוטובסים באותו עורק תחבורה נוסעים על אותו המסלול - אין נסיון לחבר כל נקודה לכל נקודה במאצעות אוטובוס אחד - אלא יש תחבורה של מעברים.
 • באותו אופן המידע לגבי כיוון נסיעות הקווים מפושט בהרבה - אין צורך למצוא את מספר האוטובוס המדוייק, אלא כל האוטובוסים על ציר תנועה אחד הם בעלי אותה התנהגות.
 • בשל השירות המוגדל המוצע לנוסע (אפשרות להגיע מכל מקום לכל מקום באופן נוח יחסית) עולה האטרקטוביות של התחבורה הציבורית ככפתרון תחבורתי מוביל וכולל, ויורדת האטרקטוביות של תחבורה מבוססת מכונית פרטית. וזאת בניגוד לתחבורה ציבורית רגילה שבה (בעיקר בנסיעות יוממות) קו אחד יכול להיות נוח לנסיעה אחת, ועבור אותו נוסע, נסיעה אחרת מחייבת שימוש באמצעי תחבורה אחר (מצב שיכול לחייב אותו לשמור על רכב כ"גיבוי").

חסרונות

מבקרי השיטה מצביעים על מספר חסרונות:

 • הצורך במספר מעברים ביו קווי אוטובוס עלול להוריד את נוחות הנסיעה. במקרים מסוימים הדבר יכול גם להאריך את זמן הנסיעה.
 • קושי זה נכון במיוחד עבור אנשים שעלולים לסבול מניידות מוגבלת כמו זקנים, אנשים הסוחבים מסע, או נכים. לפחות לגבי הקושי של עליה וירידה מאוטובוסים, הדבר מקבל מענה על ידי תחנות מוגבהות לגובה האוטובוס, שבהן יש גם מעלון לנכים ולמי שמתקשה לעלות במדרגות. כמו כן, דווקא זקנים סובלים במצב הנוכחי בו עליהם להשתמש בתחבורה ציבורית, אך זו אינה יעילה.
 • המעבר לתחבורת מעברים מחייב שינוי "בקפיצה" עבור חברות אוטובוסים, והקצאת נתיבים לאוטובוסים על חשבון המכוניות, וקשה לבצע אותו באופן מדורג. אפשר להתגבר על קושי זה באמצעות שימוש ברכבת תחתית, אלא שזו יקרה בהרבה. לפי ז'יימה לרנר, תחבורת מעברים מבוססת אוטובוסים היא בעלת יכולות דומות לרכבת תחתית, אבל העלות שלה היא מאית מעלותה של רכבת תחתית.
 • יש צורך בהסדרי תשלום עבור אזור וזמן ולא עבור נסיעה מסוימת כדי שהנסיעות לא יתייקרו. דבר זה קשה יותר לביצוע אם באותו אזור פועלות כמה חברות הנדרשות לשתף פעולה בנושא. עם זאת, דבר זה מבוצע במקומות רבים בעולם ללא קושי מיוחד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

 • אוטובוס לעתיד על מצב הרפורמה באוטובוסים בתל אביב. נעמה סלומון, ידיעות תל אביב, 24.8.07


אקולוגיה עירונית

בבית פנימה (אורח חיים): locavore - ניקיון ידידותי לסביבה - פשטות מרצון - עבודה מרחוק - מיחשוב ירוק - שימור מזון ללא מקרר חשמלי - קומפוסט

תכנון עירוני: עירוניות מתחדשת - פרבור - עירוב שימושי קרקע - פיתוח מוטה תחבורה ציבורית - ערים ללא מכוניות - בנייה ירוקה

תחבורה: תחבורה בת קיימא - הולכי רגל - תחבורת אופניים - השפעות חיצוניות של מכוניות - מרחב משותף - BRT - תחבורת מעברים - חנייה - אופניים חשמליים

תופעות: אי חום עירוני - פרבור - ביקוש מושרה - אפקט הבייגלה - השפעות סביבתיות של מזון מהחי - תסמונת הבניין החולה - שלטי חוצות

ישובים ומדינות לדוגמא: קופנהגן - ונקובר‏ - אוטווה - בריזביין - פורטלנד - קוריטיבה - תחבורת אופניים בהולנד - BedZED - אורוויל - שכונת וובן, פרייבורג - בוגוטה - מלבורן - פריז - ברלין - ברצלונה

כלים לשינוי: אוטובוס מהלך - מסה קריטית - גינה קהילתית - מרחב משותף - בנייה ירוקה - פרמקלצ'ר - מפה ירוקה - גני הניצחון - מיתון תנועה - הליכתיות - התייעלות אנרגטית

אישים וארגונים: מרחב - התנועה לעירוניות בישראל - תחבורה היום ומחר - המרכז לקיימות מקומית - ישראל בשביל האופניים - עץבעיר - פרויקט המקומות הציבוריים - דיוויד אינגוויץ' - ז'יימה לרנר - ג'יין ג'ייקובס

ספרים וסרטים: ערים ללא מכוניות - מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות - אומת הפרברים - Walkable city - אגדה אורבנית - סוף עידן הפרברים