הבדלים בין גרסאות בדף "תחבורה ציבורית בשבת בישראל"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(השפעות העדר תחבורה ציבורית בשבת)
(קישורים חיצוניים)
שורה 55: שורה 55:
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
 
;פעילות ציבורית:
 
;פעילות ציבורית:
 +
* [http://www.noat.co.il/  נוע תנוע]
 +
* [https://www.shabus.co.il/ שבוס - תחבורה חברתית בסופ"ש]
 
* [http://bfree.org.il/%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%AA?gclid=EAIaIQobChMIxriL77SG1wIVCijTCh0-VQvzEAAYASAAEgLF1_D_BwE תחבורה ציבורית בשבת], ישראל חופשית
 
* [http://bfree.org.il/%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%AA?gclid=EAIaIQobChMIxriL77SG1wIVCijTCh0-VQvzEAAYASAAEgLF1_D_BwE תחבורה ציבורית בשבת], ישראל חופשית
 
* [http://www.hofesh.org.il/alternatives/transp/ קווי תחבורה ציבורית בשישי-שבת], עמותת "חופש".  
 
* [http://www.hofesh.org.il/alternatives/transp/ קווי תחבורה ציבורית בשישי-שבת], עמותת "חופש".  
שורה 63: שורה 65:
 
* אהרן רבינוביץ, [https://www.haaretz.co.il/news/law/1.4421440 המדינה לבג"ץ: תחבורה ציבורית בשבת אינה צורך חיוני], הארץ, 05.09.2017
 
* אהרן רבינוביץ, [https://www.haaretz.co.il/news/law/1.4421440 המדינה לבג"ץ: תחבורה ציבורית בשבת אינה צורך חיוני], הארץ, 05.09.2017
 
* תגית [http://www.kikar.co.il/tag.php?t=%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94+%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA+%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%AA תחבורה ציבורית בשבת] באתר "כיכר השבת".
 
* תגית [http://www.kikar.co.il/tag.php?t=%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94+%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA+%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%AA תחבורה ציבורית בשבת] באתר "כיכר השבת".
 
+
* ניצן הורוביץ, [http://nitzan.org.il/2016/09/%D7%94%D7%A6%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A2%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%AA%D7%97%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA/ הצביעות הענקית בעניין תחבורה ציבורית בשבת], 03/09/2016
 +
 
;סקרים על תמיכת הציבור בתחבורה ציבורית בשבת:
 
;סקרים על תמיכת הציבור בתחבורה ציבורית בשבת:
 
* [http://www.geocartography.com/?CategoryID=179&ArticleID=254&Page=5 סקר גיאוקרטוגרפיה בנושאים: תחבורה ופתיחת עסקים בשבת], 22.2.2012
 
* [http://www.geocartography.com/?CategoryID=179&ArticleID=254&Page=5 סקר גיאוקרטוגרפיה בנושאים: תחבורה ופתיחת עסקים בשבת], 22.2.2012

גרסה מ־14:59, 23 באוקטובר 2017

ברוב שטחה של ישראל אין תחבורה ציבורית החל מסמוך לכניסת השבת, ועד לצאת השבת. יוצאי הדופן לדבר זה הם תחבורה ציבורית באיזור חיפה מכוח הסכמים מהעבר, וכן מוניות שירות במוקדים שונים. דבר זה מהווה היבט חשוב בבעיות של תחבורה ציבורית בישראל.

העדר תחבורה ציבורית בשבת הוא מקור תכוף למחלוקת בין דתיים לחילונים. בעוד שמספר סקרים ומחקרים מראים תמיכה נרחבת בתחבורה ציבורית בשבת, אין מחקר מטעם המדינה בנושא. יש גם הצעות פשרה שונות, לדוגמה הצעה של אמנת גביזון-מדן מציעה תחבורה ציבורית מופחתת בשבת יחד עם הקטנת המסחר בשבת (שאינו לצורכי תרבות) - בטענה שמסחר זה פוגע בעובדים עניים ובמסחר העירוני.

בהגדרה רחבה של המושג תחבורה ציבורית יש בישראל תחבורה ציבורית בשבת - מוניות, חלק ממוניות השירות, מעליות, מטוסים, השכרת אופניים, ופרוייקטים כמו קאר טו גו להשכרת רכב לפי שעה, הן כולם דוגמאות לתחבורה ציבורית שעובדים בשבת. התחבורה הציבורית שמושבתת בשבת מתייחסת לאוטובסים, רכבת ישראל, וכן חלק מהקווים של מוניות השירות.

השפעות העדר תחבורה ציבורית בשבת

פגיעה באוכלוסיות חלשות וצדק תחבורתי

כ-37% אחוז ממשקי הבית במדינה שאין להם מכוניות פרטית "מקורקעים" במקום במהלך סופי שבוע וחגים. דבר זה פוגע בעיקר בשכבות העניות יותר של האוכלוסייה. כמו כן הדבר מעודד אי שוויון תחברותי שפוגע באוכלוסיות שאינן נוהגות, נוהגות פחות או קשה להן יותר להחזיק מכונית - נערים וצעירים שרוצים לצאת לבלות, סטודנטים, אנשים מבוגרים, נכים ועוד. פתרונות שנהוגים בידי אוכלוסיות אלה כוללים אופניים חשמליים, אופניים, מוניות וכן תפיסת טרמפים או הסתמכות על חברי משפחה שיש להם מכונית.

האופי של השבת ושמירה על צביון דתי

הטיעון המרכזי נגד תחבורה ציבורית בשבת הוא שהדבר יגורר רעש (ראו בהמשך) ויפגע באופי הדתי של השבת. חלק מהדתיים ובעיקר החרדים טוענים כי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת מהווה חילול שבת בפרהסיה ואין לו מקום במדינה יהודית. התומכים בתחבורה ציבורית בשבת טוענים כי מדובר בטיעונים שגויים. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת תגרור פחות רעש ולא יותר רעש. מוסדות רבים במדינה פועלים גם כך בשבת - בכללם שירותים אחרים של תחבורה ציבורית כמו מטוסים , מוניות, וכן חברת חשמל, מקורות, בתי חולים וכן בתי עסק לצרכי בידור ואף מרכזי קניות מחוץ לעיר. יוצא מכאן שהשמירה על פגיעה בשבת היא בעיקר מול הציבור העני שלא יכול לעמוד על שלו - בניגוד לדוגמה לטיסות בשבת.

חלק ניכר מתומכי התחבורה הציבורית בשבת מעוניינים בה במתוכנת מצומצמת ולא באותו היקף ופריסה כמו ביום רגיל. חלק מתומכי התחבורה הציבורית בשבת טוענים כי דווקא אי קיום של תחבורה ציבורית מרחיק אנשים מהדת וגורם לשבת רועשת ופחות נעימה. הכפייה הדתית שבאי קיום תחבורה ציבורית בשבת מכעיסה אנשים וגורמת להם להתרחק מהדת. בנוסף השימוש במכוניות גורר תכנון מוטה רכב פרטי שגורר תרבות של שימוש במכוניות לכל מקום במקום תחבורה רכה - כמו אופניים או הליכה ברגל.

רעש

קיימת מחלוקת לגבי השפעת השימוש בתחבורה ציבורית בשבת על זיהום רעש. המתנגדים לתחבורה ציבורית בשבת מציינים בדרך כלל כי הדבר יפגע ב"אווירת השבת" וכן יגרום רעש מתחבורה. התומכים מציינים כי בערים כמו ברלין שבגרמניה מופעלת תחבורה ציבורית בשבת, על ידי טראם שהוא שקט בהרבה יחסית לרעש הנגרם על ידי מאות אלפי מכוניות הנוסעות בשבת. באופן כללי העוצמה של רעש יורדת בחזקת שתיים ככל שמתרחקים ממוקד הרעש, כך שרעש של אוטובוס מרוחק בכביש ראשי יכולה להיות קטנה בהרבה לעומת מכונית קרובה. ביום העצמאות הוא היום היחיד שבו יש שילוב של עסקים פעילים, ותחבורה ציבורית במתכונת מופחתת, ואין בו תלונות על רעש מאוטובוסים ביום זה.

עידוד שימוש במכוניות פרטיות

העדר תחבורה ציבורית בשבת מתמרץ משפחות להחזיק לפחות רכב פרטי אחד לשם אפשרות של טיולים, נסיעות לחברים ומשפחה. החזקת רכב כזו פרושה שכמחצית מהוצאות הרכב בממוצע כבר שולמו, כ-1,500 ש"ח בחודש בממוצע לרכב.[1] כך שהעלות השולית החודשית של שימוש ברכב היא כ-1,500 ש"ח בלבד, או 1.1 ש"ח לק"מ (במקום 2.2 ש"ח לק"מ), לעומת כמה מאות שקלים שעולה השימוש בתחבורה הציבורית.

קיימת הסכמה רחבה כי העדר תחבורה ציבורית בשבת גוררת הקטנת שימוש בתחבורה ציבורית והגדלת השימש במכוניות. עצם זה שמשפחה מחזיקה מכונית אחת לפחות מעודד את המשפחה להשתמש בה ביתר קלות. כמו כן החזקת מכונית צורכת חנייה למכוניות דבר שמקשה על פיתוח של נתיבי תחבורה ציבורית. לעומת זאת העדר תחבורה ציבורית בשבת נחשב רק סיבה פחותה בחשיבותה ביחס לסיבות אחרות שפוגעות בתחבורה הציבורית בישראל - לדוגמה למרות קיום של תחבורה ציבורית בשבת בחיפה יש בה שימוש גבוה במכוניות. כמו כן בישובים דתיים עירוניים כמו גבעת שמואל יש שימוש רב במכוניות - למרות שלרוב התושבים אין בישובים אלה שימוש במכוניות בשבת - כלומר התמריץ של החזקת רכב כדי להשתמש בו בשבת לא קיים עבור משפחות בישובים אלה. לעומת זאת בריכוזים חרדיים עירוניים כמו בני ברק וירושלים יש שימוש רב בתחבורה ציבורית - דבר המעיד על כך ששילוב של תכנון עירוני צפוף, עוני ואי צורך ברכב בסופ"ש כן יכולים להוריד בעלות ושימוש במכוניות. בנוסף - בחלק מהישובים - במיוחד בישובים פרבריים יותר יש למשפחות רבות שני רכבים או יותר - ודפוס כזה של אחזקת רכב נובע בעיקר משימוש במכוניות באמצע השבוע (על ידי שני הורים שנוסעים לעבודה) ופחות משימוש במכוניות במהלך סוף השבוע שמבוצע בדרך כלל על ידי מכונית אחת.

למשפחות שיש להן רכב אחד, עדיין משתלם לכאורה להחזיק את המכונית בבית לשימוש בסופי שבוע, ולהשתמש בתחבורה ציבורית. דבר זה חוסך לכאורה אלפי שקלים בשנה. הבעיה העיקרית של תחבורה ציבורית בישראל הוא דווקא חוסר האמינות וזמני הנסיעה הארוכים לעומת שימוש במכונית - העדר נתיבי תחבורה ציבורית והפעלה לא יעילה של קווים (נסיעה במסלול מפותל במקום תחבורה מעברים), יחד עם תכנון מוטה רכב פרטי ופרבור גוררים זמני המתנה ממושכים וזמני נסיעה ארוכים מאד - פי 2 עד פי 4 לעומת מכונית. דבר זה יוצר עלות זמן ניכרת - שהיא משמעותית במיוחד עבור אנשים עשירים יותר או עבור הורים. כאשר מתחשבים בעלות זו מתברר שלאנשים רבים אין תמריץ כלכלי להשתמש בתחבורה ציבורית כי החסכון על הוצאות דלק והחזקת קטן יותר לעומת עלויות זמן אבוד כמו פחות זמן בעבודה, צורך לתאומים עם מטפלות בשמירה על הילדים וכו'. היבט זה מוחרף על ידי תכנון מוטה רכב פרטי שמקשה עוד יותר על התניידות ללא מכוניות - כך שהורים מתפקדים כ"נהג פרטי" של הילדים והנערים. התמריץ הכלכלי להחזיק ולהשתמש במכונית חזק עוד יותר עקב החזרי הוצאות רכב מטעם מעסיקים המקבלים סבסוד לכך מהמדינה. כך שבעוד שיש הסכמה שהעדר תחבורה ציבורית בשבת היא גורם חשוב, היא פחות חשובה לעומת גורמים אחרים כמו שיפור הביצועים שלה בימי חול - בזמן שהיא נדרשת לספק שרותי יוממות, או שיפור האמינות והנוחות שיכולים לעודד נוסעים לנטוש את המכוניות באמצע השבוע.

תאונות דרכים

קיים טיעון לפיו תחבורה ציבורית בשבת יכולה להוות "פיקוח נפש דוחה שבת" - שכן תחבורה ציבורית בשבת יכולה לחסוך חיי אדם עקב חסכון בתאונות דרכים בישראל. הדבר נכון הן לגבי תאונות דרכים המתרחשות בשבת - וכוללות תאונות דרכים שהורגות משפחות שלמות, תאונות דרכים על רקע נהיגה בשכרות, תאונות על ידי חיילים עייפים בחופשה, תאונות דרכים של נהגים צעירים ואו בלתי מנוסים, ותאונות דרכים הנוגעות לנסיעות לטיולים. לפי פרסום של עמותת אור ירוק, ביחס לתאונות בשנים 2003-2008 בימים של סופי שבוע יש יותר נפגעים לעומת ימים רגילים [1]

בנוסף לתאונות אלה, העדר תחבורה ציבורית בשבת מעודדת שימוש נוסף במכוניות על ידי הגדלת החזקת הרכב ועל ידי תכנון מוטה רכב פרטי שגורמים להגדלת כמות התאונות שלא במהלך השבת. בנוסף מכוניות גוררות תחלואה ומוות בדרכים נוספות כמו זיהום אוויר מתחבורה ואורח חיים יושבני.

עמדת הציבור בנושא תחבורה ציבורית בשבת

המדינה אינה מבצעת מחקרים על תמיכת הציבור בתחבורה ציבורית בשבת, כך שהמידע העיקרי בנושא נובע ממחקרים של מכוני מחקר עצמאיים, כאשר חלק מהסקרים הוא במימון עמותות למען הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. כל הסקרים מצביעים על תמיכה רחבה בתחבורה ציבורית בשבת. הסקרים מצביעים על תמיכה של מעל 70 אחוזים מהציבור היהודי בתחבורה ציבורית בשבת. היות והציבור הערבי בישראל מונה כ-20% מהאוכלוסיה ורובו מוסלמי, ייתכן כי אחוז התמיכה הכולל בתחבורה ציבורית בשבת נע בין 80 ל-90% מתושבי המדינה. כמו כן עם השנים מסתמנת עליה בכמות התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת. ככל הנראה עליה זו היא בקרב הציבור החילוני, המסורתי, הדתי והימני מבחינה לאומית - כאשר הציבור החרדי מתנגד ברובו הגדול ולא משנה את דעתו.

סקר "גיאוקרטוגרפיה" משנת 2012 מצא כי 51% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, אל מול 43% שהתנגדו לה, בנוסף ל-6% שאין להם דעה נחרצת בנושא. הסקר מצא כי 10% מהאוכלוסיה החרדית, 38% מהדתיים לאומיים תומכים ב"איש באמונתו יחיה" ולכן תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. 35% מהמסורתיים תמכו בכך גם. לפי הסקר 45% מתומכי הליכוד, 63% מתומכי קדימה, 61% ישראל ביתנו, 9% ממצביעי ש"ס, 16% ממצביעי המפד"ל,72% ממצביעי יאיר לפיד, 78% ממצביעי העבודה, ו94% ממצביעי מרץ, תמכו בתחבורה ציבורית בשנה. [2]

סקר משנת 2016 של מכון סמית, מצא כי 94% מהחילונים בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ו- 67% מהמסורתיים. 52% מהדתיים תומכים (מתוכם 49% בתחבורה ציבורית בהיקף חלקי ו-3% בהיקף מלא), ו-48% מהדתיים מתנגדים. 97% מהחרדים מתנגדים, מתוכם 55% גם בעד ביטול התחבורה הציבורית המעטה בשבת הקיימת היום.[3]

מכון הסקרים סמית מקיים סקר שנתי בנושא עבור עמותת עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון. מהסקרים השנתיים עולהכי התמיכה בהפעלה מלאה או מצומצמת של התחבורה הציבורית בשבת, עולה לאורך השנים. לפי המכון, ב 2010 58% מהציבור היהודי תמכו בתחבורה ציבורית בשבת, לעומת 74% בשנת 2015. התוכמים בשמירת המצב ללא שינוי או ביטול התחבורה הציבורית הקיימת בשבת כרגע, התמעטו - מ 42% ב-2010, ל 30% בשנת 2015. [4]

מסקר של מכון סמית משנת 2015 עלה כי כי 70% ממצביעי הליכוד תומכים בהפעלת אוטובוסים בשבת, 85% ממצביעי ישראל ביתנו ו-79% ממצביעי כולנו. בקרב המפלגות החרדיות עומדת ההסכמה לאוטובוסים בשבת על 9% בלבד, ובקרב מצביעי הבית היהודי 42%.[5] הסקר של מכון סמית משנת 2016 מצא כי התמיכה בתחבורה ציבורית היא 65% ממצביעי הליכוד, כולנו - 86%, ישראל ביתנו – 91%, הבית היהודי - 65%. המחנה הציוני – 93%, יש עתיד - 94%, מרצ -94%. 20% ממצביעי ש"ס ו-0% ממציביע יהדות התורה תמכרו בתחבורה ציבורית בשבת. [6]

התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת עולה עם הגיל. כמו כן נשים תומכות בכך יותר מגברים, אנשים משכילים תומכים בתחבורה ציבוריות יותר מאנשים עם פחות השכלה. [7]

יוזמות פרטיות

בישראל ישנן שתי אגודות שיתופיותואף על פי כן ושבוס אשר מפעילות מספר קווים בשבת בגוש דן (נוע תנוע של אף על פי כן), באזור ירושלים (שבוס) ובבאר שבע (ימבוס של אף על פי כן). האגודות נעזרות בין היתר בקמפיינים למימון המונים ובתרומות פרטיות בכדי להרחיב את השירות ובכדי לפרסם אותו.[8]

ראו גם

קישורים חיצוניים

פעילות ציבורית
כתבות בנושא
סקרים על תמיכת הציבור בתחבורה ציבורית בשבת

הערות שוליים

  1. ^ החזר הוצאות רכב: כמה המעסיק צריך לשלם רכב ותחבורה, באדיבות חברת חשב מערכות מידע