הבדלים בין גרסאות בדף "קשרי הון-שלטון-עיתון"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(קישורים חיצוניים)
שורה 29: שורה 29:
  
  
 
+
[[קטגוריה:תעמולה]]
 
[[קטגוריה:תקשורת]]
 
[[קטגוריה:תקשורת]]
 
[[קטגוריה:הון ושלטון]]
 
[[קטגוריה:הון ושלטון]]
 
[[קטגוריה:כלכלה פוליטית]]
 
[[קטגוריה:כלכלה פוליטית]]

גרסה מ־17:30, 15 בינואר 2017

קשרי הון-שלטון-עיתון או הון שלטון תקשורת מתארים את משולש האינטרסים בין בעלי הון ותאגידים גדולים, פוליטיקאים ומפלגות ועיתונות וגופי תקשורת. קשרים אלה נובעים משילוב אינטרסים בין מוסדות חברתיים וכן מקשרי ידידות ואינטרסים בין אנשים בתחומי העסקים התקשורת והפוליטיקה. מצד שני הקשרים האלה גורמים לעיתים קרובות לעיוותים שונים בתפקוד של מוסדות ולפגיעה ברווחה של כלל החברה על ידי הסתרת מקרי שחיתות, התעלמות מהשפעות חיצוניות, מונופולים ותחרות בין מעטים, תמיכה במלחמות מיותרות, ופגיעה בתפקוד של השוק הממשלה והעיתונות.

שילובי אינטרסים בין עסקים פוליטיקאים וגופי תקשורת

פוליטיקאים , שרים, פקידים בכירים ומפלגות מעוניינים בסיקור אוהד, באזכורים בכלל בתקשורת ובמניעת חשיפה תחקירים ושערוריות. דבר זה נכון גם לגבי בעלי עסקים גדולים. הדרג הפוליטי או המקצועי הבכיר יכולים לספק לבעלי הון רגולציה אוהדת, ולהשפיע על רווחי החברות על ידי עשייה או אי עשייה, וכן על ידי השפעה על מוצרים ציבוריים שבתורם משפיעים על ביקושים למוצרים ושירותים של חברות. כמו כן פוליטיקאים, משרדי ממשלה, הדרג המקצועי הבכיר וכן עסקים גדולים הם מקור חשוב לידיעות ולחדשות עבור העיתונות. לדוגמה כאשר צה"ל לא מעביר לכתב צבאי ידיעות הוא גורם לאותו כתב צבאי לעבוד בכוחות עצמו וכך עבודתו קשה יותר. דבר זה נכון לגבי תחומים אחרים ורבים - לדוגמה חברות גז טבעי וחבורת אנרגיה שולחות מידע לכתבי אנרגיה בעיתון חברות מכוניות וחברות תחבורה ציבורית שולחות מידע לכתבי תחבורה, חברות תרופות שולחות מידע לכתבי בריאות ועוד. חברות ומשרדי ממשלה לא תמיד נעזרים רק בדוברים מטעמם אלא גם מעסיקים אנשי וחברות יחסי ציבור (יח"ץ).

אנשי תקשורת, עיתונים וגופי תקשורת צריכים לשמור על יחסים טובים עם הדרג הפוליטי והעסקי. כאמור פוליטקאים, משרדי ממשלה, פקידים ועסקים גדולים הם ספק חשוב של חדשות דעות וידיעות לכתבים ולפרשנים. מצד שני הם גם מקור חשוב להכנסות לעיתון - הן משרדי ממשלה והן עסקים גדולים מפרסמים מודעות ופרסומות בעיתונות ובתקשורת ודבר זה הוא אחד ממקורות ההכנסה החשובים ביותר של העיתון. עיתונאים יכולים להעזר בתאגידים וגופי ממשל כדי לקבל "חומר לעוס" (לחסוך עבודה), וכמקור חשוב לידיעות. היבט חשוב נוסף הוא מקורות פרנסה של עיתונאים במקביל לעיסוקם העיתונאי או לאחריו. הם יכולים לקבל כסף על הרצאות, הנחיית פאנלים וכנסים, וכן לקבל משרות עתידיות כדוברים או בחברות יח"ץ שעובדות עם תאגידים או מפלגות. במקרה שלכלי התקשורת יש בעל שליטה, תכופות העיתונאים צריכים להזהר שלא להרגיז אותו על ידי פגיעה באינטרסים פוליטיים או עסקיים שלו. קו המערכת או ההנחיות לאנשי התקשורת בדרך כלל לא מובעים במפורש על ידי בעל השליטה בערוץ התקשורת אלא נרמזים או נאמרים לעורכים ואלו מעבירים את המסרים לכתבים ולפרשנים. דרך אחדת היא לפטר עיתונאים "רעים" או להצניע ידיעות שלהם, או ולשכור לגוף התקשורת "אנשי שלומנו" שישמרו על קו נוח לבעל השליטה. עיתונאים וגופי תקשורת יכולים להציע סיקור אוהד לפוליטיקאי, משרד ממשלתי, פקיד בכיר, איש עסקים, תאגיד או חברת פרמידה. הם גם יכולים למנוע תחקיר מביך שהם קיימו וכן לקדם או לעצור תחקירים בעקבות מידע חדש שהגיע עליהם. במקרים מסויימים גופי תקשורת גדולים מסוגלים לבצע צנזורה על נושאים מסויימים או להציג אותם באור שנוח לתאגיד או לפוליטיקאי. לדבר זה יש השפעה על התדמית הציבורית שהיא נכס חשוב לפוליטיקאים ולעסקים.

בעלי עסקים מעוניינים בסיקור אוהד מצד העיתונות הן על החברות שלהן והן על סוגיות ציבוריות הקשורות במוצרים שלהם. הדבר משפיע הן על קניות מוצרים ושירותים על ידי הציבור, ועל משקיעים פוטנציאליים. כמו כן לחשיפה בעיתונות יש השפעה על דעת הקהל וזו משפיע על מהלכים של פוליטיקאים ופקידים. האינטרס של בעלי העסקים מול הפוליטקיאים הוא בקיום של רגולציה נוחה, קבלת סוביסדיות, הנחה במיסוי, תפירה נוחה של מכרזים ממשלתיים, צעדים נגד וועדי עובדים, וכן הזנחה של מוצרים ציבוריים שיכולים להקטין צריכה של מוצרי שוק. בעלי העסקים יכולים לספק תמיכה כספית לכלי התקשורת בצורה של פרסומות או מודעות. כמו כן הם יכולים לסייע לכלי התקשורת על ידי שיתופי פעולה שונים כמו קיום של כנסים משותפים שמכניסים הכנסות לעיתון. צורת סיוע אחרת היא על ידי העברת ידיעות בלעדיות לעיתון. בעלי עסקים יכולים לסייע לפוליטיקאים ופקידים במספר רב של צורות - העברת תרומות למפלגות ולפריימריז, העסקת קרובי משפחה, העברת תקציבים לעמותות, העסקת מקורבים ופעילים פוליטיים, הקמת מפעל במחוז הבחירה של הפוליטיקאי, הבטחת משרה עתידית לאחר פרישת הפוליטיקאי מהחיים הפוליטיים או הפקיד ממשרתו (שיטת הדלת המסתובבת) ועוד.

דוגמאות מהעולם

ההפיכה בגווטמלה

אדוארד ברנייז, מי שנחשב הממציע של תחום יחסי הציבור קידם תעמולה לטובת התאגיד הרב לאומי "חברת הפירות המאוחדת" (United Fruit Company) וממשלת ארצות ארצות הברית, כדי לקדם את Operation PBSUCCESS - הפיכה בגווטמלה של נשיא שנבחר בבחירות דמוקרטיות, קולונל חקובו ארבנס (Colonel Jacobo Arbenz Guzman). ארבנס שנבחר בשנת 1950 רצה לשים סוף לשלטון החנק המושחת של התאגיד שהפך את המדינה (כמו גם מדינות שכנות לה) לרפובליקת בננות שאפשרה לתאגיד לחלוש על חלק גדול מהפוליטיקה, התשתיות והאדמות במדינה. ארבנס רצה להלאים את אדמות התאגיד. התעמולה של ברנייז (כפי שמופיעה בסרט התעודה המאה של העצמי) מיתגה אל ארבנס כקומוניסט מסוכן שעלול לייצר איום סובייטי בחצר האחורית של ארצות הברית. תעמולה זו הופיעה באמצעי התקשורת המרכזיים של ארצות הברית. ה-CIA יחד עם חברת הפירות המאוחדת אימנו צבא מורד וגרמו להפיכה בשנת 1954. דבר זה חיסל 10 שנות משטר דמוקרטי בגווטמלה והביאו לתחילת שלטון דיקטטורי ומלחמת אזרחים שהתמשכה על פני 36 שנה.

הכחשת נזקי העישון על ידי חברות הטבק

חברות הטבק עסקו החל משנות ה-50 (ויתכן שעוד קודם לכן) בהכחשת נזקי העישון. לחברות היה אינטרס מהותי שהציבור יפקפק במחקרים ופרסומי ממשלה נזקים בריאותיים מעישון טבק. החברות ביצוע לובי פוליטי חזק ובמקביל פרסמו מודעות ופרסומות בסכומים גדולים שנועדו להשפיע על דעת הקהל.

היבט זה לא היה מוגבל רק לשאלה האם העישון מזיק לבריאות אלא גם לסוגיות נוספות כמו התמכרות למוצרי טבק, עישון כפוי, סיגריות קלות, וקמפיינים נגד הגבלות על פרסום ושיווק של מוצרי טבק כדי לייצר דור חדש של מעשנים.


ראו גם

קישורים חיצוניים