צמיחה אין סופית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

צמיחה אין סופית פירושו צמיחה במדד מסוים (למשל, סכום כסף חיובי או שלילי) של גורם מסוים (למשל, אדם) מבלי להניח או להסכים מראש מתי לעצור בכדי להבטיח אקולוגיה במערכת ממנה אותו גורם הוא חלק. כינון צמיחה אין סופית במערכות כלכליות נחשב על ידי זרמי כלכלה רדיקליים למצב לא אקולוגי, אבסורדי והרסני. השאיפה לצמיחה אין סופית כלכלית זוכה לבוז רב בקרב חסידי האנטי-ריבית.

במבט פילוסופי ומדעי ייתכן שהיקום עצמו הוא אין סופי אך אין זה מצדיק את ההנחה שכל אדם או גוף כלכלי (כמו חברה בע"מ) יצטרכו לפעול בעצמם לצמיחה אין סופית על חשבון אנשים וגופים אחרים שייפגעו ואף יירמסו מכך באופן לא אקולוגי.

בעקבות השאלה הפילוסופית "מדוע יש משהו מאשר לא כלום" ניתן לשער כי התופעה היחידה שראויה לצמיחה אין סופית (לפחות ביקום אין-סופי) היא חיים וייתכן שטבע היקום עצמו שתמיד יהיו בו חיים (ובכלל זה צורות חיים הקשורות בתודעה) לא משנה איזו פעולה יעשו צורות חיים לעצור זאת - תמיד יווצרו חיים; אם השערה זו נכונה וחיים צומחים בצמיחה אין סופית (או לכל הפחות באיזון אין סופי של עלייה וירידה) עדיין אין הדבר מצדיק פעילות ברוטאלית לצמיחה אין סופית של אדם או גוף עסקי ספציפי על חשבון אחרים.

ראו גם

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.