הבדלים בין גרסאות בדף "כלכלה אקולוגית"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (מי מכיל את מי: זוטא)
(ראו גם)
שורה 33: שורה 33:
 
*[[:קטגוריה:הפורום לכלכלה בת קיימא]]
 
*[[:קטגוריה:הפורום לכלכלה בת קיימא]]
 
*[[האגודה הבינלאומית לכלכלה אקולוגית]]
 
*[[האגודה הבינלאומית לכלכלה אקולוגית]]
 +
*[[ספינת החלל כדור הארץ]]
 
*[[הרמן דיילי: כלכלה אקולוגית]]
 
*[[הרמן דיילי: כלכלה אקולוגית]]
 
*[[רוברט קוסטנזה:כלכלה אקולוגית (ספר)]]
 
*[[רוברט קוסטנזה:כלכלה אקולוגית (ספר)]]

גרסה מ־00:17, 19 ביולי 2007

כלכלה אקולוגית (ecological economics) היא זרם בכלכלה שמטפל בתלות ההדדית והקו-אבולוציה בין הכלכלה האנושית לבין האקו סיסטמה הטבעית. יש לה קווי דמיון לכלכלה ירוקה ולתאוריית ההתפתחות האנושית. זרמי מחשבה אלה מאמצים גם אינטגרציה בין תחומי מחקר ומחשבה מגוונים, וסבורים כי הכלכלה הנאו קלאסית הינה קצרת רואי וסגורה לרעיונות חדשים; כלכלה אקולוגית מחפשת קשרים אינטר דיסילפירנים רחבים יותר כדי לפתור בעיות חשובות העומדים בפני האנושות.

מטרה

המטרה של הכלכלה האקולוגית (כ"א) היא להציב את בסיס הניתוח והמדיניות הכלכלית בהתאם למציאות הפיסית, במיוחד בחוקי הפיסיקה (במיוחד חוקי התרמודינמיקה), ולחוקי המערכות הביולוגיות. היא מאמצת כמטרה את שיפור רווחת בני האדם דרך פיתוח כלכלי, ומחפשת להבטיח דבר זה על ידי תכנון של פיתוח מקיים של מערכות סביבה וחברה.

מי מכיל את מי

הכלכלה האקולוגית מבחינה בינה לבין הכלכלה הנאו קלאסית (כנ"ק), במיוחד על סמך הטענה שהכלכלה היא ענף של האקולוגיה, במובן שהאקולוגיה דנה בטרסנאקציות של חומר ואנרגיה של החיים על פני כדור הארץ, והכלכלה האנושית, היא על פי הגדרה, מוכלת בתוך מערכת זו.

בניגוד לכך, כנ"ק הניחה באופן היסטורי באופן משתמע (ולאחרונה באופן מפורש) שהסביבה היא תת תחום בכלכלה האנושית.על פי גישה זו, אם הטבע הוא בעל ערך לכלכלה שלנו, דבר זה הוא בגלל שאנשים מוכנים לשלם תמורת השרותים אותם הוא מספק: אוויר נקי, מים נקיים, מפגשים עם הטבע הפראי וכו'). הנחה זאת בעיקר, היא זו שמאפשרת לכנ"ק לטעון שבאופן תאורטי צמיחה כלכלית אינסופית היא דבר אפשרי וגם רצוי. אבל, אמונה זו לא עומדת בקנה אחד עם הרבה ממה שמדעי הטבע למדו על העולם, ולפי הכלכלה האקולוגית, מתעלם לחלוטין מהתרומות של ההון הטבעי ביצירת השפע (הון טבעי יכול להחשב כתשומה הפלנטרית של חומר ואנרגיה המצויים במחסור, יחד עם המערכות הסביבתיות המורכבות והמגווונות שמספקות שרותים וטובין ישירות לקהילות האנושיות: בקרת אקלים ברמת המיקרו והמאקרו, טיהור מים, בקרה של מי סופות, ספיגת זבל, האבקה, הגנה מפני קרינה סולארית וקוסמית וכו').

חלוקה וגודל אופטמילי

בעוד הכנ"ק עוסק בהקצאה יעילה של משאבים (במובן של יעילות פארטו), היא מתעלמת משתי בעיות כלכליות יסודיות: חלוקה או תפרוסת (שוויון), וכן הגודל האופטימלי של הכלכלה כולה. הכלכלן הרמן דיילי מתאר זאת על ידי דימוי: בעוד הכנ"ק אומרת כיצד לחלק את הסחורות בספינה, כך שהמשקל יתפזר באופן אופטמילי (יעילות), הכנ"ק מתעלמת מקיום של קו ציפה, או משקל שמעליו הסחורות עלולות להטביע את הספינה (גודל אופטימלי).

צמיחה, תחליפיות הון טבעי וצריכה

כלכלה אקולוגית מבחינה גם בין צמיחה (כמותית) לבין פיתוח (שיפור איכותי של איכות החיים), בעודה טוענת שכנ"ק מבלבלת בין שני המושגים.

כלכלה אקולוגית קוראת תיגר על הגישה הנורמטיבית המקובלת שנוקטים בנושא משאבי טבע, בטענה שהדבר מביא להערכה נמוכה מידי של ההון הטבעי על ידי הצגתו כדבר שהוא חליפי עם ההון מעשה ידי אדם - עבודה או טכנולוגיה. כלכלה אקולוגית יוצאת נגד מוסכמה זו על ידי הטענה שההון מעשה ידי אדם הוא משלים להון הטבעי ותלוי בו, היות והון מעשה ידי אדם בסופו של דבר נובע מההון הטבעי.

מהנחות אלה, נובע שהמדיניות הכלכלית היא בעלת אחריות של נאמנות (fiduciary) לעולם האקולוגי הרחב יותר, ושעל ידי הערכת חסר של החשיבות של ההון הטבעי, פיתוח מקיים (בניגוד לצמיחה) - שהינו הפתרון היחדי להגדלת איכות החיים עבור אזרחים בעולם כולו - לא יתקיים.

זאת ועוד, כלכלנים אקולוגים טוענים כי מעבר להיקפים צנועים, צריכה לנפש (הגרסה הכלכלית ל"איכות חיים"), לא בהכרח מובילה לשיפור של הרווחה האנושית, בעוד שאותה צריכה יכולה לגרור השפעות שליליות על הסביבה וכן על הרווחה החברתית הרחבה יותר.

תאור חליפי

הביקורת על הצמיחה ונסיון לחפש לה חלופות (כמו GPI) נתנה דחיפה לזרם (או אוסף הזרמים) של הכלכלה-אקולוגית (לא לבלבל עם כלכלה סביבתית). זו כלכלה "נורמטיבית" ששואלת "איך אפשר לקיים כלכלה בת-קיימא" . אקולוגיה וכלכלה נגזרות ממילים יווניות דומות (בית, משק בית בהתאמה). כלכלה אמורה לחקור את היחסים האנושיים והגורמים המשפיעים על הזרמים החומריים בין בני-האדם (כמו מוסדות חברתיים, כסף וכו'). אקולוגיה אמורה לחקור את אותו הנושא כשהמילה "יצורים-חיים" מחליפה את המילה "בני אדם" (וכיום אקולוגים מכלילים את בני האדם במסגרת המחקר).

להבדיל מכלכלה, אקולוגיה רחוקה יותר ממרכז הכוח, ולכן התפתחה ללא הפרעה תאולוגית. בניגוד לענפים אחרים של המדעים החברתיים, קשה להגיד שהאקולוגיה אינה משתווה לרמה המדעית של הכלכלה. כמו כן, אם הכלכלה "תפשל" בתחום החברתי, ניתן אולי לתקן את הדברים בדור הבא. אם הכלכלה "תפשל" בתחום האקולוגי, אולי לא יהיה "הדור הבא".

השקפת העולם של האקולוגיה והכלכלה על אותם הנושאים היא שונה. עולם ללא עבודה הוא, עבור הכלכלנים עולם ריק (זו הנחה מוסווית אחת מיני רבות). לעומת זאת האקולוגיה רואה ביוספרה – מערכת התומכת בהספקת משאבים ושרותים תומכי חיים כמו ייצור חמצן, מים, מזון, טמפרטורה נוחה, הגנה מקרינה ועוד – כל זה עוד לפני ש"רובניזון קרוזו" נוקף אצבע. אם רוביזנון עובד יותר מידי העצים באי מתחילים למות. הרחבה גדולה מידי של הפעילות הכלכלית (מבחינת סחורות) הורסת את הביוספרה וגורמת להחלפת "מוצרים לא כלכליים" ב"מוצרי שוק" – כלומר תחת כסות של צמיחה (שכן כסף מתחיל לעבור ידיים) יש מעבר לפתרון תת-אופטימלי (שכן עודף טוב יותר אפילו מפתרון השוק, שגם בו תמיד חלק מהאנשים רוצה, אבל לא יכול להרשות לעצמו).


ראו גם

דברים לבדוק