יער טרופי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף יערות הגשם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שיט ביער טרופי באמזונס

יער טרופי הוא אחד משלושת הסוגים העיקריים של היערות. היערות הטרופיים גדלים בערך עד קו רוחב 20 משני צידי קו המשווה, ומאופיינים בכמות הגדולה ביותר של ביומסה ומגוון מינים מבין כל המערכות האקולוגיות היבשתיות. ביערות אלה יורדים גשמים רבים ולכן הם מכונים גם יערות הגשם. צפונית ודרומית להם נמצאים הערבות והמדבריות. המסות העיקריות של היערות הטרופיים נמצאים בדרום אמריקה, אפריקה, דרום אסיה ומדינות שונות באוקיינוס השקט. היערות הטרופיים המפורסמים ביותר הם יערות האמזונס. ביערות האלה נמצא האזור עם כמות המשקעים הגדולה בעולם: באזור בצפון מזרח הודו יורדים כ-1 1,000 מילימטר גשם בשנה. בגלל שהם נמצאים באזורים חמים עם עוצמת קרינה גבוהה הם חיוניים מאוד כמגן מפני מדבור. כריתת היערות האלה חושפת את הקרקע לעוצמת קרינה גדולה ובו זמנית מפחיתה את כמויות הגשמים כי היערות האלה מייצרים גשם באמצעות אידוי מהעלים, פליטת חומרים אורגניים לאוויר ושינויים בזרמי האטמוספירה. לכן כריתת היערות האלה תורמת למדבור.

שטחי היערות הטרופיים בעולם. היערות הטרופיים גדלים בערך עד מעלת רוחב 20 משני צידי קו המשווה.

ביערות אלה חיים חיות מוכרות רבות כמו היגואר, סוגים שונים של קופים, פנתר, נמר, סוגים שונים של תוכים. למרות שהם נמצאים על קו המשווה האקלים הוא נוח מאוד: 20-30 מעלות צלזיוס כל השנה. זה הרבה יותר קריר מאשר במדבר סהרה לדוגמה, למרות שמדבר סהרה רחוק יותר מקו המשווה. זאת בגלל שליערות השפעה מייצבת על האקלים -הם לא נותנים לו לההפך לחם מידי או קר מידי.

יש הטוענים שהיערות הטרופיים באמזונס הם לא יערות "פראיים" כל כך אלה בעצם סוג של יער מאכל - ב-11,000 השנים האחרונות, התושבים המקומיים השתדלו להצמיח שם צמחים המתאימים להם אבל בזהירות רבה ובלי להרוס את היער[1].

סכנות ליערות הגשם

בשנת 2018 עלה לשלטון בברזיל בולסניירו בעיקר בגלל שחברות החקלאות אשר רוצות לכרות את היערות (למרות שהן תלויות בהם) הפיצו הודעות שקריות בוואטסאפ. שלטון בולסוניירו מאיים להשמיד את יערות האמזונס וגם לגרום לרצח עם של חלק מתושביה - הילידים. אשר חלק מהם, הם עבדים נמלטים (עבדים שחורים בדרך כלל נמלטו לשטחי האינדיאנים כדי למצוא מסתור)‏[2]. כריתת היערות מסכנת הרבה מדינות גם מחוץ לברזיל. לדוגמה בישראל מידי שנה מתים אלפי אנשים בגלל שינויי אקלים. נתניהו קרא לבולסניירו "חבר" אם זאת בינתיים הוא לא אמר לו כלום בקשר ליערות האמזונס.

המאבק לשימור היערות הטרופיים

כאשר בולסניירו ביקר בישראל גרינפיס ישראל תלו מול החלון שלו שלט שקרא לו להפסיק עם השמדת יערות האמזונס‏[3].

יערות טרופיים בתרבות

קשרי הגומלין בתוך יערות טרופיים וחשיבותן של היערות מוסברים יפה מאוד בפרק ,מסע ליער הגשם" בסדרה "אוטובוס הקסמים".

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.
 1. ^ ויקיפדיה Forest gardening Americas
 2. ^ אוריאל לוי הנשיא נגד העם03.01.2019
 3. ^
  הוספת הערת שוליים נעשית באופן הבא:
  {{הערה|יש להזין הערת שוליים כאן}}

  שימו לב: אם הערת השוליים כוללת סימן שווה (=), יש להגדיר את הערת השוליים באופן הבא:

  {{הערה|1=יש להזין הערת שוליים שכוללת סימן שווה כאן}}
  שימו לב לתוספת "1=".