חשיבה מערכתית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חשיבה מערכתית (Systems thinking) או חשיבת דרך מערכות, כרוכה בשימוש של טכניקות שונות למחקר של מערכות מסוגים שונים. היא כוללת מחקר של דברים בצורה הוליסטית, במקום להשתמש בטכניקות רדוקציוניות. היא שואפת להגיע לתובנות על השלם על ידי הבנת הקישורים, האינטרקציות והתהליכים בין המרכיבים של ה"מערכת" השלמה.

חשיבת מערכות יכולה לסייע למנוע את אפקט הסילו, שבו מחסור בתקשורת מארגנת יכולה לגרום לשינוי באזור אחד של המערכת להשפיע באופן מזיק על אזור אחר של המערכת.

הוגים מערכתיים חושבים כי:

  • "מערכת" הינה יישות הוליסטית דינאמית ומורכבת, המבצעת אינטראקציות כיחידה מבנית תפקודית.
  • מידע זורם בין האלמנטים השונים המרכיבים את המערכת.
  • מערכת הינה קהילה הנמצאת בתוך סביבה
  • מידע זורם מ ואל הסביבה העוטפת דרך קרומים מוליכים למחצה או דרך גבולות.
  • מערכות מורכבות לרוב מיישויות המחפשות שיווי משקל, אבל יכולות לחוות התנהגות תנודתית, כאוטית, או עליה\ ירידה מעריכית.

מה היא מערכת

מערכת (system) היא כל קבוצה של חלקים שיש ביניהם תלות הדדית או שהם משפיעים זה על זה באופן זמני. חלקים (parts) הינם בדרך כלל מערכות בעצמם ומורכבים ממערכות אחרות, כשם שמערכות הינן בדרך כלל חלקים או רכיבים של מערכות אחרות.

שיטות של חשיבה מערכתית יכולות לשמש כדי לחקור כל סוג של מערכת – טבעית, מדעית, אנושית, או קונספטואלית.

דוגמאות

חשיבה מערכתית כרוכה לרוב בהסתכלות על "מערכת" באופנים שונים:

במקום לנסות לשפר את מערכת הבלימה של מכונית על ידי התבוננות קפדנית בהרכב של פדים לבלימה (רדיוקציוניסטי), הגבול של מערכת הבלימה יכול להיות מורחב כך שיכלול לא רק את הרכיבים של הרכב, אלא גם את הנהג, הדרך ומזג האוויר, ולכלול גם את האינטראקציות בניהם.

התבוננות בדבר מה כשרשרת של מערכות קונספטואליות בהתאם לנקודות מבט מרובות. סופרמרקט יכול להיחשב כ "מערכת לעשיית רווחים" מנקודת המבט של המנהלים או הבעלים, כ"מערכת תעסוקה" מנקודת המבט של הצוות, וכ"מערכת קניות" או אולי "מערכת בידור" מנקודת המבט של הצרכנים. כתוצאה מחשיבה כזו, ניתן להגיע לתובנות חדשות לגבי האופן שבו עובד סופרמרקט, מה הבעיות שנובעות מכך, או כיצד שינויים במערכת אחת כזו יכולים להשפיע על מערכות אחרות.

למידע נוסף ראו – מערכות מורכבות.

מקור :

חשיבה מערכתית- ויקיפדיה אנגלי

ראו גם

תאוריה של מערכות ויקיפדיה אנגלי