דליפת נפט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דליפת נפט או זיהום נפט הוא של נפט או של נוזלי נפט מהפקת גזט טבעי לים או ליבשה. לדליפה כזו עלולת להיות השלכות אקולוגיות וכלכליות קשות. דליפה כזו נחשבת בכלכלה השפעה חיצונית ומבחינה אקולוגית ובריאותית היא סוג של זיהום מים שעלול להוביל לזיהום ימי ואו זיהום קרקע.

ההשפעות הכלכליות של דליפת נפט בים כוללות בעיקר פגיעה בענף הדיג, והתיירות ואלו השפעות שנמשכות גם לאחר סיום הדליפה. השפעות אפשריות נוספות הן פגיעה בתנועת הספנות ובנמלי ים (ופגיעה בייבוא ובייצוא באוניות סמוך לדליפה), פגיעה בתחנות כוח הדורשות קירור במי ים (כמו תחנות כוח פחמיות) ופגיעה במתקני התפלת מי ים. זיהום יבשתי עלול לגרום לזיהום נחלים ואוזיהום מי תהום וכן לזיהום קרקע.

דוגמאות מפורסמות לדליפות נפט כוללות את התבקעות המיכלית אקסון וואלדז ליד חופי אלסקה, שפיכה של נפט בצורה מכוונת למפרץ הפרסי על ידי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה, ואסון בקידוח הנפט הימי של BP במפרץ מקסיקו (שנמשכה 85 יום).

בנוסף יש לעיתים דליפות נפט ביבשה כמו הפיצוץ של הצינור בקצ"א. נושא נוסף שקיים הוא זיהום מים וזיהום קרקע בגלל דליפות של נפט, בנזין ומוצרים דומים מתחנות דלק וממכלי אכסון של דלק. ראו לדוגמה זיהום מים בישראל.

קישורים חיצוניים