הבדלים בין גרסאות בדף "דליפת נפט"

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (האזרח דרור העביר את הדף דליפת נפט בים ל־דליפת נפט)
מ (החלפת טקסט – " מאד " ב־" מאוד ")
 
(19 גרסאות ביניים של 3 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
'''דליפת נפט''' הוא סוג של [[זיהום נפט]] שבו כמות גדולה יחסית של [[נפט]] או של [[נוזלי נפט]] מהפקת [[גזט טבעי]] נשפכת לים או ליבשה, בדרך כלל עקב התבקעות מיכלית, צינור נפט או תקלה במתקן שאיבה או הפקת נפט. לדליפה כזו עלולת להיות השלכות אקולוגיות וכלכליות קשות. מבחינה אקולוגית ובריאותית היא סוג של [[זיהום מים]] שעלול להוביל ל[[זיהום ימי]] ואו [[זיהום קרקע]] שהם סוג של [[השפעה סביבתית]]. מבחינה כלכלית זהו סוג [[השפעה חיצונית]].  
+
[[קובץ:ExxonValdez.jpg|ממוזער|נפט דולף בכמויות גדולות מהמיכלית Exxon Valdex, לאחר שזו עלתה על שרטון באלסקה במרץ 1989. זוהי דליפת הנפט החמורה ביותר שהייתה עד לשנה זו.]]
 +
'''דליפת נפט''' (באנגלית: '''Oil Spill''') הוא סוג של [[זיהום נפט]] שבו כמות גדולה יחסית של [[נפט]] או של [[נוזלי נפט]] מהפקת [[גז טבעי]] נשפכת לים או ליבשה. בדרך כלל הדבר מתרחש עקב התבקעות מיכלית נפט, צינור נפט או תקלה במתקן שאיבה או הפקה. לדליפה כזו עלולת להיות [[אקולוגיה|השלכות אקולוגיות]] וכלכליות קשות. מבחינה אקולוגית ובריאותית היא סוג של [[זיהום מים]] שעלול להוביל ל[[זיהום ימי]] ו/או [[זיהום קרקע]] שהם סוג של [[השפעה סביבתית]]. מבחינה כלכלית זהו סוג [[השפעה חיצונית]].  
  
ההשפעות הכלכליות של דליפת נפט בים כוללות בעיקר פגיעה בענף הדיג, והתיירות ואלו השפעות שנמשכות גם לאחר סיום הדליפה. השפעות אפשריות נוספות הן פגיעה בתנועת הספנות ובנמלי ים (ופגיעה בייבוא ובייצוא באוניות סמוך לדליפה), פגיעה בתחנות כוח הדורשות קירור במי ים (כמו תחנות כוח פחמיות) ופגיעה במתקני התפלת מי ים. זיהום יבשתי עלול לגרום ל[[זיהום נחלים]] ואו[[זיהום מי תהום]] וכן ל[[זיהום קרקע]].  
+
ההשפעות האקולוגיות של דליפת נפט בים היא יצירת כתמי נפט ושמן על פני המים שגורמים לנזק גדול לסביבה הימית ולסביבה החופית ופוגעת בדגים, אצות, אלמוגים, יונקים ימיים, צבי ים וציפורי מים. הנזק נגרם לבעלי חיים ואצות בים שגורם לפעמים להרג רב על ידי שילוב של הרעלה, עיוורון וחנק, הדבר מתרחש באחוזים ניכרים של היצורים שנחשפו לזיהום, גם אם נוקו. נזק נוסף נגרם בפגיעה ב[[מערכת אקולוגית|מערכות אקולוגיות]] בים ובחופים ופגיעה זו יכולה להמשך זמן רב לאחר הספקת הדליפה. בדליפה יבשתית יש זיהום של מי תהום ומי נגר עיליים הגורמים לנזק לבעלי חיים וצמחים.  
  
דוגמאות מפורסמות לדליפות נפט כוללות את התבקעות המיכלית אקסון וואלדז ליד חופי אלסקה, שפיכה של נפט בצורה מכוונת למפרץ הפרסי על ידי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה, ואסון בקידוח הנפט הימי של BP במפרץ מקסיקו (שנמשכה 85 יום). עם זאת מעם התרחבות תעשיית הנפט מתרחשות בין 3-8 דליפות נפט ברחבי העולם בכל שנה. מאז תחילת הפקת ה[[נפט]] רוב דליפות הנפט הגדולות התחרשו עם התרחבות תעשיית הנפט לאחר מלחמת העולם השנייה והתרחבות השימוש ב[[השפעות חיצוניות של מכוניות|מכוניות]], משנת 1970היו 19 דליפות שבהן דלפה כמות של מעל 100 אלף טונות נפט - כלומר דליפה גדולה מאד כל שנתיים וחצי. כמות הדליפות של עשרות אלפי טונות גדולה פי 4 לפחות. [https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_spills]
+
ההשפעות הכלכליות של דליפת נפט בים כוללות בעיקר פגיעה בענף הדיג, והתיירות ואלו השפעות שנמשכות גם לאחר סיום הדליפה. השפעות אפשריות נוספות הן פגיעה בתנועת הספנות ובנמלי ים (ופגיעה בייבוא ובייצוא באוניות סמוך לדליפה), פגיעה בתחנות כוח הדורשות קירור במי ים (כמו [[תחנות כוח פחמיות]]) ופגיעה במתקני התפלת מי ים.[http://www.ukpandi.com/fileadmin/uploads/uk-pi/Knowledge_Base_-_International_Conventions/TIP%2012%20Effects%20of%20Oil%20Pollution%20on%20Social%20and%20Economic%20Activities.pdf] זיהום יבשתי עלול לגרום ל[[זיהום נחלים]], [[זיהום מי תהום]] וכן ל[[זיהום קרקע]].  
  
יש כיום יותר טכנולוגיות ורגולציה למניעה של דליפת נפט. כן יש טכנולוגיות להתמודדות (חלקית) עם דליפת נפט כמו טכנולוגיות פירוק נפט על ידי חיידקים וניקוי הנפט על ידי מכשירים שונים. מצד שני יש גידול בהובלת נפט במיכליות בשל התרחבות [[שוק המכוניות העולמי]] ו[[שוק הטיסות העולמי]] שדורשים יותר דלק. [[שיא תפוקת הנפט]] פרושו שכמות הדלק באיזורי הביקוש (לדגומה אירופה, ארצות הברית, אסיה) יפחת בעוד שרוב עתודות הנפט בעולם מרוכזות ב[[מזרח התיכון]]. מה שאומר אפשרות של הגדלה עתידית של תנועת מיכליות בשל התארכות קווי ההספקה של הנפט. בנוסף עקב דלדול הנפט במאגרים יבשתיים רבים ופיתוח של טכנולוגיות של קידוח נפט ואו גז טבעי במים ובמים עמוקים יש כיום יותר ויותר קידוחים כאלה. דליפות ממתקני שאיבה או הפקה במים עמוקים קשה יותר לתקן שכן הדליפה יכולה להתקיים בעומק של מספר קילומטרים, דבר שקיבל הדגמה בדליפת הנפט במפרץ מקסיקו.  
+
דוגמאות מפורסמות לדליפות נפט כוללות את התבקעות המיכלית "אקסון וואלדז" ליד חופי אלסקה ב-1989, שפיכה של נפט בצורה מכוונת למפרץ הפרסי על ידי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991, ואסון בקידוח הנפט הימי של BP במפרץ מקסיקו בשנת 2010, אשר נמשך 85 יום. עם זאת דליפות נפט נפוצות הרבה יותר - מאז התרחבות [[תעשיית הנפט]] מתרחשות 3-8 דליפות נפט משמעותיות ברחבי העולם בכל שנה. מאז תחילת הפקת ה[[נפט]] רוב דליפות הנפט הגדולות התרחשו עם התרחבות תעשיית הנפט לאחר מלחמת העולם השנייה והתרחבות השימוש ב[[השפעות חיצוניות של מכוניות|מכוניות]]. משנת 1970 היו 19 דליפות שבכל אחת מהן דלפה כמות נפט בנפח מעל 100 אלף טונות - כלומר דליפה גדולה מאוד כל שנתיים וחצי. כמות דליפות הנפט בנפח של עשרות אלפי טונות גדולה פי 4 לפחות. [https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_spills]
  
לפי טענת ארגון [[צלול]] וארגונים נוספים ישראל אינה ערוכה לאפשרות של דליפת נפט בים עקב קידוחי [[גז טבעי בישראל|קידוחי גז טבעי מול חופי ישראל]] ודבר זה עלול לפגוע בצורה קשה בתיירות, בהפקת חשמל מתחנות כוח פחמיות , במתקני התפלה ובדייג. כן הדבר עלול לגרור בעיה לחיל הים ולתנועת ספינות אל ישראל וממנה ועקב כך ליצור בעיה בייבוא וביצוא מישראל. חלק מהביקורת על [[מתווה הגז]] היתה על אי התייחסות לנושא זה, מחסור בהערכות והעדר הסדרה ברורה של מי נושא בנזק במקרה של בעיה כזו. [[המשרד להגנת הסביבה|למשרד להגנת הסביבה]] יש רק ספינה קטנה אחת לניטור דליפות ימיות, ולא ברור מה זכויות הניטור במים הכלכליים של ישראל, שכן יש תקנות ברורות רק במים הטריטורלים של ישראל. [http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1964095]
+
יש כיום יותר [[טכנולוגיה|טכנולוגיות]] ו[[רגולציה]] שנועדו למנוע של דליפת נפט. כן יש טכנולוגיות להתמודדות (חלקית) עם דליפת נפט כמו טכנולוגיות [[פירוק נפט]] על ידי חיידקים וניקוי הנפט על ידי מכשירים שונים. מצד שני יש גידול בהובלת נפט במיכליות בשל התרחבות [[שוק המכוניות העולמי]] ו[[שוק הטיסות העולמי]] שדורשים יותר דלק. [[שיא תפוקת הנפט]] פירושו שכמות הדלק באיזורי הביקוש (לדוגמה אירופה, ארצות הברית, אסיה) יפחת בעוד שרוב עתודות הנפט בעולם מרוכזות ב[[מזרח התיכון]]. מה שאומר אפשרות של הגדלה עתידית של תנועת מיכליות בשל התארכות קווי ההספקה של הנפט. בנוסף עקב דלדול הנפט במאגרים יבשתיים רבים ופיתוח של טכנולוגיות של קידוח נפט ו/או גז טבעי במים ובמים עמוקים יש כיום יותר ויותר קידוחים כאלה. דליפות ממתקני שאיבה או הפקה במים עמוקים קשה יותר לתקן שכן הדליפה יכולה להתקיים בעומק של מספר קילומטרים, דבר שקיבל הדגמה בדליפת הנפט במפרץ מקסיקו.  
  
בנוסף לדליפות ימיות לעיתים דליפות נפט ביבשה כמו הפיצוץ של הצינור בקצ"א. נושא נוסף שקיים הוא [[זיהום מים]] ו[[זיהום קרקע]] בגלל דליפות של נפט, בנזין ומוצרים דומים מ[[תחנות דלק]] וממכלי אכסון של דלק. ראו לדוגמה [[זיהום מים בישראל]].  
+
==דליפות נפט בישראל==
 +
{{גז טבעי בישראל}}
 +
בקשר למגבלות חוקיות שיש בישראל מושפעת משתי אמנות בינלאומיות. אמנה OPRC עוסקת בנפט וזיהום נפט, אמנה שניה היא [[אמנת ברצלונה]] אחד הפרוטוקולים שלה הוא Offshore protocol ומדברת על ניצול משאבי אנרגיה בים. ישראל לא אשררה את האמנה{{הערה|שם=amir2011}}
 +
 
 +
בשנת 2005 היה על אירוע "כמעט ונפגע" של אונית דלק באילת עם 4,000 טון נוזלי. {{הערה|שם=amir2011}}
 +
 
 +
בשנת 2015 התרחשה [[דליפת הנפט בשמורת עברונה]] - דליפת נפט עקב פיצוץ בצינור של חברת קצאבערבה. אלפי קוב נפט גולמי דלפו וגרמו ל[[זיהום קרקע בישראל|זיהום קרקע]] נרחב. פקיד בכיר במשרד להגנת הסביבה טען כי זהו "אחד מאירועי הזיהום החמורים בתולדותינו". הנזק מניקוי הדליפה הוערך במעל חצי מיליארד ש"ח. [http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3661787,00.html]
 +
 
 +
לפי רני עמיר, ראש אגף ים וחופים ב[[המשרד להגנת הסביבה|משרד להגנת הסביבה]] שהעיד ב[[וועדת צמח]], ישראל לא ערוכה לאירוע של דליפת נפט: "אנחנו כממשלה לא ערוכים בכלל נושא זיהום ים בשמן... התכנית הלאומית למהירות של תגובה זיהום בשמן קיבלה תוקף של החלטת ממשלה ב-2008. ועדיין לא הצלחנו להתארגן לפי התכנית האת ולו אינץ' .. אני מדבר על ההצטיידות המינימלית וזה עדיין לא קורה."
 +
{{הערה|שם=amir2011|[http://energy.gov.il/Subjects/NG/Documents/Transcription/19-12-2011.pdf  עדותו של רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה]], ב[[וועדת צמח]], 19.12.2011, עמ' 23 - עד 36}} הערכת עלות של תכנית כזו היא 22 מיליון ש"ח ראשוניים ועוד 8 מיליון שח בכל שנה. בהנחה שיהיו לישראל  11 פקידים.
 +
 
 +
לפי ארגון [[צלול]] וארגונים נוספים ישראל אינה ערוכה לאפשרות של דליפת נפט בים עקב קידוחי [[גז טבעי בישראל|קידוחי גז טבעי מול חופי ישראל]] ודבר זה עלול לפגוע בצורה קשה בתיירות, בהפקת חשמל מ[[תחנות כוח פחמיות]], במתקני התפלה ובדייג. כן הדבר עלול לגרור בעיה לחיל הים ולתנועת ספינות אל ישראל וממנה ועקב כך ליצור בעיה בייבוא וביצוא מישראל. חלק מהביקורת על [[מתווה הגז]] הייתה על אי התייחסות לנושא זה, מחסור בהערכות והעדר הסדרה ברורה של מי נושא בנזק במקרה של בעיה כזו. [[המשרד להגנת הסביבה|למשרד להגנת הסביבה]] יש רק ספינה קטנה אחת לניטור דליפות ימיות, ולא ברור מה זכויות הניטור במים הכלכליים של ישראל, שכן יש תקנות ברורות רק במים הטריטוריאליים של ישראל.  [http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1964095]
 +
 
 +
נושא נוסף שקיים הוא [[זיהום מים]] ו[[זיהום קרקע]] בגלל דליפות של נפט, בנזין ומוצרים דומים מ[[תחנות דלק]] וממכלי איחסון של דלק. ראו לדוגמה [[זיהום מים בישראל]].
 +
 
 +
==ראו גם==
 +
* [[כרייה]]
 +
* [[זיהום מים]]
 +
* [[זיהום מים בישראל]]
 +
* [[זיהום קרקע]]
 +
* [[השפעות חיצוניות של מכוניות]]
 +
* [[קללת המשאבים]]
 +
* [[נפט]], [[גז טבעי]], [[פצלי נפט]], [[פצלי שמן]], [[פצלי גז]]
 +
* [[גז טבעי בישראל]]
 +
* [[וועדת צמח]]
  
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_spill דליפת נפט] בויקיפדיה האנגלית
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_spill דליפת נפט] בוויקיפדיה האנגלית
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon_explosion אסון מפרץ מקסיקו 2010], ויקיפדיה האנגלית
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon_explosion אסון מפרץ מקסיקו 2010] בוויקיפדיה האנגלית
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon_oil_spill דליפת הנפט במפרץ מקסיקו 2010]], ויקיפדיה האנגלית
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon_oil_spill דליפת הנפט במפרץ מקסיקו 2010]] בוויקיפדיה האנגלית
* [https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_spills רשימת דליפות נפט לאורך ההיסטוריה] , ויקיפדיה האנגלית
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_spills רשימת דליפות נפט לאורך ההיסטוריה] בוויקיפדיה האנגלית
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_effects_of_the_Deepwater_Horizon_oil_spill  השלכות כלכליות של דליפת הנפט במקסיקו] בויקיפדיה האנגלית
+
* [https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_effects_of_the_Deepwater_Horizon_oil_spill  השלכות כלכליות של דליפת הנפט במקסיקו] בוויקיפדיה האנגלית
 
* [http://www.itopf.com/knowledge-resources/documents-guides/economic-effects/ השפעות כלכליות של דליפות נפט]
 
* [http://www.itopf.com/knowledge-resources/documents-guides/economic-effects/ השפעות כלכליות של דליפות נפט]
 +
* [http://www.ukpandi.com/fileadmin/uploads/uk-pi/Knowledge_Base_-_International_Conventions/TIP%2012%20Effects%20of%20Oil%20Pollution%20on%20Social%20and%20Economic%20Activities.pdf השפעות של דליפת נפט על החברה והכלכלה] דו"ח של ITOPF  הפדרציה הבינלאומית לזיהום של בעלי מיכליות
 
* [http://www.answers.com/Q/How_many_drops_of_oil_does_it_take_to_pollute_a_gallon_of_water מה היחס בין כמות הנפט לכמות זיהום המים שנגרמת] answers.com
 
* [http://www.answers.com/Q/How_many_drops_of_oil_does_it_take_to_pollute_a_gallon_of_water מה היחס בין כמות הנפט לכמות זיהום המים שנגרמת] answers.com
  
 
;חשש לדליפת נפט ימית בישראל מקידוחי הגז הטבעי:
 
;חשש לדליפת נפט ימית בישראל מקידוחי הגז הטבעי:
* [http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1964095 בכייה לדורות] סרט תעודה של ערוץ אחד, במסגרת התוכנית "מבט שני", הכולל פרק על סכנות דליפת נוזלי נפט (קונדוסט) מקידוחי הגז בישראל.  
+
* [http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1964095 בכייה לדורות] סרט תעודה של ערוץ אחד, במסגרת התוכנית "מבט שני", הכולל פרק על סכנות דליפת נוזלי נפט ([[קונדנסט]]) מקידוחי הגז בישראל.  
 
* [https://www.facebook.com/ZalulIsrael/videos/883710081716970/ מי יגן עלינו במקרה של דליפת נפט] עמותת [[צלול]]
 
* [https://www.facebook.com/ZalulIsrael/videos/883710081716970/ מי יגן עלינו במקרה של דליפת נפט] עמותת [[צלול]]
 
* [http://www.zalul.org.il/wp-content/uploads/2014/07/4.7.14-הארץ-מודעה-מדינת-ישראל-אינה-ערוכה-להתמודד-עם-דליפת-נפט-בים.pdf מודעה של צלול על הצורך בהגנה מדליפת נפט בים]
 
* [http://www.zalul.org.il/wp-content/uploads/2014/07/4.7.14-הארץ-מודעה-מדינת-ישראל-אינה-ערוכה-להתמודד-עם-דליפת-נפט-בים.pdf מודעה של צלול על הצורך בהגנה מדליפת נפט בים]
שורה 27: שורה 53:
  
 
;דליפת הנפט בשמורת עברונה בערבה:
 
;דליפת הנפט בשמורת עברונה בערבה:
* [https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%A4%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%98_%D7%91%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%AA_%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%94 דליפת הנפט בשמורת עברונה] בויקיפדיה העברית
+
* [https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%A4%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%98_%D7%91%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%AA_%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%94 דליפת הנפט בשמורת עברונה] בוויקיפדיה העברית
 
* [http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3661787,00.html  הנזק מהדליפה של קצא"א: מעל חצי מיליארד שקל] גיל קליאן, כלכליסט, יוני 2015
 
* [http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3661787,00.html  הנזק מהדליפה של קצא"א: מעל חצי מיליארד שקל] גיל קליאן, כלכליסט, יוני 2015
 
* [http://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.2503791  אלפי קוב נפט גולמי דלפו בערבה; בכיר במשרד להגנת הסביבה: "אחד מאירועי הזיהום החמורים בתולדותינו"] שירלי סיידלר וצפריר רינת, הארץ, דצמבר 2014
 
* [http://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.2503791  אלפי קוב נפט גולמי דלפו בערבה; בכיר במשרד להגנת הסביבה: "אחד מאירועי הזיהום החמורים בתולדותינו"] שירלי סיידלר וצפריר רינת, הארץ, דצמבר 2014
 
* [http://www.themarker.com/dynamo/1.2505335 מה מסתירים המשרד להגנת הסביבה וקצא"א? השאלות הקשות בעקבות דליפת הנפט], אבי בר-אלי, דה מרקר, 06.12.2014
 
* [http://www.themarker.com/dynamo/1.2505335 מה מסתירים המשרד להגנת הסביבה וקצא"א? השאלות הקשות בעקבות דליפת הנפט], אבי בר-אלי, דה מרקר, 06.12.2014
 
* [http://www.zalul.org.il/?page_id=7672 אסון קצא"א תמרור אזהרה] עמותת [[צלול]]
 
* [http://www.zalul.org.il/?page_id=7672 אסון קצא"א תמרור אזהרה] עמותת [[צלול]]
 +
 +
==הערות שוליים==
 +
* {{הערות שוליים}}
  
 
[[קטגוריה:דלקים מחצביים]]
 
[[קטגוריה:דלקים מחצביים]]
שורה 37: שורה 66:
 
[[קטגוריה:ים]]
 
[[קטגוריה:ים]]
 
[[קטגוריה:זיהום מים]]
 
[[קטגוריה:זיהום מים]]
 +
[[קטגוריה:שמירת טבע]]

גרסה אחרונה מ־23:04, 23 ביוני 2019

נפט דולף בכמויות גדולות מהמיכלית Exxon Valdex, לאחר שזו עלתה על שרטון באלסקה במרץ 1989. זוהי דליפת הנפט החמורה ביותר שהייתה עד לשנה זו.

דליפת נפט (באנגלית: Oil Spill) הוא סוג של זיהום נפט שבו כמות גדולה יחסית של נפט או של נוזלי נפט מהפקת גז טבעי נשפכת לים או ליבשה. בדרך כלל הדבר מתרחש עקב התבקעות מיכלית נפט, צינור נפט או תקלה במתקן שאיבה או הפקה. לדליפה כזו עלולת להיות השלכות אקולוגיות וכלכליות קשות. מבחינה אקולוגית ובריאותית היא סוג של זיהום מים שעלול להוביל לזיהום ימי ו/או זיהום קרקע שהם סוג של השפעה סביבתית. מבחינה כלכלית זהו סוג השפעה חיצונית.

ההשפעות האקולוגיות של דליפת נפט בים היא יצירת כתמי נפט ושמן על פני המים שגורמים לנזק גדול לסביבה הימית ולסביבה החופית ופוגעת בדגים, אצות, אלמוגים, יונקים ימיים, צבי ים וציפורי מים. הנזק נגרם לבעלי חיים ואצות בים שגורם לפעמים להרג רב על ידי שילוב של הרעלה, עיוורון וחנק, הדבר מתרחש באחוזים ניכרים של היצורים שנחשפו לזיהום, גם אם נוקו. נזק נוסף נגרם בפגיעה במערכות אקולוגיות בים ובחופים ופגיעה זו יכולה להמשך זמן רב לאחר הספקת הדליפה. בדליפה יבשתית יש זיהום של מי תהום ומי נגר עיליים הגורמים לנזק לבעלי חיים וצמחים.

ההשפעות הכלכליות של דליפת נפט בים כוללות בעיקר פגיעה בענף הדיג, והתיירות ואלו השפעות שנמשכות גם לאחר סיום הדליפה. השפעות אפשריות נוספות הן פגיעה בתנועת הספנות ובנמלי ים (ופגיעה בייבוא ובייצוא באוניות סמוך לדליפה), פגיעה בתחנות כוח הדורשות קירור במי ים (כמו תחנות כוח פחמיות) ופגיעה במתקני התפלת מי ים.[1] זיהום יבשתי עלול לגרום לזיהום נחלים, זיהום מי תהום וכן לזיהום קרקע.

דוגמאות מפורסמות לדליפות נפט כוללות את התבקעות המיכלית "אקסון וואלדז" ליד חופי אלסקה ב-1989, שפיכה של נפט בצורה מכוונת למפרץ הפרסי על ידי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991, ואסון בקידוח הנפט הימי של BP במפרץ מקסיקו בשנת 2010, אשר נמשך 85 יום. עם זאת דליפות נפט נפוצות הרבה יותר - מאז התרחבות תעשיית הנפט מתרחשות 3-8 דליפות נפט משמעותיות ברחבי העולם בכל שנה. מאז תחילת הפקת הנפט רוב דליפות הנפט הגדולות התרחשו עם התרחבות תעשיית הנפט לאחר מלחמת העולם השנייה והתרחבות השימוש במכוניות. משנת 1970 היו 19 דליפות שבכל אחת מהן דלפה כמות נפט בנפח מעל 100 אלף טונות - כלומר דליפה גדולה מאוד כל שנתיים וחצי. כמות דליפות הנפט בנפח של עשרות אלפי טונות גדולה פי 4 לפחות. [2]

יש כיום יותר טכנולוגיות ורגולציה שנועדו למנוע של דליפת נפט. כן יש טכנולוגיות להתמודדות (חלקית) עם דליפת נפט כמו טכנולוגיות פירוק נפט על ידי חיידקים וניקוי הנפט על ידי מכשירים שונים. מצד שני יש גידול בהובלת נפט במיכליות בשל התרחבות שוק המכוניות העולמי ושוק הטיסות העולמי שדורשים יותר דלק. שיא תפוקת הנפט פירושו שכמות הדלק באיזורי הביקוש (לדוגמה אירופה, ארצות הברית, אסיה) יפחת בעוד שרוב עתודות הנפט בעולם מרוכזות במזרח התיכון. מה שאומר אפשרות של הגדלה עתידית של תנועת מיכליות בשל התארכות קווי ההספקה של הנפט. בנוסף עקב דלדול הנפט במאגרים יבשתיים רבים ופיתוח של טכנולוגיות של קידוח נפט ו/או גז טבעי במים ובמים עמוקים יש כיום יותר ויותר קידוחים כאלה. דליפות ממתקני שאיבה או הפקה במים עמוקים קשה יותר לתקן שכן הדליפה יכולה להתקיים בעומק של מספר קילומטרים, דבר שקיבל הדגמה בדליפת הנפט במפרץ מקסיקו.

דליפות נפט בישראל

גז טבעי בישראל

רקע:

בקשר למגבלות חוקיות שיש בישראל מושפעת משתי אמנות בינלאומיות. אמנה OPRC עוסקת בנפט וזיהום נפט, אמנה שניה היא אמנת ברצלונה אחד הפרוטוקולים שלה הוא Offshore protocol ומדברת על ניצול משאבי אנרגיה בים. ישראל לא אשררה את האמנה‏[1]

בשנת 2005 היה על אירוע "כמעט ונפגע" של אונית דלק באילת עם 4,000 טון נוזלי. ‏[1]

בשנת 2015 התרחשה דליפת הנפט בשמורת עברונה - דליפת נפט עקב פיצוץ בצינור של חברת קצא"א בערבה. אלפי קוב נפט גולמי דלפו וגרמו לזיהום קרקע נרחב. פקיד בכיר במשרד להגנת הסביבה טען כי זהו "אחד מאירועי הזיהום החמורים בתולדותינו". הנזק מניקוי הדליפה הוערך במעל חצי מיליארד ש"ח. [3]

לפי רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה שהעיד בוועדת צמח, ישראל לא ערוכה לאירוע של דליפת נפט: "אנחנו כממשלה לא ערוכים בכלל נושא זיהום ים בשמן... התכנית הלאומית למהירות של תגובה זיהום בשמן קיבלה תוקף של החלטת ממשלה ב-2008. ועדיין לא הצלחנו להתארגן לפי התכנית האת ולו אינץ' .. אני מדבר על ההצטיידות המינימלית וזה עדיין לא קורה." ‏[1] הערכת עלות של תכנית כזו היא 22 מיליון ש"ח ראשוניים ועוד 8 מיליון שח בכל שנה. בהנחה שיהיו לישראל 11 פקידים.

לפי ארגון צלול וארגונים נוספים ישראל אינה ערוכה לאפשרות של דליפת נפט בים עקב קידוחי קידוחי גז טבעי מול חופי ישראל ודבר זה עלול לפגוע בצורה קשה בתיירות, בהפקת חשמל מתחנות כוח פחמיות, במתקני התפלה ובדייג. כן הדבר עלול לגרור בעיה לחיל הים ולתנועת ספינות אל ישראל וממנה ועקב כך ליצור בעיה בייבוא וביצוא מישראל. חלק מהביקורת על מתווה הגז הייתה על אי התייחסות לנושא זה, מחסור בהערכות והעדר הסדרה ברורה של מי נושא בנזק במקרה של בעיה כזו. למשרד להגנת הסביבה יש רק ספינה קטנה אחת לניטור דליפות ימיות, ולא ברור מה זכויות הניטור במים הכלכליים של ישראל, שכן יש תקנות ברורות רק במים הטריטוריאליים של ישראל. [4]

נושא נוסף שקיים הוא זיהום מים וזיהום קרקע בגלל דליפות של נפט, בנזין ומוצרים דומים מתחנות דלק וממכלי איחסון של דלק. ראו לדוגמה זיהום מים בישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

חשש לדליפת נפט ימית בישראל מקידוחי הגז הטבעי
דליפת הנפט בשמורת עברונה בערבה

הערות שוליים

  • ^ 1.0 1.1 1.2 עדותו של רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה], בוועדת צמח, 19.12.2011, עמ' 23 - עד 36